Mārcis Mitrevics

Jaunumi Rimi Vīna Dārzā

Padomi • 14. Septembris, 2021
130 vīni – gan dzirkstošie, gan mierīgie, stiprinātie un pat bezalkoholiskie – tāds ir šī gada Rimi Vīna Dārza jaunās ražas apjoms. Jaunā raža ir vīni, kas parādījušies Rimi sortimentā pēdējos divpadsmit mēnešos vai parādīsies tuvākā mēneša laikā.
 

Vīna Dārzu papildina vīni no 16 valstīm, starp kurām ir gan tradicionāli plaši pārstāvētās vīnu zemes un populārākie reģioni, gan arī iepriekš mazāk zināmas vīna darīšanas vietas. Piemēram, Gruzijas vīnu sortimentu papildinām ar vairākiem jauniem baltvīniem, kas iepriekš netika uzskatīti par Gruzijas vizītkarti. To pašu var teikt par ļoti kvalitatīviem vīniem no Moldovas, kas visai nepelnīti tiek uzskatīta tikai par lēta saldā vīna izcelsmes vietu. Ņemot vērā Austrumeiropas un Balkānu valstu vīnu pastāvīgo kvalitātes un popularitātes kāpumu, noteikti arī turpmāk izvērtēsim piedāvājumu no šiem reģioniem.

Atjaunotajā sortimentā atrodami “svaigi augļi” no pieciem kontinentiem. Interesantus jaunumus atradīsi pie stiprinātiem vīniem – slavenajiem portvīniem, papildināts arī bezalkoholisko vīnu sortiments, lai sniegtu lielākas izvēles iespējas šī segmenta dzērienu mīļotājiem.

Starp dominējošajām dzirkstošo vīnu ražotājvalstīm – Itāliju, Franciju un Spāniju – savu vietu Rimi Vīna Dārzā atraduši arī jauni burbuļi no Vācijas un Austrijas. Lai gan vispieprasītākais dzirkstošo vīnu kategorijā un attiecīgi arī Vīna Dārza sortimentā ir itāliešu prosecco, mūsu jaunajā ražā atradīsi arī citus interesantus jaunumus no Itālijas. Līdzās lepnajiem Francijas šampaniešiem turpinām piedāvāt pēc tās pašas tradicionālās metodes gatavotus dzirkstošos vīnus par pieejamāku cenu no citiem reģioniem, tajā skaitā spāņu Cava dzirkstvīnus.

Īpaši vēlos izcelt tos Rimi Vīna Dārza sortimenta jaunumus, kas būs pieejami tikai Rimi lielveikalos, tādējādi padarot mūsu Vīna Dārza ainavu neatkārtojamu.

Iepazīstinu ar baltajām vīna pērlēm no Gruzijas – Umano Kisi un Umano Tsinandali. Cinandali (tieši tā to vajadzētu izrunāt) ir nacionālo gruzīnu vīnogu Rkatsiteli un Mtsvane maisījums. Tas bija viens no pirmajiem kvalitatīvajiem sausajiem baltvīniem, kas bija pieejams Latvijā noteiktā sabiedrībā vēl pirms neatkarības atjaunošanas un no laika gala tika uzskatīts par vienu no labākajiem PSRS ražotajiem baltvīniem. Kad pār mums sāka velties rietumvalstu vīnu zemju lavīna, veidojot jaunu, visaptverošu vīnu klāstu Latvijas veikalos, Tsinandali zaudēja savu nozīmi. Šobrīd, pateicoties augstiem kvalitātes standartiem un mūsdienīgai vīna un maltītes baudīšanas kultūrai, tam ir sava vieta un pircējs. Otrs vīns, kas nosaukts vīnogu šķirnes vārdā Kisi, ir vēl noslēpumaināks. Tā ir rietumu pasaulē ļoti maz zināma vīnogu šķirne, no kuras gruzīni kopš seniem laikiem iegūst īpaši koncentrētu vīnogu sulu un vīnu, kas tiek ilgstoši izturēts senajās Gruzijas amforās – kvevros. Pie mums Kisi ir nonācis pavisam nesen, un šobrīd ir atrodams gan senais – amforās ar vīnogu miziņām raudzētā vīna – stils, gan eiropeiskais – tīrais, sausais un sabalansētais baltvīns.

Mums tik labi zināmajai Monte Zovo vīnu līnijai no Veronas ilgtspējīgi saimniekojošās Diego Cottini vīndarītavas pievienojam Stile Naturale (dabiskā stila) vīnus, kas ne tikai darināti no bioloģiskām vīnogām, vairāki pat bez sulfītiem, bet arī izceļas ar košu izskatu un vēl košāku garšu. Turpinām pērn aizsākto tradīciju, pārsteidzot Vīna Dārza viesus ar vecu ražas gadu – nobriedušu Bordo vīnu piedāvājumu. Iepazīsties ar 2012. ražas gada Chateau Belrose Moncaillou – gatavu tūlītējai baudīšanai, nevis glabāšanai pagrabā vēl nākamos piecus gadus.

Eitelsbahas. Bischofliche vīndara sausais rīzlings apburs smaržas un garšas receptorus un liks priecāties par šī vīna spēku, smalkumu un harmoniju. Turpat atradīsi vēl vienu vīna kultūras etalonu –Pjemontas reģiona vīndara Luidži Grimaldi Cortese vīnogu šedevru Gavi. Tāpat par prieku vīna baudītajiem esam sarūpējuši burbuļojošu pārsteigumu – dzirkstošo Faber Riesling no Mozeles, kā arī dzirkstošo Gruner Veltliner “ķirzaku” Zantho no Burgenlandes. Visbeidzot, mūsu Vīna Dārzu izdaiļos arī spilgtie, dzīvīgie un rotaļīgie “gulbīši” – Schwansee dzirkstvīni no Falcas. Priekā!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti