5 risinājumi, kur atstāt mājas mīluli, dodoties ceļojumā

Mājdzīvnieku labsajūta • 22. Jūlijs, 2019
Daži suņu saimnieki izplāno atvaļinājumu tā, ka arī mājas mīlulis var doties līdzi, piemēram, izvēloties ceļot ar automašīnu.

Tomēr lielai daļai vēl aizvien ir aktuāls jautājums – kur atstāt suni, kamēr ģimene dodas apskatīt pasauli? Rimi Mājdzīvnieku kluba suņu dzīves eksperte un kinoloģe Ļena Valdmane stāsta par to, kādas ir priekšrocības, izvēloties kādu no iespējamajiem risinājumiem.


1. Radi, kaimiņi vai draugi suni pieskata mājās!
Saimnieku sirdīm mierīgākais un sunim drošākais variants ir atstāt gan suni, gan mājokli pieskatīšanai radiniekiem vai ģimenes draugiem, ļaujot pieskatītājiem uz laiku mitināties saimnieku mājās. Tādejādi suns paliek ierastajā vidē, un viņam nerodas papildu stress. Vēlams, lai pieskatītājs un suns jau būtu pazīstami vai arī viņš jau laikus atnāk ciemos un iepazīstas ar ģimenes mīluli. Tāpat vēl pirms aizceļošanas ieteicams arī saimnieka uzraudzībā doties kopīgā pastaigā, lai pārliecinātos, ka pieskatītājs ar mājdzīvnieku tiks galā. Saimniekam pieskatītājs noteikti jābrīdina par dzīvnieka rakstura vai uzvedības īpatnībām, lai mazinātu konfliktsituāciju risku un padarītu kopā būšanu maksimāli komfortablu. Atstāt suni mājās pazīstamu cilvēku uzraudzībā ir piemērotākā alternatīva gados vecākam sunim, kā arī mīlulim ar veselības vai psiholoģiskām problēmām, piemēram, nervoziem un bailīgiem suņiem.

Priekšrocības:
+ Suns paliek pazīstamā vidē.
+ Suni pieskata pazīstami cilvēki.
+ Tiek pieskatīts arī mājoklis.

2. Suns dodas ciemos pie radiem vai draugiem!
Izplatīts situācijas risinājums: ģimene dodas ceļojumā, bet mājas mīlulis – pie radiem vai draugiem. Šādā situācijā ieguvēji ir gan saimnieki, kuri var mierīgi izbaudīt atvaļinājumu, gan suns, kurš atrodas pie pazīstamiem cilvēkiem un bieži vien tiek lutināts. Arī suņa pieskatītāji var priecāties par bužināmo viesi mājās. Lai plānotā ciemošanās būtu patīkama, saimniekam un sunim būtu vēlams iepriekš paviesoties pagaidu mājās, it īpaši, ja tajā ir citi mājdzīvnieki.

Priekšrocības:
+ Suns paliek pie pazīstamiem cilvēkiem.
+ Suns var izpētīt jaunu teritoriju.

3. Suņu viesnīca!
Suņu viesnīca ir drošs maksas risinājums mājas mīluļa pieskatīšanai saimnieku prombūtnes laikā. Pirms atstāt mājdzīvnieku viesnīcā, vēlams ar viesnīcas personālu iepazīties klātienē un izvērtēt apstākļus viesnīcā. Tradicionālā suņu un kaķu viesnīca Baltezerā “Kalndores” uzņem mīluļus savā viesnīcā jau vairāk kā 20 gadus, iespējams, būsiet dzirdējuši arī par “Rekša māja” Mārupē. Populāras kļuvušas arī mājas jeb brīvā tipa viesnīcas suņiem, šāds risinājums ir piemērots socializētam un draudzīgam sunim, Rīgā un tās apkārtnē var izvēlēties mājdzīvnieku pieskatīšanas servisu “4Paws”. Šobrīd populāra kļūst individuāla dzīvnieku pieskatīšana, šādu pakalpojumu piedāvā mājdzīvnieku pieskatīšanas un pastaigu platforma “Whisker”. Atceries, ka oficiāli reģistrētas mājdzīvnieku viesnīcas uzņem tikai vakcinētus, čipētus un reģistrētus mīluļus, kuriem ir mājas (istabas) dzīvnieka pase.

Priekšrocības:
+ Suns uzturas atbilstoši aprīkotās telpās.
+ Suni pieskata apmācīts personāls vai pieredzējis suņu pieskatītājs.
+ Mīlulim ir iespēja komunicēt ar citiem suņiem.
! Aptuvenās izmaksas: 15 - 22 eiro par diennakti!

4. Suņu aukle!
Suņu aukle ir cilvēks, kurš par samaksu piedāvā mājas mīlulim pagaidu mājas un to pieskata saimnieku prombūtnes laikā. Tā kā suņu aukles pakalpojumi nekādā veidā netiek reglamentēti vai licencēti, saimniekam noteikti jāapkopo atsauksmes par izvēlēto suņu aukli, vēlams – no labi pazīstamiem suņu saimniekiem. Iepazīties ar pagaidu mājām un pieskatītāju var savlaicīgi, piemēram, organizējot kopīgu pastaigu.

Priekšrocības:
+ Noteiktā laika periodā pieskata tikai vienu mājas mīluli.
+ Finansiāli izdevīgāks pakalpojums par viesnīcu.
! Aptuvenās izmaksas: 5 - 15 eiro par diennakti!

5. Īslaicīga suņa izmitināšana patversmē!
Dažas suņu patversmes piedāvā arī viesnīcas pakalpojumus suņa īslaicīgai izmitināšanai par maksu. Saimniekiem gan jārēķinās, ka patversmēs uzturas daudz suņu, līdz ar to arī stresa līmenis ir augsts un kritiski jāizvērtē sava mīluļa gatavība laiku pavadīt patversmē. Iespēju uz laiku pieskatīt saimnieka mīluli piedāvā Saldus dzīvnieku patversme.

Priekšrocības:
+ Suns uzturas atbilstoši aprīkotās, drošās telpās.
+ Suni pieskata apmācīti patversmes suņu kopēji.
! Aptuvenās izmaksas: 10 eiro par diennakti!

Ievēro!
Lai saimnieku prombūtnes laikā suns būtu drošībā, atceries:
- savlaicīgi vienoties par to, kur paliks suns un kurš to pieskatīs;
- laikus iepazīstināt suni ar pieskatītāju vai pagaidu mājām;
- atstāt pietiekami daudz barības un norādījumus par barošanu;
- atstāt medikamentus un norādījumus par to lietošanu, ja nepieciešams;
- precīzi un atklāti nodot informāciju par suņa iespējamiem niķiem un stiķiem;
- pie kakla siksnas piestiprināt suņa pagaidu māju un pieskatītāja tālruņa numuru un adresi;
- sagatavot mantas suņa nodošanai pagaidu mājās – kaklasiksnu, pavadu, guļvietu, bļodas, mīļākās rotaļlietas.

Kinoloģe Ļena Valdmane uzsver, ka viena pareizā risinājuma nav, taču svarīgi parūpēties, lai ceļojums būtu patīkams piedzīvojums ne vien ģimenei, bet arī mājdzīvniekam.

Attēla avots - www.pexels.com


Populārākie raksti