Aromātisks un gadsimtiem sens – kas īsti ir viskijs?

Padomi • 14. Februāris, 2020
Ar vārdu “viskijs” pasaulē visbiežāk saprot skotu viskiju, ko mēdz dēvēt arī par scotch. 

Senais dzēriena nosaukums cēlies no gēlu valodas, kurā uisge beatha nozīmē “dzīvības ūdens”. Viskiju ražo arī citās valstīs, ne tikai Skotijā. Tāpēc tā rakstība angļu valodā atšķiras, ierastajam whisky pievienojot burtu e – whiskey. Šādi dzēriena nosaukums tiek rakstīts ASV, Īrijā un Kanādā. Tomēr Skotija ir valsts ar vislielāko viskija darītavu skaitu un senākajām tradīcijām.

Viskiju ražo no graudiem. Tie var būt mieži, kvieši, rudzi, kukurūza. Lielākās viskija ražotājas ir Skotija, Īrija, Japāna, ASV un Kanāda. Ziemeļamerikai vairāk raksturīga viskija jeb burbona ražošana no kukurūzas, piemēram, Jack Daniels. No likumiskā viedokļa šos viskijus gan nesauc par burboniem, bet par Tennesse viskijiem, jo tie ir filtrēti caur ogli. Ir vairāki šī dzēriena veidi un likumi, kas regulē šo dzērienu. Tas ir vispopulārākais alkohols pasaulē un plaši tiek izmantots arī kokteiļu pagatavošanā. Visvairāk viskija patērē Indija, pašu ražoto viskiju eksportējot salīdzinoši maz.

Tā kā vīnu bija ļoti sarežģīti pagatavot neatbilstošu klimatisko apstākļu dēļ, alus tika destilēts par alkoholu, kas pēcāk kļuva par viskiju.Lai gan pastāv ļoti daudz veidu un nianšu, kā gatavot viskiju, pamatprincips visur ir vienāds. Dzēriena sākotnējais sastāvs ir tāds pats kā alum, taču tiek izmantoti vairāku veidu graudi. Šos graudus sajauc ar raugu un ūdeni, kas pamazām pārvērš cieti cukuros, veicinot alkohola izdalīšanos. Vēlāk šī masa tiek dzīta caur destilācijas aparātiem, kuri karsējot pārvērš to tvaikā. Tvaikam uzkrājoties, rodas caurspīdīgs šķidrums ar augstu alkohola saturu. Pēc tam iegūto spirtu noglabā mucās uz vairākiem gadiem. Šajā posmā dzēriens iegūst garšas no koka mucas, tas kļūst tumšāks, un smagā alkoholu garša mazinās. Pēc nostāvēšanas mucās viskijs tiek jaukts kopā ar citu mucu viskijiem, lai panāktu zīmolam atbilstošu,

“ALKOHOLA DESTILĒŠANAS TEHNOLOĢIJU APMĒRAM 12. GADSIMTĀ UZ SKOTIJU ATVEDA MŪKI.”

Tā kā vīnu bija ļoti sarežģīti pagatavot neatbilstošu klimatisko apstākļu dēļ, alus tika destilēts par alkoholu, kas pēcāk kļuva par viskiju.Lai gan pastāv ļoti daudz veidu un nianšu, kā gatavot viskiju, pamatprincips visur ir vienāds. Dzēriena sākotnējais sastāvs ir tāds pats kā alum, taču tiek izmantoti vairāku veidu graudi. Šos graudus sajauc ar raugu un ūdeni, kas pamazām pārvērš cieti cukuros, veicinot alkohola izdalīšanos. Vēlāk šī masa tiek dzīta caur destilācijas aparātiem, kuri karsējot pārvērš to tvaikā. Tvaikam uzkrājoties, rodas caurspīdīgs šķidrums ar augstu alkohola saturu. Pēc tam iegūto spirtu noglabā mucās uz vairākiem gadiem. Šajā posmā dzēriens iegūst garšas no koka mucas, tas kļūst tumšāks, un smagā alkoholu garša mazinās. Pēc nostāvēšanas mucās viskijs tiek jaukts kopā ar citu mucu viskijiem, lai panāktu zīmolam atbilstošu, vienmērīgu garšu, vai arī pildīts pudelēs, alkohola saturu visbiežāk samazinot līdz 40%. To panāk ar ūdens palīdzību.

Pastāv jauktie (blended) viskiji, piemēram, Chivas Regal, un viena iesala (single malt) viskiji, piemēram, kūdrainie Ardbeg un Talisker. Pirmajā gadījumā viskija blenderi (burtiski tulkojot – maisītāji, jaucēji) iepērk vairāku darītavu ražotis viskijus, ko galvenais blenderis (master blender) sajauc kopā, lai panāktu garšu, kas vienmēr bijusi raksturīga attiecīgajam zīmolam.

Otrajā gadījumā viskija destilērija ražo savu viskiju, to nevienam nepārdod un paši pilda pudelēs. Jauktie viskiji pasaulē ir daudz izplatītāki, jo tos plaši patērē kokteiļos un tie ir viegli saprotami ikdienas viskija patērētājam. Pēc garšas tie ir maigi un neuzbāzīgi. Turpretī viena iesala viskijus vairāk novērtē entuziasti un tie, kuri vēlas šo dzērienu baudīt tīrā veidā, atklājot tā unikālās garšas.

Visbiežāk šo dzērienu raksturo ar vārdiem “citrusīgs”, “vaniļa”, “kokains”, “karamele”, “augļains”. Šīs garšas notis labi atklāj Glenmorangie vai Bruichladdich viena iesala viskiji. Dažiem būs izteikts alkohola stiprums, bet lielākā daļa ir labi sabalansēti. Nav viena pareizā veida, kā dzert viskiju. Vispareizāk – tā, kā pašam vislabāk patīk.

“VECĀKUS UN KOMPLICĒTĀKUS VISKIJUS PIERASTS BAUDĪT TĪRĀ VEIDĀ, ISTABAS TEMPERATŪRĀL, JO AUKSTUMĀ MOLEKULAS, KAS ATBILD PAR GARŠĀM, AIZVERAS UN VAIRS NAV JŪTAMAS.”

Pievienojot dažas lāses ūdens, viskija garša strauji mainās. Mēdz teikt, ka tādējādi tiek “atvērtas” garšas. Ir ļoti daudz populāru viskija kokteiļu – Old Fashioned, Whiskey Sour, Manhattan, Mint Julep. Tie noteikti nebūs tikai izteikti spēcīgi kokteiļi, kuros jūtams viskijs – liela daļa no tiem ir labi sabalansēti, skābensaldi.

Viskijs ir viens no interesantākajiem un garšpilnākajiem dzērieniem pasaulē. Atrodi savu veidu tā baudīšanai!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti