Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Modušās ērces – bīstamas dzīvībai!

Mājdzīvnieku labsajūta • 22. Aprīlis, 2020
Iestājies pavasaris un aktivizējušās ērces! Kāpēc tās ir tik bīstamas un kas var notikt ar mūsu mājdzīvniekiem?!

Četrus mēnešus vecā Šēra saimniecei regulāri dodas līdzi uz laukiem. Kamēr Sigita rūpējas par dārza darbiem, Šērai ir savas darīšanas – jāizokšķerē krūmi, zari un visur jāizvārtās. Nesen abas no laukiem pārbrauca mājās ar šausminošo atradumu – ērci.

“Vakarā apsēžos dīvānā paskatīties kādu filmu un Šēra man blakus arī atnāk. Un es tā skatos, viņu bužinu un ieraugu, atrodu ērci, piesūkusies jau! Es, neko tā nedomādama, es domāju, izņemšu un viss..” stāsta Šēras saimniece Sigita Strakse.

Pēc trim dienām Šēra atteicās no brokastīm un pusdienām…

“Es domāju, mana Šēra, kas vienmēr visu ēd, visu, ko, kas ceļā ir, ko var apēst, to viņa apēd un neēd, labi, mēs domājam, varbūt negrib… Tāda sagurusi, guļ, nedzer un smagi sāka elsot, pēkšņi…” atceras Šēras saimniece Sigita Strakse.

Sigita steidzami sazinājās ar klīniku, kur simptomu dēļ radās aizdomas par ērču pārnēsāto slimību- babeziozi. Asins analīzes to apstiprināja.

“Tika konstatēts, ka viņai ir ļoti paaugstināta temperatūra tuvu 40 grādiem. Uztaisījām arī asins analīzes, un tika konstatēts, ka viņai ir anēmija jeb samazināts sarkano asinsķermenīšu skaits,” atklāj Rimi mājdzīvniekiem eksperte veterinārārste Anete Kalniņa.

Babezioze Latvijā ir salīdzinoši jauna slimība. Ja agrāk saslimšanas gadījumus novēroja reti, tagad klimata maiņas un dzīvnieku ceļošanas dēļ šo ērču izraisīto slimību suņiem konstatē regulāri. Slimība sākas ar strauju suņa veselības pasliktināšanos. Suns kļūst saguris, apātisks, pazūd apetīte, paaugstinās temperatūra un urīns kļūst tumšs - brūns vai pat pilnīgi melns.

“Nopietnos gadījumos var redzēt arī izmainītu gļotādu krāsu, tātad, paceļot sunītim lūpiņu, var citreiz redzēt, ka gļotādas ir bālas un reizēm pat dzeltenas un ļoti, ļoti svarīgi ir šos simptomus neignorēt,” norāda Rimi mājdzīvniekiem eksperte veterinārārste Anete Kalniņa.

Simptomi sunim parādās divu līdz septiņu dienu laikā pēc ērces piesūkšanās. Ja sunim netiek laicīgi sniegta palīdzība, smagākajos gadījumos nepieciešama asins pārliešana un reizēm iznākums var būt traģisks.

“Šīs slimības dēļ veidojas tātad mazasinība, attiecīgi orgāni netiek normāli apasiņoti, un šīs sekas šai saslimšanai ir citu orgānu bojāeja, un tā var būt arī nieru mazspēja, aknu mazspēja, kas var rezultēties arī ar dzīvnieka nāvi,” atklāj Rimi mājdzīvniekiem eksperte veterinārārste Anete Kalniņa, “Šēras gadījumā ierašanās klīnikā bija ļoti, ļoti laicīgi, bija arī zināms, ka divas dienas atpakaļ ir piesūkusies ērce un šie slimības simptomi bija ļoti, ļoti tipiski.”

Slimību ārstē ar īpašām zālēm, kas suņa organismā iznīcina vaininiekus – vienšūnu parazītus - babēzijas. Tāpat nepieciešamas arī sistēmas un antibiotikas. Jāatceras, ka pret babeziozi imunitāte neveidojas – slimība sunim var atkārtoties!

Par to, ka Šēra nesen uzveikusi tik nopietnu slimību, neliecina pilnīgi nekas. To pašu var teikt par Ārčiju. Viņa saimniece Guna pirmās ērces mīluļa kažokā pamanīja jau janvārī, bet pavasarī suņuks saslima…

“Viņš nebija vairs dzīvespriecīgs un negribēja ēst. Viņam ļoti patīk pastaigāties un viss, bet tad viņš tā ļoti lēni, lēni un meta mieru un nāca mājās. Tad sapratām to, ka ir jāved uz klīniku,” norāda Ārčija saimniece Guna Zemture.

Tobrīd Ārčijs nebija apstrādāts ar nekādiem pretparazītu līdzekļiem – ērces tika vienkārši izlasītas no kažoka vai izrautas.

Vienīgais veids, kā dzīvnieku pasargāt no ērcēm, ir profilakse. Tirgū pieejami dažādi pretparazītu līdzekļi – pilieni, tabletes, siksniņas, spreji un ierīces, kas ērces atbaida ar ultraskaņas palīdzību. Galvenais ir tos pareizi lietot.

Tas pats attiecas uz siksniņām – ja tā ir netīra vai nav pietiekami stipri uzlikta, efekts ir mazāks.

Pretērču siksniņa nederēs arī suņiem ar biezu kažoku, kāds ir Ārčijam – viņam labāk izvēlēties tableti vai pilienus skaustā.

Ja tomēr dzīvniekam ērce ir piesūkusies, svarīgi to izņemt maksimāli ātri.

Nekādā gadījumā nedrīkst virsū liet eļļu vai alkoholu, kā arī ērci raut ar pirkstiem. Parasti ērces piesūcas tādās vietās, kur dzīvniekam ir salīdzinoši neliels apmatojums un asinsvadi atrodas tuvu zem ādas - galvas apvidū, virs acīm, iekšā ausīs, aiz ausīm, padusēs un pie pakaļkājām.

Ar pretērču līdzekļiem suns jāapstrādā arī, ja dzīvojat pilsētā.

Labāk ir iedot šos preparātus, investēt kvalitatīvos preparātos, nekā pēc tam cīnīties ar pašu saslimšanu vai ar slimības izraisītām sekām, vai sliktākajā gadījumā savu dzīvnieku pat zaudēt.


Populārākie raksti