Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Noskaidro izplatītākos dzīvnieku alerģiju cēloņus

Mājdzīvnieku labsajūta • 06. Augusts, 2019
Mūsdienās alerģijas ir plaši izplatītas, ne vien cilvēku, bet arī ģimenes mīluļu vidū. Un svarīgi zināt, ka alerģiska reakcija var parādīties jebkurā vecumā, arī tiem mājdzīvniekiem, kuri iepriekš nav bijuši alerģiski.

Par dažādiem alerģiju veidiem un iespējām ar to cīnīties, stāsta kluba Rimi Mājdzīvniekiem dzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.

Pārtikas alerģija mājdzīvniekam
Alerģija ir pastiprināta imūnsistēmas atbildes reakcija uz dažādiem kairinātājiem, piemēram, pārtiku, kukaiņiem vai apkārtējo vidi. Gan kaķiem, gan suņiem alerģijas ir viens no biežākajiem veterinārārsta apmeklējumiem. Ja mājdzīvnieks nepanes kādu pārtikas produktu, visbiežāk tas novērojams uz ādas – par alerģiju var liecināt izsitumi vai blaugznas un nieze vai apsārtums. Tāpat jāpievērš uzmanība, ja četrkājainajam draugam pastiprināti izkrīt apmatojums, iekaist ausis, asaro acis vai ir caureja.

Izplatītākais pārtikas alerģijas iemesls ir reakcija uz olbaltumvielām, ko nereti izraisa pārāk straujas izmaiņas ikdienas ēdienkartē. Piemēram, ja suns vai kaķis ieradis ēst barību, kuras sastāvā ir tītara gaļa, nebūtu ieteicams pēkšņi pāriet uz barību, kurā galvenais olbaltumvielu avots ir liellopa gaļa. Ja plānots mainīt ģimenes drauga ierasto ēdienkarti, ieteicams to darīt pakāpeniski un aptuveni nedēļu ierastajam ēdienam nelielās devās pievienot jauno. Tādējādi mājdzīvnieks pakāpeniski iepazīs jauno produktu un tas var palīdzēt pasargāt mājas mīluli no alerģiskām izpausmēm.

Nepatīkamais dermatīts
Aizvien biežāk dzirdams vārdu salikums atopiskais dermatīts. Tas ir hronisks ādas iekaisums, kuru izraisa dažādi alergēni, kas sastopami ārējā vidē, piemēram, putekļu ērcītes, pelējums un kukaiņi. Ja dzīvnieks laiza ķepas, tam ir apsārtušas pirkstu starpas, parādās apsārtums uz vēdera, padusēs vai cirkšņos, iekaist acis vai niez ausis, noteikti vajadzētu vērsties pie veterinārārsta, lai palīdzētu mīlulim atvieglot simptomus.

Viens no visizplatītākajiem dermatīta iemesliem ir blusu kodumi, it sevišķi siltajā laikā, kad blusas ir īpaši aktīvas. Ja dzīvniekam ir alerģiskais blusu dermatīts, tad var pietikt tikai ar vienu blusas kodienu, lai sāktos alerģiska reakcija. Alerģijas dēļ mājdzīvnieks var izteikti kasīties, grauzt vai laizīt kažociņu, uz ādas var būt apsārtums vai izsitumi. Vienkāršākais veids, kā pasargāt mīluli – laicīgi lietot līdzekļus, kas atbaida blusas, piemēram, pilienus, tabletes vai kakla siksniņu.

Kuri mājdzīvnieki ir visjutīgākie?
Alerģisks var būt jebkurš suns vai kaķis neatkarīgi no šķirnes, tomēr ir vairākas mājdzīvnieku sugas, kurām ir lielāka nosliece uz alerģijām. Suņu vidū jutīgākie ir franču un angļu buldogi, stafordšīras terjeri un labradori, savukārt starp kaķiem – devonas un korniša reksi, britu īsspalvainie kaķi, un sfinksi.

Veterinārārste Anete Kalniņa iesaka – ja mājdzīvnieks pēkšņi sācis netipiski uzvesties, piemēram, pastiprināti sevi laizīt, kasīties, purināt galvu, tam izkrīt spalvas vai piemeklējusi caureja, noteikti jākonsultējas ar veterinārārstu, jo, iespējams, ķepaiņa raižu iemesls ir alerģija.

Attēla avots: www.pixabay.com


Populārākie raksti