Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kā rīkoties, ja kaķim gremošanas traktā nonācis svešķermenis?

Par kaķiem • 27. Decembris, 2022
Kaķi ir apveltīti ar dabisku zinātkāri, izteiktiem medību instinktiem, rotaļīgumu, un dažādi priekšmeti, rotaļlietas, diegi un spīdumi tajos raisa milzu interesi. Anatomiski kaķa mēle veidota tā, lai, laizot savu apmatojumu, tas veiksmīgi tiktu attīrīts, bet uz mēles esošās bārkstiņas veiksmīgi visu, kas uz mēles, virza tālāk gremošanas traktā. Diemžēl mutē mēdz nonākt arī nepiemērotas un nesagremojamas lietas, kas var nosprostot gremošanas traktu un izraisīt ļoti nopietnu saslimšanu, ko sauc par gremošanas trakta obstrukciju.
 

Kādas ir pazīmes, ka kaķis apēdis kaut ko nesagremojamu un tas ir iesprūdis gremošanas traktā?

Pazīmes mēdz būt no ļoti izteiktām līdz mazāk pamanāmām. Parasti novēro samazinātu apetīti vai tās trūkumu, vemšanu, defekācijas mēdz nebūt, fekāliju porcijas ir nelielas vai pašķidras. Vēršoties klīnikā, parasti tiek konstatēts, ka kaķis ir atūdeņots, ar sāpīgu gremošanas traktu, un tālāk parasti tiek veikta papildizmeklēšana – ultrasonogrāfija, rentgens. Veiksmīgos gadījumos svešķermeni izdodas sajust vai ieraudzīt uzreiz.

Visbīstamākie svešķermeņi ir diegi. Mēs visi esam redzējuši, kā kaķi rotaļājas ar dzijas kamoliņu, dažādiem diedziņiem un lentītēm, taču tieši šāda veida svešķermeņi, ko sauc par lineāriem, ir paši bīstamākie. Sevišķi aktuāli tas ir Ziemassvētku laikā, kad eglītes tiek rotātas ar kaķim tik ļoti kārdinošajiem spīdumiem, ko dēvē par eņģeļa matiem. Diegveidīgi svešķermeņi gremošanas traktā ir ļoti traumatiski, jo zarnu dabisko kustību jeb peristaltikas procesā zarniņa uzmaucas uz šī svešķermeņa, tiekot nopietni traumēta. Ja pamani, ka kaķim no mutes vai anālās atveres ārā karājas diegs, nekādā gadījumā to nedrīkst vilkt un raut, jo ir lielas iespējas pārgriezt zarnas.

Kāpēc dažādi priekšmeti iesprūst gremošanas traktā?

Pirmais šķērslis ir kuņģa pāreja uz tievajām zarnām, tālāk zarniņas diametrs ir salīdzinoši šaurs, un dažādi svešķermeņi gluži vienkārši nespēj virzīties tiem cauri. Attiecīgi dzīvnieks nespēj normāli virzīt pārtiku, to gremot, tā nespēj uzsūkties, un tas pats notiek ar šķidrumu. Savlaicīgi nediagnosticēta, šāda problēma ir nopietns apdraudējums kaķa veselībai un dzīvībai. Kas attiecas uz salaizītā apmatojuma izvadi, kaķi, sevi kopjot, to uzņem diezgan daudz, un nereti saimnieki novēro, ka tie atvemj tādu kā matu kamolu vai desiņu. Retos gadījumos arī šie matu kamoli iesprūst, tādēļ kaķiem (sevišķi ar garu apmatojumu), kas intensīvi sevi laiza, ieteicams regulāri dot matu izvades pastu, kas palīdzēs matu kamoliem virzīties uz priekšu. Mājās jānovērš, ka dažādi mazi priekšmeti, gumijotas rotaļlietas, bērnu mantiņas un matu gumijas būtu kaķim pieejamas.

Ko labāk paslēpt no kaķa acīm?

Mājās ieteicams glabāt vates plāksnītes un ausu kociņus kaķim grūti pieejamās vietās, jo kaķiem ir tieksme tos košļāt un dažkārt norīt. Vilnas dzija – kaķiem parasti patīk to zelēt, un ļoti bieži tā tiek arī norīta, salaizīta. Tāpat kā mazi bērni, arī kaķi nejauši var norīt dažādus maza izmēra plastmasas priekšmetus.

Noteikti – nē svecēm, ja neesat blakus – tās var radīt apdeguma traumas, ja kaķis ir aktīvs. Bet tas pats jāsaka arī par lampiņu virtenēm – der parūpēties, lai vadi būtu labi paslēpti vai izvietoti tā, lai kaķim tie neradītu ziņkārību un tieksmi “pagaršot” šos vadus. Vēlams izvairīties no jebkādām virtenēm, jo tās īpaši piesaista mājdzīvnieku uzmanību. Vizuļu virtenes ir īpaši bīstamas, jo mājdzīvnieks var ar tām aizrīties. Savukārt dažādas dekoratīvas virtenes – tāpat kā eņģeļu mati – ir bīstamas, ja tiek norītas.


Populārākie raksti