Kaķa gremošanas sistēma – pielāgota gaļai
Gaļa ir salīdzinoši skābs produkts ar augstu fosfora un zemu kalcija saturu. Kalcijs ir būtisks kaķa kaulu, zobu un locītavu attīstībai un veselībai, it īpaši jauniem kaķiem. Pārlieku liels fosfora daudzums var negatīvi ietekmēt nieru darbību. Dabā viss izlīdzinās – dzīvnieki medī, tie noķer veselu medījumu (piemēram, putnu vai grauzēju), līdz ar to uzņem dažādas organismam nepieciešamas uzturvielas. No aknām tiek uzņemts B vitamīns, no ādas un skrimšļiem – kolagēns, bet no sirds muskuļa – nepieciešamā aminoskābe taurīns. Līdz ar to tīras muskuļgaļas vai liesas gaļas izbarošana mājas apstākļos nodrošina tikai daļu nepieciešamo uzturvielu un vitamīnu.
Kas piemērotāks – mitrā vai sausā barība?
Kaķiem barības konsistencē patīk vidēji mīksta tekstūra – ne pārāk cieta, bet arī ne šķidra. Tādēļ daudzi kaķi labprātāk ēd mitro barību nekā sauso. Sausā barība ir radīta galvenokārt kaķu īpašnieku ērtībai, lai dzīvnieks ar dienas porciju uzņemtu visas nepieciešamās uzturvielas, tādējādi atvieglojot dienas plānošanu un sabalansētas diētas nodrošināšanu. Turklāt sausajai barībai ir ilgāks glabāšanas laiks, un tās cena bieži ir izdevīgāka.
Olbaltumvielas un ogļhidrāti – kādi ir riski?
Tomēr jāatceras, ka nereti sausajā barībā var būt pārlieku liels ogļhidrātu daudzums, kā arī salīdzinoši zems mitruma saturs. Tā kā kaķis nav izteikti nasks ūdens dzērājs, ieteicams ūdens bļodu novietot atsevišķi no ēdiena trauka – pat atsevišķā telpā – vai iegādāties ūdens strūklaciņu, kas nepārtraukti cirkulē tekošu ūdeni. Arī viens no biežākajiem cukura diabēta cēloņiem kaķiem ir ogļhidrātiem bagāta barība, kas var novest pie pārmērīgas kaloriju uzņemšanas un liekā svara, kā rezultātā attīstās cukura diabēts.
Praksē novērots, ka apmēram 75 % gados vecāku kaķu (vecāki par 10 gadiem) attīstās nieru darbības traucējumi, kas var pāriet nieru mazspējā. Biežākais iemesls saslimšanai ir diēta ar pārlieku augstu olbaltumvielu saturu, kas bieži rodas, pārbarojot dzīvnieku ar vairākām barības formām vienlaikus (sausā, mitrā, našķi) vai izvēloties zemas kvalitātes olbaltumvielu avotus ar nesabalansētu minerālvielu sastāvu. Uz katra sausās barības iepakojuma ir norādīts, cik daudz barības jāizbaro diennaktī, ņemot vērā dzīvnieka svaru. Ja ir vēlme dienas laikā kaķi iepriecināt ar kādu konservu vai našķi, sausās barības daudzums attiecīgi jāsamazina.
Kā pareizi barot ar gaļu? Kas jāiekļauj uzturā?
Kopumā – barošana ar gaļu nav slikta vai nepareiza, taču prasa rūpīgu plānošanu. Nepieciešams iekļaut subproduktus, piemēram, aknas, sirdi, ādu, cīpslas, un nodrošināt pietiekamu tauku daudzumu. Kaķis enerģiju sintezē no olbaltumvielām un taukvielām – tie ir divi galvenie faktori, kas jāņem vērā. Papildus ieteicams dot multivitamīnu kompleksus, kas nodrošina ar svarīgākajiem vitamīniem un minerālvielām (A, D, B, E vitamīni, cinks, varš, kalcijs, magnijs). Taurīns kaķiem ir obligāti jāuzņem papildus.
Brīdinājuma signāli – kā atpazīt nepietiekama uztura pazīmes?
Par nepietiekamu barošanu var norādīt nespodrs un pliekans apmatojums. Tāpat iespējama pārmērīga ūdens uzņemšana, kā arī izmaiņas fekālijās – tās var kļūt pārāk šķidras (caureja), pārāk cietas vai parādīties retāk nekā reizi dienā (aizcietējums). Arī urīna kvalitāte var mainīties – tas kļūst koncentrēts, ar spēcīgu smaku, vai kaķis sāk nokārtoties neparasti bieži. Arī urīnceļu problēmas visbiežāk ir tieši saistītas ar vielmaiņu, t. i., ar nepilnvērtīgu vai zemas kvalitātes barības uzņemšanu.
Tu esi tas, ko tu ēd, – šis teiciens attiecas ne tikai uz cilvēkiem, bet arī uz mūsu mājdzīvniekiem. Tādēļ, izvēloties barību savam kaķim, nevajadzētu taupīt uz kvalitāti. Labākā izvēle ir pilnvērtīga barība, kas gatavota no augstvērtīgām izejvielām – kvalitatīvām olbaltumvielām un taukvielām.
Attēla avots: freepik.com