Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Zīdaiņa attīstību veicinoša vide. Kā un kāpēc tādu iekārtot?

Izglītība • 01. Novembris, 2023
“Mazuļa attīstībai ļoti svarīga ir grīda – tā ir vieta, kas ir droša un izcili piemērota tam, lai zīdainis varētu ērti pārvietoties un spēlēties,” saka “Rimi Bērniem” fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča. Viņa dalās ieteikumos, kā mazajam iekārtot attīstību veicinošu vidi.

Kāpēc un kad zīdaini jāliek dzīvoties uz grīdas?

Mazuli var sākt likt uz grīdas, kad viņam parādās interese par savām rociņām – kad viņš tās sāk pētīt, vērot; tā ir pirmā pazīme, ka bērns ir gatavs spēlēties uz grīdas. Tas notiek aptuveni divarpus trīs mēnešu vecumā.

Grīda ir galvenā vieta, kur dienā būtu jāatrodas zīdainim.

Kāpēc tieši uz grīdas? Grīda ir droša vide, kur bērna ķermenis var labi sajust atbalstu, kontaktu ar grīdas virsmu, un tas savukārt palīdz saprast savu ķermeni, tā kustības. Tāpat grīda paver plašu redzesloku, sniedz kustību brīvību, ļaujot muskuļiem labāk attīstīties. Rotaļāšanās uz grīdas attīsta bērnu arī mentāli, jo dod iespēju pašam brīvi spēlēties, arī izdomāt savas spēles.

Ar kādām mantām un kā iekārtot rotaļu vietu zīdainim?

Bērna dzīves pirmajos mēnešos rotaļu vietu uz grīdas var ierobežot, piemēram, ar lielu spilvenu, pakaviņu. Iesākumā derēs pavisam vienkāršas mantiņas: krāsains lakatiņš, viegls un ērti ar visu plaukstu satverams riņķītis / grabulis, pēc sešu mēnešu vecuma – koka karote, neplīstošas bļodas un krūzes, piramīdas, koka krelles, auduma lellītes u.c. Kad bērniņš guļ uz muguras, mantiņu var nolikt gabaliņu nostāk – tas mudinās bērnu uz kustību.

Taču mantu nedrīkst būt par daudz, tās mazuli nogurdinās! Vecākam jāvēro savu bērnu, pārskatot, vai rotaļlietas nav par smagu, vai tās ir drošas, kuras no tām interesē vairāk utt.

Noteikti nevajag bērnam piedāvāt sarežģītas lietas, lai viņam ir iespēja izdomāt spēli – attīstību veicina pat tādas it kā šķietami vienkāršas darbības kā priekšmeta ielikšana bļodā, piramīdas nojaukšana un salikšana, bumbiņas ripināšana, vāciņa uzlikšana traukam un citas.

Kāda vide kavē zīdaiņa attīstību?

Zīdaiņa attīstību kavē tāda vide, kas ierobežo mazuļa kustību brīvību. Piemēram, bērna turēšana gultā, manēžā, staigulī, šūpuļkrēslā, autokrēsliņā u.c. līdzīgās vietās. Attīstību neveicina tādas rotaļlietas, kas izdod daudz un dažādas skaņas, tiek karinātas virs galvas un bērnam nav aizsniedzamas, griežas, pašas kustas u.c.

Kā iekārtot vidi atbilstoši zīdaiņa vecumam?

Vietas iekārtojums divarpus līdz četrus mēnešus vecam zīdainim. Esošā mantu pozīcija trenē spēju pagriezties uz sāniem, satvert mantiņas. Attēlā redzamās mantas attīsta palmāro tvērienu (spēju satvert priekšmetu ar visu plaukstu), attīsta taktilās un sensorās izjūtas.

Vietas iekārtojums piecus līdz septiņus mēnešus vecam zīdainim. Līdzsvara virsma trenē mazuļa spēju atcelt vēderu no grīdas un ieņemt plaukstu balstu, kā arī nostāties četrrāpus pozīcijā. Attēlā redzamās mantas ir tādas, kas trenē bērna domāšanu, sīko motoriku un sensorās izjūtas.

Vietas iekārtojums sešus līdz astoņus mēnešu vecam zīdainim. Šķēršļu josla palīdz nostiprināt un mobilizēt iegurni un plecu joslu, kā arī uzlabo rāpošanas iemaņas, trenē līdzsvaru. Līdzsvara trenēšana ir ļoti svarīga, jo palīdz uzlabot muskuļu balansu un sagatavo sekmīgai vertikālizācijai.

Vietas iekārtojums četrus līdz sešus mēnešus vecam zīdainim. Spēļu vidē mantas atrodas nostāk no mazuļa un to nav daudz – tas motivē bērnu atklāt jaunas kustības, piemēram, līst uz priekšu, velties, rotēt ap savu asi.

Vietas iekārtojums astoņus līdz divpadsmit mēnešus vecam zīdainim. Aktivitāšu siena motivē bērnu vertikalizēties un spēlēties augstākā plaknē, tādējādi atklājot jaunus apvāršņus un iespējas.

Vietas iekārtojums deviņus līdz divpadsmit mēnešus vecam zīdainim. Stabilas mēbeles mājoklī ir ļoti svarīgas, kad bērns grib celties kājās, jo pie tām var pieturēties un pēc tam spert pirmos soļus uz sāniem, kā arī, lai pakāptos un tiktu pie sevi interesējošās lietas.

Vietas iekārtojums sešus līdz divpadsmit mēnešus vecam zīdainim. Tunelis ir lieliska izvēle, ar ko papildināt rotaļu zonu – tas dod bērnam ne vien pozitīvas emocijas, bet arī attīsta telpisko orientāciju, līdzsvaru, lielo motoriku un sensoro uztveri. Jāpiebilst, ka tunelis ir tā lieta, kas bērnu spēs priecēt arī vēlākos gados!

Vietas iekārtojums desmit līdz divpadsmit mēnešus vecam zīdainim. Rotaļas pie galda palīdz koncentrēties spēlēšanās procesam, attīsta domāšanu, sīko motoriku, spēju šķirot mantas un izdomāt arvien jaunas spēles.


Populārākie raksti