Mārcis Mitrevics

Skaistums mīt atšķirīgajā

Padomi • 20. Maijs, 2019
Bieži mēs visi pieļaujam kļūdu, vērtējot kaut ko lielu un neaptveramu no ļoti šaura, tikai sava skata punkta. Lūk, piemēram - dažreiz mani pārsteidz kāds apgalvojot: “man negaršo franču vīni”... Kā gan tas ir iespējams?

Es vienmēr šādos gadījumos nodomāju – nez, vai viņš/viņa zina, ka Francijā ir vairāk nekā simts tūkstoši vīnogu audzētāju un trīsdesmittūkstošivīnadarītavu?...Ka Francijā gadā saražo astoņus miljardus pudeļu vīna zem aptuveni simts tūkstošiem dažādām etiķetēm? Vai šis “frankoskeptiķis”ir nogaršojis tos visus? Vēl nedaudz “noapaļotas” aritmētikas: 100 000, tas ir tikai iespējamā vīnu dažādība VIENAS RAŽAS GADA ietvaros! Tas nozīmē, ka Francijas vīnu dažādībai vēl jāpieskaita visos pasaules pagrabos un vīnu plauktos guļošie citu ražas gadu franču vīni. Kā tagad jums šķiet – cik daudz ir dažādu franču vīnu?

Šodien es vēlos jūs pamudināt uz kaut ko mazāk populāru un slavenu, un tāpēc, vēl jo vairāk, uz kaut ko gluži atšķirīgi interesantu un skaistu. Pamudināt uz svaigām, ne tik klasiski pie mums ierastajām smaržām un garšām! Uz vīniem, kuri apbur ar savu atklātību, nepiespiestību un nesamākslotību. Vīniem, kuri atspoguļo Francijas dienvidu sauli, jūru, smaržu un dzīves stilu – uztvert visu viegli un ar baudu. Vienā teikumā šos četrus vīnus, kuri pēc būtības ir ļoti atšķirīgi viens no otra, es varu īsi raksturot – skaistums mīt atšķirīgajā.

Lūk “pārītis ”no Ronas – viena no senākajiem vīndaru reģioniem Francijā, kura vīna dārzi atrodas tāda paša nosaukuma upes ielejā. Kopumā reģions ir ar dažādiem apakšreģioniem un dažādiem specifiskiem mikroklimatiem un dažādām izmantotām vīnogu šķirnēm. Slavenākās tumšās no tām – Syrah (Austrālijas populārāShiraz franču sencis), Grenache – ārkārtīgi populārā sarkano vīnogu šķirne Vidusjūras reģionā, gan Francijas dienviddaļā, gan Spānijas dienvidaustrumos, un gandrīz tikpat populārā Mourvédre, kuru, iespējams, vairāk pazīstat pēc tās spāniskā vārda – Monastrell. No gaišajām vīnogām būtu jāizceļ Viognier, Roussanne, Marsanneun Grenache Blanc.

Es jums piedāvāju iepazīties ar Ronas dienviddaļas vīniem no Ronaspakalniem(CôtesdeRhone)arnosaukumu-Leon Perdigal. Leons Perdigals bija atzīts vīndaris slavenajā Château neuf-du-Pape 19. gadsimtā. Kā jau dzimis šajā reģionā, viņš pārzināja visus Ronas ielejas neparasto vīnu darināšanas noslēpumus. Šis dažādo vīnogu šķirņu vīnu sajaukuma baltvīns un sarkanvīns ir radīts par godu viņam.

Un vēl, lūk, divi atšķirīgi vīni no Peidokas. Pays d’Oc ir liela Dienvidfrancijas teritorija, kas izceļas ar milzum daudz atšķirīgiem vīna stiliem, un kura vēsturiski iekļāvās senajā Akvitānijas valstī. Šis reģions ir pārpilns ar mazāk zināmu vīnogu vīniem, kaut lielākā daļa top no jau pieminētājām vīnogām Dienvidronā. Rozā vīna nosaukums ir Rose d’Été, kas tulkojams kā Vasaras roze. Šis vīns, kā jau noprotat no etiķetes, ir kā radīts vasarai un pludmalei – ļoti ceru, ka šogad sagaidīsim kaut daudz maz tikpat labus apstākļus, līdzīgus pērnajai vasarai, lai pludmales priekus izbaudītu arī pie mums. Baltvīns Les Bourgarels ir vēl viens pārsteidzoši atšķirīgi skaistais no Francijas dienvidiem – tas ir vīns, kas ir radīts pārsvarā no īpaši aromātiskajām Gevurztraminer vīnogām, ko ierasti mēs meklējam vācu vīnu plauktos. Bet re, izrādās, ka franču vīni, mēdz būt arī galīgi ne-franciski.

Lūdzu, vērtējiet vīnu daudzveidību no jebkuras izcelsmes valsts, reģiona vai vīnogu šķirnes pēc tā, ko jūs vēl nezināt, nevis jau zināt! Un jo vairāk jūs tos iepazīsiet, jo vairāk sapratīsiet, cik patiesībā daudz jūs vēl nezināt...


Populārākie raksti