Mārcis Mitrevics

Sauvignon Blanc ceļš apkārt zemeslodei

Vīna cienītājiem • 24. Aprīlis, 2022
Luāras – neskaitāmo Francijas karaļu piļu un rezidenču upes ielejā un tās pieteku apkārtnē darina diametrāli pretējus un atšķirīgus vīnus. Ielejas centrālajā daļā iekārtojies  neliels vīna apakšreģions -  Sancerre, kurā jau izsenis tos darina skaistus un visās krāsās.

Ja sarkanos vai rozā vīnus darina no Pinot Noir, tad, savukārt, šeit augošo un vīnā pārtapināto Sauvignon Blanc sauc par franču baltvīnu “augstāko pilotāžu”. Jāatzīst, ka kamēr pirms Jaunzēlandes uzcītīgie vīndari nebija iemācījusies apvienot visu zaļo un svaigo ar eksotisko augļu un ziedu aromātiem, tieši Sancerre bija Sauvignon Blanc etalons, jeb atskaites punkts jebkuram vīndarim, kas ķērās pie šīs vīnogu šķirnes pārtapšanas par vīnu.

Tajā pat laikā slavenajā Bordo, kur starp dižajiem sarkanvīniem atrodama arī ļoti īpašā apelācija Sauternes, Sauvignon Blanc ir viena no vīnogu šķirnēm, no kuras gatavo pasaulē dārgākos un visilgāk uzglabājamos dabīgos saldos vīnus. Tieši no šejienes, precīzāk, no pasaulē slavenākā desertvīna ražotāja Chateau D’Yquem, sācies Sauvignon Blanc ceļš uz Jaunzēlandi.

Soviņjons izceļas citu vīnu vidū ar precīzi un spilgti atpazīstamu smaržas un garšas raksturu. No vēsākiem reģioniem vairāk zaļoksnējāks, ar vairāk izteiktākiem upeņu mētru un pat zariņu aromātiem, kas savijušies ar zaļo ērkšķogu, svaigas zaļas zāles niansēm un dažos gadījumos aromātā, kas atgādina, atvainojiet, kaķēna pieslapinātu paklājiņu. Savukārt šīs pašas vīnogu šķirnes vīns, kas tiek audzēts pastāvīgi siltākos un stabilākos laika apstākļos, pateicoties mūsdienīgām ražošanas tehnoloģijām un pateicīgākiem laika apstākļiem, mūsu ožas un garšas maņām dod spēcīgus ērkšķogu, melones, ananāsu, mango un marakujas augļu aromātu signālus, neaizmirstot arī pa kādai niansei no vēsāka klimata vīnu aprakstītajām.

Sauvignon Blanc ir viegli atpazīstams un visbiežāk ar šīm ļoti raksturīgajām aromātu niansēm – un tieši vieglā atpazīstamība tiek skaidrota, kā šī vīna popularitātes panākumu avots. Mūsdienu vidējam vīna mīļotājam vajag visu tūlīt un tepat, viegli saprotamu un nekļūdīgu. Un tā nav neviena vaina vai nepilnība – tāds ir šis mūsu laiks, tādas ir prasības pret dzīvi. Papildus pievienotā vērtība Sauvignon Blanc vīniem ir to lieliskā saderība ar mūsdienīgiem ēdieniem – zaļumiem, salātiem, jūras veltēm, zivīm un Āzijas virtuvi – šīs dabas veltes un reģionālās īpatnības arvien biežāk dominē mūsu ēdienkartē, aizstājot kartupeļus ar karbonādi vai soļanku. Attiecīgi, vīna baudītājiem izglītojoties un meklējot saskanīgākus vīnus tieši savam ēdienam, Sauvignon Blanc ir viena no pareizākajām un drošākajām atbildēm.

Tieši tāpēc, apskaužot Jaunzēlandes panākumus, un cerot uz vismaz līdzīgiem panākumiem, Sauvignon Blanc ir izplatījies pilnīgi visā vīna ražotāju pasaulē, mēģinot ikvienai vīndaru kopienai vismaz piecos kontinentos atrast savu, īpašo soviņjona stāstu.

Jaunzēlandē, kur pēdējos divdesmit gadus tiek radīti populārākie pasaulē baltie soviņjoni, ir viena īpaša vieta. Mārlboro, kas ar savu salīdzinoši vēso, bet ļoti saulaino (samazinātā ozona slāņa dēļ šeit ir paaugstināta saules enerģija) klimatu, vīnogulājiem ideālu vidēji ražīgo augsni, uz pasaules vīna skatuves stabili dominē ar saviem izcilajiem un eksotiskajiem Sauvignon Blanc vīniem. Vēl jo vairāk - Jaunzēlande ir pasaulē vadošā valsts ar vidēji visaugstāko katras vīna pudeles vērtību. Cita starpā – Jaunzēlande ir pārņēmusi vēl vienu Luāras Sancerre atzinības aspektu – bez Sauvignon Blanc, atzinību pasaulē iegūst arī Pinot Noir Jaunās Zemes sarkanvīni.

Bet neviens un nekur nav pasargāts no nelaimēm. Viena no tādām piemeklēja arī Jaunzēlandi, kur papildus vēl Covid ietekmētajiem ierobežotiem darba spēka izaicinājumiem, Sauvignon Blanc vīnogulāji pērn piedzīvoja līdz šim lielāko neražu. Tik lielu, ka 2021. gada soviņjons ne tikai divkāršojās cenā, bet daudzos gadījumos vienkārši beidzās. Bet daba nemīl tukšumu – ar katru dienu pie apvāršņa parādās jauni soviņjoni ar aromātu un garšas profilu, līdzīgu nu jau par etalonu kļuvušajam Jaunzēlandes stilam.

Šajā sakarā man ir divas labas ziņas.

  • pēdējos gados tikpat emocijām bagātus Sauvignon Blanc vīnus ir iemācījušies darināt vīndari gan Čīlē, gan Dienvidāfrikā, gan Dienvidfrancijā (mani favorīti), un pat Vācijā!
  • tikko, rakstot šīs rindas, saņēmu vēstuli no ražotāja, kas ir gatavs piedāvāt jau 2022. gada Jaunzēlandes Sauvignon Blanc, kas pie mums, Eiropā nonāks ātrākais jūlijā. Jauna raža, jaunas iespējas!

Plašāks Sauvignon Blanc piedāvājums e-veikalā ŠEIT

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti