Svaigs gaiss – vai tāds ir arī pilsētās?

Izglītība • 07. Janvāris, 2022
Eiropas Savienības valstu gaisa kvalitāte pēdējo apmēram piecdesmit gadu laikā ir krietni uzlabojusies pēc ieviestajiem likumiem par gaisa kvalitāti. [1] Bet vai tiešām tā ir pilnībā apmierinoša? Mūsdienās rūpnīcas, transports un elektroenerģijas ražotāji, it īpaši pilsētās, piesārņo gaisu daudz vairāk nekā jebkad.
 

Augsta gaisa piesārņojuma koncentrācija joprojām būtiski ietekmē Eiropas iedzīvotāju veselību, un vislielāko kaitējumu nodara cietās daļiņas un slāpekļa dioksīds. Pēc Eiropas Vides aģentūras (EVA) datiem, katru gadu ilgstoša gaisa piesārņojuma dēļ pāragri mirst vairāki desmiti tūkstošu Eiropas iedzīvotāju. [1]

“Gaisa kvalitāte ir svarīga gan cīņā ar globālo sasilšanu, gan mūsu pašu veselības labad. Un, ja to iespējams uzlabot ar visai vieglām darbībām, tas, manuprāt, kļūst kā pienākums katram, kas domā par dabu,” ir pārliecināts “Rimi Bērniem” jauniešu lietu eksperts Klāvs Smildziņš.

Tāpēc rodas jautājums – kas izraisa gaisa piesārņojuma problēmas un kā ar tām tikt galā?

Kas rada gaisa piesārņojumu?

Gaisa piesārņojums rodas gan cilvēku, gan dabas darbību rezultātā. Elektrostaciju emisijas ir lielisks cilvēka darbības piemērs, savukārt vulkānu izvirdumi un mežu ugunsgrēki ir daži no dabas izraisītiem gaisa piesārņojumiem. Četri lielākie gaisa piesārņotāji ir rūpnīcas un elektrostacijas, iekšdedzes motoru transports, lauksaimniecības ķimikālijas, mājsaimniecības preces un dabas radītie piesārņojumi.

Kāpēc tas ir svarīgi ikvienam?

Gaisa piesārņojuma ietekme uz veselību ir nopietna.

Mikroskopiskie piesārņotāji gaisā var paslīdēt garām mūsu ķermeņa aizsargmehānismiem, dziļi iesūcoties mūsu elpošanas un asinsrites sistēmā, bojājot plaušas, sirdi un smadzenes.

Lai gan šī problēma aktuālāka ir daudz lielākās pilsētās un metropolēs, kā, piemēram, Tokijā vai Šanhajā, gaisa piesārņojuma sekas var būt nopietnas arī Latvijas lielpilsētās. Īpaši situācijās, kad vietējās gaisa stacijās novērojama slikta gaisa kvalitāte.

Kāds gaiss ir manā dzīvesvietā?

Latvija kā zaļa valsts var būt diezgan lepna ar labu gaisa kvalitāti. Gaisa kvalitātei savā reģionā vari sekot arī pats šeit, kur pieejami dati no visas pasaules. Te redzams, cik ļoti situācija dažādās pasaules vietās ir atšķirīga. [2] Ik pa brīdim ziņās dzirdam, ka arī Latvijā novērojams smogs – tās ir situācijas, kad gaisā pieaugusi mikroskopisko putekļu koncentrācija. Savukārt Rīgas gaisa staciju dati ir pieejami šeit. [3] Kad gaisa stacijas ziņo par labu gaisa sastāvu, varam būt droši, ka pastaiga arī pilsētas parkā nāks mūsu veselībai par labu.

Kā mēs katrs varam samazināt gaisa piesārņojumu?

Ir vienkāršas darbības, kuras varat veikt savā ikdienas dzīvē, lai palīdzētu uzlabot gaisa kvalitāti. Piemēram, izmantojot sabiedrisko transportu vai velosipēdu personīgo automašīnu vietā, atceroties izslēgt gaismu, kad izejat no istabas vai izmantojot auduma maisiņus plastisko vietā. Šķietami vienkāršas darbības, bet beigās viss kopā palīdz gaisa kvalitātes uzlabošanai. Vēl veidus, kā samazināt gaisa piesārņojumu, var atrast šeit. [4]

Izmantotā literatūra:

https://www.eea.europa.eu/highlights/improving-air-quality-in-european

https://waqi.info/.

http://gmsd.riga.lv/main.php

https://www.aqi.in/blog/10-best-ways-to-reduce-air-pollution/

https://www.meteo.lv/lapas/vide/gaiss/gaisa-piesarnojums/gaisa-piesarnojums?id=1033&nid=388

https://www3.epa.gov/region1/airquality/reducepollution.html

https://www.who.int/news-room/spotlight/how-air-pollution-is-destroying-our-health


Populārākie raksti