Laura Valaine
Rimi Bērniem labsajūtas eksperte, ārste-psihoterapeite

Mammu, kā es piedzimu?” Psihoterapeites ieteikumi sarunai par šo tēmu

Izglītība • 24. Februāris, 2023
Mazos pasaules izzinātājus aptuveni 4–6 gadu vecumā sāk interesēt jautājumi par to, kā viņi piedzimuši, kā radušies. “Rimi bērniem” labsajūtas eksperte, ārste psihoterapeite Laura Valaine uzsver – bērnam tas ir tikpat ikdienišķs jautājums kā, piemēram, ko mēs šodien ēdīsim pusdienās. Tāpēc speciāliste aicina pārvarēt mulsumu, lai spētu sniegt atbildes. 

Ko darīt, ja vecāki jūtas neērti?

Lai gan informācijas par to, ka ar bērnu par šo tēmu ir jārunā un kā vislabāk to izdarīt, kļūst arvien vairāk, joprojām vecāki mēdz samulst, izdzirdot jautājumus, kas saistīti ar intīmām tēmām. Un joprojām ir ģimenes, kurās tiek stāstīts, ka bērnus atnes stārķi vai atrod kāpostos.

“Rimi bērniem” eksperte uzsver – ir normāli, ja vecāki jūtas neērti, jūt kaunu, runājot par šo tēmu.

Tomēr jāņem vērā – ja vecākiem šī tēma būs neērta, arī bērns tā var justies.

“Bet bērns tā var justies drīzāk tāpēc, ka vecāki izjūt kaunu. Tātad tas ir kas tāds, par ko labāk nerunāt,” norāda Laura Valaine.

Tomēr par seksualitātes, tostarp ar bērna piedzimšanu saistītiem, jautājumiem labāk ir informēt ģimenē. Tieši vecāki ir tie, kas vislabāk zina, ar kādiem vārdiem savai atvasei stāstīt par šīm tēmām, cik daudz un kādu informāciju darīt zināmu.

Atceries!

Nestāsti bērnam “pasakas” par stārķiem, kas atnes bērnus, vai kāpostiem, kuros bērnus atrod, utt.! Un nedraudi, ka nepaklausības gadījumā atdosi bērnu stārķim – papildus maldināšanai tas mazajam rada arī apdraudējuma sajūtu.

Ko ņemt vērā, reaģējot uz jautājumiem par piedzimšanu?

  • Atbildēt. Neatstāt bērnu bez atbildes vai neaizbildināties – parunāsim, kad būsi liels u. tml. Turklāt atbilde jāsniedz delikāti un nopietni.
  • Precizēt, ko tieši bērns domā ar šo jautājumu, piemēram, “kā tu to domā?”, “ko tu gribētu dzirdēt?”. Reizēm bērni padalās ar savām fantāzijām, kas vecākiem var palīdzēt saprast, kā viņi šo tēmu izprot un kādiem vārdiem apraksta. Tādā gadījumā vecāki var papildināt vai precizēt atvases sacīto.
  • Lietot atbilstošu terminoloģiju – dzemde, maksts, dzimumloceklis, olšūna, spermatozoīds.
  • Veidot stāsta līniju – mamma un tētis rada bērnu, bērns aug mammas dzemdē, un tad, kad mazulis ir gatavs, viņš piedzimst.

Svarīgi!

Neaizliedz bērnam runāt par šo tēmu un izvairies no uzvedības, kas var radīt sajūtu, ka viņš interesējas par kaut ko nepiedienīgu. Tā ir normāla tēma, par kuru var runāt tāpat kā par jebko citu ģimenē.

Ņem talkā palīgresursus!

Dabā ieraudzītas dzīvnieku pārošanās, erotiskākas epizodes ģimenes filmās, speciāli bērniem radītas multiplikācijas filmas gan par mazuļa rašanos, gan veidošanos mammas puncī, gan piedzimšanu, kā arī drukāti uzskates materiāli ir lieliski palīgi, ko izmantot sarunā ar bērnu par delikātām tēmām.

Galvenais neatstāj savu bērnu pilnībā bez šādas informācijas. Viņš tāpat atbildes atradīs, tikai jautājums – kur un kādas.

Kādus resursus izmantot, ja grūti atrast pašiem savus vārdus, lai izstāstītu tēmu?

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas veidotie video meklējami šeit.

Kādi ir 3 dzimumaudzināšanas stili – represīvais, liberālais un demokrātiskais –, vari izlasīt šeit.


Populārākie raksti