Kā zināt, vai bērnam patīk auklīte?

Izglītība • 26. Septembris, 2017
Kad bērna pieskatīšanu nākas uzticēt auklītei vai bērnudārza audzinātājām, vecākus uztrauc - ja nu bērnam tur nepatīk? Kamēr viņš pats nemāk to pateikt, par mazā labsajūtu var spriest vienīgi pēc viņa emocijām.

auklītes izvēle

Bērnudārzs vai auklīte?
"Rimi Bērniem" emocionālās labsajūtas un attiecību eksperte Iveta Aunīte norāda, ka bērns līdz 3 gadu vecumam daudz labprātāk uzturas pieaugušo sabiedrībā, nevis kopā ar vienaudžiem. Tas nozīmē, ka viņš būs daudz priecīgāks, ja ikdienā kopā ar viņu būs un arī rotaļāsies māmiņa vai kāda cita tuva persona, nevis bērnudārzā, kur ir daudz citu bērnu, kuri cīnās par vienas audzinātājas uzmanību. Adaptācija pirmsskolas iestādē šajā vecumā var būt sarežģītāka un ilgāka nekā vecākiem bērniem. Tāpēc, ja ir nepieciešams bērnudārza gaitas mazajam uzsākt agrāk par trīs gadu vecumu, vecākiem vajadzētu pievērst uzmanību tam, cik grupiņā ir bērnu. Šajā situācijā - jo mazāk, jo labāk. Tik mazam bērniņam auklīte būtu saudzīgāka izvēle, taču jārēķinās ar reālo dzīvi un pats galvenais - vecākiem savas ģimenes izvēles izdarīt bez vainas izjūtas un sevis šaustīšanas.

Vēro uzvedību!
Par mazuļa neapmierinātību pret bērnudārzu vai palikšanu ar auklīti varētu liecināt grūtas atvadas no vecākiem, raudāšana šķiršanās brīdī, reizēm arī, satiekot vecākus pēcpusdienā, mazulis var apraudāties. Nopietnāki signāli ir enurēze (bērniņš slapina gultiņā), pirkstiņu sūkāšana, vecāka uzraudzīšana, lai tikai viņš nekur nepazūd. Diemžēl kādreiz var tikt traucēts arī naktsmiers. Taču šie simptomi ne vienmēr norāda, ka bērnam nepatīk konkrētais pedagogs vai auklīte. Tie var būt iemesls tam, ka bērns vienkārši vēlas būt biežāk kopā ar mammu vai tēti.

Kā rīkoties?
Bērns, kurš vēl neprot sarunāties, vēl nemāk dalīties savās sajūtās un nespēs pateikt, kas tieši viņu neapmierina un ko viņš vēlētos. Neapmierinātības gadījumā nereti vecākiem nākas sastapties ne tikai ar mazuļa raudāšanas lēkmēm, bet arī ar dusmošanos un neizprotamu spiegšanu. Tas ir viens no veidiem, kā mazais pauž savu protestu par to, ka tiek atstāts audzinātājas vai auklītes apgādībā. Lai šādu situāciju būtu mazāk, vecākiem, katru dienu pēc atgriešanās mājās būtu jāvelta bērnam kopā būšanas laiks, lai parotaļātos. Raugi, lai nekas jūs netraucētu un mazais saņemtu nedalītu uzmanību! Vēlams ieviest gulētiešanas rituālu. Jauki būtu vismaz vienreiz dienā kopīgi paēst. Par bērnudārzu, pedagogiem un auklītēm vēlams bērnam stāstīt tikai labu. Ļoti svarīgi ir, lai vecāki uzticētos izvēlētajai auklītei vai pedagogiem. Ticēt, ka ar savu uzdevumu viņi tiek galā labi, un jābūt gataviem uz sadarbību. Pieaugušo draudzīgas attiecības var palīdzēt bērnam justies labāk.

Foto: Shutterstock


Populārākie raksti