Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Cilvēku našķi, kas mājdzīvniekam var būt bīstami

Mājdzīvnieku labsajūta • 22. Jūlijs, 2019
Gandrīz katrs, kuru mājās gaida kaķis vai suns, zina, ko nozīmē lūdzošas acis pie brokastu vai vakariņu galda.

Roka pati pastiepjas, lai pacienātu arī ģimenes mīluli. Taču ne visi produkti, ko patērējam ikdienā, ir piemēroti dzīvniekiem. Daži no tiem dzīvniekam var būt pat toksiski un sagādāt nopietnas veselības problēmas. Ko der atcerēties, cienājot četrkājaino draugu, skaidro Rimi Mājdzīvnieku kluba dzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.

Ļoti bīstams našķis – šokolāde
Lai kā arī gribētos savu mīluli palutināt, mūsu iecienītais saldais našķis – šokolāde – nav piemērots dzīvniekiem. Kakao sēklas satur metilksantīnu – vielu, kas dzīvniekam var izraisīt gremošanas, neiroloģiskus un pat nopietnus sirds ritma traucējumus. Šokolāde ir bīstams našķis gan sunim, gan kaķim, tomēr visbiežāk saindējas tieši suņi, jo šiem ģimenes draugiem ļoti garšo saldumi.

Sīpoli un ķiploki var noradīt kaitējumu
Reizēm mājdzīvniekiem tiek izbaroti ēdienu pārpalikumi. Taču nereti cilvēkiem pat neienāk prātā, ka atsevišķas ēdiena sastāvdaļas, piemēram, sīpolu vai ķiploku piejaukums mērces sastāvā, var nodarīt dzīvniekam sevišķi nopietnu kaitējumu. Sīpoli un ķiploki bojā dzīvnieka sarkanos asins ķermenīšus, kas organismu apgādā ar skābekli.

Uzmanīgi ar svaigu gaļu un zivīm
Arī cienājot četrkājainos draugus ar svaigu, termiski neapstrādātu gaļu un zivīm, jābūt uzmanīgiem. Uz neapstrādātu produktu virsmas reizēm var sakrāties baktērijas, kas pēc termiskas apstrādes būs nekaitīgas, bet svaigā veidā var izraisīt vemšanu un caureju. Un arī pieņēmums, ka kaķim jāēd svaigas zivis, ir maldīgs! Svaigu zivju lietošana uzturā kaķiem traucē to organismam tik nozīmīgo B grupas vitamīnu uzsūkšanos.

Kauli – risks nopietnai kuņģa vai zarnu traumai
Arī ilgi pastāvošais uzskats, ka sunim jādod kauli, gluži neatbilst patiesībai. Termiski apstrādāti kauli dzīvnieka organismā nepārstrādājas un var izraisīt sāpīgas gremošanas trakta problēmas. Sevišķi bīstami ir cienāt suni un kaķi ar putna kauliem – to asumi zarnās var izveidot durstīgu, nepārstrādājamu masu, kura var ļoti nopietni traumēt kuņģi un zarnu sieniņas.

Rieksti un vīnogas var izraisīt nieru mazspēju
Dzīvniekiem toksisko produktu saraksts ir visai plašs, turklāt ne vienmēr mēs aizdomājamies par to iespējamo kaitīgumu. Piemēram, vīnogas un rozīnes, kas cilvēkam ir veselīgs našķis, sunim un kaķim var izraisīt tik nopietnu saslimšanu kā nieru mazspēja. Tāpat arī mums tik vērtīgie makadēmijas rieksti – to dēļ suņiem novēro gremošanas problēmas un atsevišķos gadījumos tiek ietekmēta pat spēja staigāt.

Govs piens – vēdersāpes mājdzīvniekam
Arī piena produkti jāatstāj cilvēkiem paredzēto gardumu sarakstā. Lai arī kopš seniem laikiem ierasts dzirdīt mājdzīvniekus ar govs pienu, pieauguša suņa un kaķa organisms nav piemērots piena cukura laktozes šķelšanai, tādēļ zarnās var pastiprināti veidoties gāzes un rasties citas gremošanas trakta problēmas. Šī paša iemesla dēļ, nebūtu vēlams cienāt ar pienu arī pagalmā ieklīdušu ezīti.

Ar ko dalīties drīkst?
Ja tik ļoti vēlies dalīties savā porcijā ar suni vai kaķi vai barot to ar paša gatavotu ēdienu, vislabāk izvēlēties tvaicētu vai vārītu gaļu bez garšvielām. Vērtīgs vitamīnu un minerālvielu avots būs dārzeņi – droši var uzcienāt mīluli ar ķirbi, kabaci, ziedkāpostu. Kā piedevas var izmantot griķus, rīsus un auzu pārslas, bet vienmēr jāpatur prātā, ka dzīvnieka gremošanas trakts nav paredzēts sāļu, ar garšvielām un cukuru bagātu ēdienu pārstrādei. Tāpat jāatturas kaķi un suni cienāt ar kūpinājumiem, žāvējumiem, kā arī ar taukainiem un ceptiem ēdieniem, kuri var izraisīt nopietnas aizkuņģa dziedzera problēmas.

Veterinārārste Anete Kalniņa atgādina, ka mājdzīvniekam ir savs šķīvis, bet cilvēkam – savējais, un, kas labs vienam, ne vienmēr der otram.

Attēla avots – www.pixabay.com


Populārākie raksti