Mārcis Mitrevics

Bioloģiskie vīni

Vīna cienītājiem • 18. Maijs, 2023
Ilgtspējīga saimniekošana, klimata neitrāla rūpniecība, atjaunojamie enerģijas resursi, ekoloģiski atbildīga ražošana un veselīgāka bioloģiska ēdiena izvēle ir visu mūsu tiešais pienākums, lai kaut nedaudz ierobežotu tālāku zemes resursu strauju izlietošanu un veicinātu klimata pārmaiņu ierobežošanu. Kaut gadsimtiem ilgi šis apgalvojums ir šķitis nevajadzīgs un pārspīlēts, šīs dienas situācijā tas ir tikai loģiski un saprātīgi.

Vārdu BIO vai EKO izmantošana saistībā ar pārtiku nu jau saprotami un ierasti tiek lietota veselīgāka uztura lietošanas kontekstā. Tāpēc visticamāk, ka pēc lielākās daļas uztura speciālistu un vēl jo vairāk ārstu ieskata, vīnu iekļaut veselīgākā uztura lietošanā būtu pārdroši. Kaut pastāv dažādi viedokļi – vieni, piemēram, apgalvo, ka vīna lietošana maltītes laikā ir veselīgāka jeb mazāk kaitējošāka organismam un ēdiena pārstrādāšanai kā ūdens. Bet šis stāsts nav par pierādījumu vai attaisnojumu meklēšanu vīna baudītājiem. Vīna kontekstā bioloģiski audzēt vīnogas nozīmē piekopt bioloģiskās lauksaimniecības praksi, tādejādi rūpējoties par dabas ilgtspējību. Uz šo vīnu etiķetēm atradīsiet Eiropas Kopienas apstiprināto ekoloģiskās izcelsmes sertifikātu. Tas, savukārt, nozīmē, ka vīnogu audzēšanā nav izmantoti nekādi pesticīdi dažādu augu vīrusu, kukaiņu un nezāļu apkarošanā un iznīdēšanā. Dzīvē šādi vīnogulāji izskatās kā īstā zaļā pļavā augoši, bieži starp tiem ganās aitas vai citi mājlopi, un rindu galos zied krāšņi ziedi kukaiņu pievilināšanai. Tātad, ja esi eko, bio vai zaļās pārtikas produktu patērētājs, tad šie vīni ir domāti tieši Tev!

Tātad par šādiem vīniem varam teikt, ka vīnogas tiem tiek audzētas dabai draudzīgi un ilgtspējīgi, bet kā ir ar pašu vīna ražošanu? Arī šeit mūsdienīgi un tālredzīgi domājoši vīndari īpašu uzmanību pievērš tieši ilgtspējīgiem vīna ražošanas procesiem. Ilgtspējīga darbošanās vīna darītavā var tikt virzīta daudz un dažādos virzienos - bioloģiski audzēto vīnogu izmantošana ir tikai sākums. Ūdens resursu pārvaldība, gaisa kvalitāte, atjaunojamās enerģijas izmantošana, kopējā vides aizsardzības atbildība caur floras un faunas daudzveidības saglabāšanas pasākumiem ir tikpat svarīga kā BIO sertifikāts. Šādus vīndarus patiesi var saukt par dabas draugiem!

Blakus lapā izrādīto vīnu ražotāji ir Dabas Draugi ar lielo burtu. Massimo Sensi, radot savu mākslas darbu Vegante Chianti, nav aprobežojies tikai ar bioloģisku audzētu vīnogu izmantošanu un ilgtspējīgu saimniekošanu. It viss ap šo vīnu ir pārdomāts – samazināta svara pudele radīta no pārstrādāta stikla, korķis un etiķetes papīrs no pārstrādātas, videi draudzīgi ražotas celulozes, kapsula ir no pārstrādāta metāla un pat krāsa uz etiķetes ir no videi draudzīgām dabiskām izejvielām. Savukārt vīnu sērijas Naturae radītājs ir Žerārs Bertrāns – vīna pasaulē šobrīd visietekmīgākā vīnkopības ilgtspējības personība. Viņa misija ir pēc iespējas vairāk saimniecību pievērst atpakaļ pie patiesas un dabiskas, tikai zvaigžņu, Zemes un Mēness kalendāram pakārtotas saimniekošanas, kas ir vienīgais ceļš nodrošināt ilgtspējību gan planētai, gan visai civilizācijai. Visā pasaulē sludinot nepieciešamību dzīvot un strādāt biodinamiski, Žerārs uzsver, ka nepietiek vienkārši pārtraukt zemes apstrādāšanā lietot pesticīdus un pāriet vīna dārzā uz mēness kalendāru un dabisku mēslojumu. Ir jāmainās visai saimniecībai un apkārtnei – visam ir jābūt dzīvam un daudzveidīgam! Bet galvenais - pašam ir jābūt gatavam un jātic, ka zvaigznes Tev un Taviem vīnogulājiem dos īsto dabas spēku, un tikai tad tas atnāks pie Tevis.

Papildus - šo visu blakus redzamo vīnu ražošanā nav papildus izmantoti sulfīti, kā arī dzīvnieku izcelsmes izejvielas to dzidrināšanā. Tie tik dabiski, cik vien var iedomāties.

Kaut visi šie augstāk minētie cēlsirdīgie pasākumi vien negarantē vīna smaržu un garšu, es teikšu īsi – tie ir sasodīti gardi vīni!

Alkohola lietošanai ir negatīva ietekme.

Alkohola dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.


Populārākie raksti