Mārcis Mitrevics

Vīndari dabas draugi

Padomi • 15. Oktobris, 2020
Ekoloģiski audzēti pārtikas produkti arvien vairāk ieņem savu vietu gan RIMI plauktos, gan jūsu iepirkumu grozos, gan visu mūsu ēdienkartē. Un šādi – īpaši sertificēti –produkti ne tikai pa kādam parādās mūsu vīnu klāstā, bet šobrīd ekoloģiski audzēto vīnogu vīnu sortiments mūsu Vīna Dārzā būs pietiekams, lai tam iekārtotu atsevišķu plauktu, ko lielākajos RIMI hipermārketos jau esam ieviesuši.

Tādējādi pārliecinātiem ekovīnu pircējiem nu ir iespēja šos produktus ieraudzīt visus vienkopus, padarot vieglāku izvēli un ietaupot dārgo laiku. Tāpat interneta veikalā produktu izvēlnes sadaļās pie vīniem esam ieviesuši papildus divas izvēlnes – zem filtra SERTIFIKĀTI paslēpti vīni, kas ražoti no bioloģiski audzētām vīnogām, savukārt sadaļā SPECIĀLĀ PĀRTIKA savus vīnus visērtāk atradīs pārliecinātie vegāni. BIO, EKO vīni ir tādi, kuru galvenās izejvielas – vīnogu – audzēšana tiek realizēta, pamatojoties uz bioloģiskas lauksaimniecības principiem. Uz šo vīnu etiķetēm atradīsiet Eiropas Kopienas apstiprināto ekoloģiskās izcelsmes sertifikātu. Tas savukārt nozīmē, ka vīnogu audzēšanā nav izmantoti pesticīdi dažādu augu vīrusu, kukaiņu un nezāļu apkarošanā un iznīdēšanā. Dzīvē šādi vīnogulāji izskatās kā īstā zaļā pļavā augoši, bieži starp tiem ganās aitas vai citi mājlopi un rindu galos zied krāšņi ziedi kukaiņu pievilināšanai. Tātad par šādiem vīniem varam teikt, ka vīnogas tiem tiek audzētas dabai draudzīgi un ilgtspējīgi, bet kā ir ar vīna ražošanu? Arī šeit mūsdienīgi un tālredzīgi domājoši vīndari īpašu uzmanību pievērš tieši ilgtspējīgiem vīna ražošanas procesiem. Ilgtspējīga darbošanās vīna darītavā var tikt veikta daudz un dažādos virzienos – bioloģiski audzēto vīnogu izmantošana ir tikai sākums. Ūdens resursu pārvaldība, gaisa kvalitāte, atjaunojamās enerģijas izmantošana, kopējā vides aizsardzības atbildība caur floras un faunas daudzveidības saglabāšanas veicināšanas pasākumiem ir tikpat svarīga kā biosertifikāts. Šādus vīndarus patiesi var saukt par dabas draugiem.

Atsevišķs stāsts ir par vegānu draudzīgiem vīniem. Arvien vairāk, līdzīgi kā ēdieni un to sastāvdaļas citās RIMI ēdienu nodaļās, RIMI Vīna Dārzā parādās jauni, vegāniem draudzīgi vīni, kuru ražošanā nav nekādā, pat vismazākajā mērā izmantoti dzīvnieku izcelsmes produkti. Iemesls tam, ka visi vīni nav vegāniem vai pat veģetāriešiem draudzīgi, ir saistīts ar to, kā vīns tiek dzidrināts. Visi tikko norūgušie vīni ir duļķaini un satur sīkas molekulas – olbaltumvielas, tartrātus, tanīnus un fenolus. Atzīmēšu, ka tie visi ir dabiski un nekādā gadījumā nav kaitīgi. Tomēr mums, vīna baudītājiem, patīk, ka mūsu vīni ir dzidri un spilgti. Lielākā daļa vīnu, ja tos atstāj pietiekami ilgi, paši stabilizējas un kļūs dzidri (kā, piemēram, īstais, uz rauga nogulsnēm izturētais franču šampanietis). Tomēr ražotāji tradicionāli ir izmantojuši dažādus palīglīdzekļus, lai palīdzētu šim vīna attīrīšanās procesam. Lai kļūtu par vegāniem draudzīgu vīnu, ražotājam dzidrināšanā jāizmanto bentonīts (specifisks māla un smilšu maisījums) vai aktīvā ogle.

Vēl viens “mītiskais ļaunums” ir sulfīti, jebšu sēru saturoši līdzekļi, kuri tiek izmantoti gan vīna darītavas higiēnas prasību nodrošināšanā, gan vīna stabilizēšanā, nodrošinoties, lai vīns nesāktu rūgšanas procesu, jau iepildīts pudelē. Pateicoties vienam procentam planētas iedzīvotāju, kuriem iespējama alerģiska reakcija, uzraksts SATUR SULFĪTUS atrodams uz visām vīna pudelēm. Precizēšu – gandrīz visām, jo viena no jaunajām tendencēm ir vīndarīšanas procesā izmantot arvien mazāk šos sulfītus. Vīndari, kuri sasniedz mazāku par minimālo norādāmo sulfītu daudzumu vīnā, drīkst norādīt, ka šis konkrētais vīns nesatur sulfītus. Šobrīd RIMI Vīna Dārzā ir atrodami jau vairāki šādi vīni, un es esmu pilnīgi pārliecināts, ka šī tendence turpinās pieaugt.

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti