Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kā sterilizācija var glābt kaķa dzīvību?

Mājdzīvnieku labsajūta • 03. Aprīlis, 2020
Nesterilizētu kaķu saimniekiem pavasaris nozīme dzīvnieka aurošanu, urinēšanu stūros un kaitinošu uzvedību. Bet izrādās, ka meklēšanās pazīmes ne vienmēr būs tik acīmredzamas. Kāds ir labākais laiks kaķu sterilizācijai un kas jāzina saimniekam?

Āboliņu ģimene nesen adoptējusi divus kaķēnus – puisīti un meitenīti. Pirmais mājās ieradās piecus mēnešus vecais Mimī – izglābts no ielas.

Viņš bija vārgs un slims, bet izārstējām, un tā mums bija kaķis, kurš palika arvien aktīvāks un gribēja dauzīties ar bērniem un mums pašiem un sapratām, ka vajag arī otru kaķi, lai viņam ir, ar ko spēlēties.

Vienīgais noteikums – lai jaunais kaķēns būtu Mimī vecumā. Patversmē saimnieki ieraudzīja sešus mēnešus veco Betu, kas tobrīd vēl nebija sterilizēta…

Izrādās, ka viņa jau tomēr bija gatava. jau otrajā dienā mājās meitiņa rāda, mammīt, mammīt, skaties, mums ir divstāvīgi kaķīši! Un rezultātā Mimī jau ir izkastrēts un nākamnedēļ domājam vest arī kaķenīti Betu sterilizēt.

Par operācijas nepieciešamību ģimenei šaubu nebija – taču ne Mimī, ne Beta vēl neizrādīja nekādas meklēšanās pazīmes. Kāpēc tā?

Kad kaķīši vēl nav sterilizēti, nav kastrēti un viņi nonāk kopā mājās, kā šajā gadījumā, ka viens ir puika un otra meitene, viņiem šīs meklēšanās pazīmes var sākties ātrāk, viņas var attīstīties ātrāk

Kaķene, meklējoties, skaļi ņaud, glaužas gar kājām, ceļ gaisā asti, izliec ķermeni, skrāpē durvis un logus, cenšoties tikt laukā. Savukārt nekastrēti runči uz to atbild ar agresiju un izteiktu teritorijas iezīmēšanu.

Sterilizāciju parasti iesaka veikt sešu līdz astoņu mēnešu vecumā. Savukārt bezsaimnieka kaķu koloniju ierobežošanas nolūkos dzīvniekus sterilizē arī daudz ātrāk – pat trīs mēnešu vecumā.

Kastrācijas vēlamais laiks tomēr būtu tad, kad dzīvnieks ir nobriedis ne tikai fizioloģiski, bet arī jau ir pieaudzis mentāli, teiksim tā, bet tajos gadījumos, protams, kad runa ir par kaķu koloniju kontrolēšanu un dzīvnieku populācijas kontrolēšanu, tad šī agrīnā kastrācija ir pieļaujama un ļoti būtiski dzīvnieku dzīves kvalitāte nemazinās.

Ļoti svarīgi kaķim nodrošināt miera režīmu vismaz nedēļu, lai brūce varētu sadzīt. Pati operācija ilgst vien divdesmit minūtes.

Runcim tas ir drusku vienkāršāk, jo viņam ir tikai neliels grieziens sēklinieku maisiņos. Kaķenēm savukārt griezumiņš ir vēdera sienā. Mūsdienās viņš ir ļoti neliels griezumiņš un pēc operācijas var neizmantot neko, kas aizsargā un vienkārši uzmanīt, bet ir pieejamas arī ļoti ērtas tādas kā kleitiņas, pēcoperāciju vestītes, kuras kaķenēm uzliek, un viņām ir daudz vieglāk kustēties.

Apetīte kaķim pēc operācijas var palielināties – tādēļ saimniekam jāierobežo barības deva un jāizvēlas pārtika ar mazāku kaloriju daudzumu. Tāpat jānodrošina aktivitātes – īpaši piemērotas būs interaktīvās mantas, kas kaķim imitē medīšanas procesu.

Sterilizācijai ir daudz ieguvumu. Kaķenēm tiek izslēgti bīstamie piena dziedzeru un dzemdes audzēji, viņas kļūst mierīgākas, savukārt runčiem nebūs vajadzības izrādīt agresiju un iezīmēt teritoriju. Turklāt operāciju var veikt arī vecākam kaķim.

Ja tomēr esat to cilvēku pusē, kuri iestājas pret sterilizāciju, bet kaķis brīvi staigā ārā, padomājiet – vai esat gatavs riskēt ar to, ka runcis savos mīlas meklējumos pakļūs zem mašīnas, sakausies līdz nāvei vai neatnāks mājās vispār? Kaķenei gadā var būt pat trīs metieni - piecpadsmit jaunas dzīvības, kuru likteni noteiks viens jūsu lēmums – kāds tas būs - patversme, iela vai eitanāzija?


Populārākie raksti