Kažoka vietā – samtaina āda: Donas sfinkss

Par kaķiem • 11. Marts, 2021
Daudzi, kuri pirmo reizi mūžā ierauga sfinksu, sākumā brīnās – kas tas par dzīvnieku? Šis kaķis neatstās vienaldzīgu nevienu. Sajūtas svārstās no neviltotas sajūsmas un prieka līdz sajūtai, ka gribas novērsties. Kas tad ir šis neparastais kaķis bez apmatojuma? Plašāk zināmas ir trīs kailo kaķu šķirnes: Donas sfinkss, Kanādas sfinkss un Pēterburgas sfinkss. Šajā rakstā jums pastāstīšu par Donas sfinksu.
 

Vēsture

1986. gadā Krievijā, Rostovā pie Donas, tās iedzīvotāja Jeļena Kovaļova no ielas paņēma pūkainu 3–4 mēnešus vecu kaķēnu, ko nosauca par Varvaru. Kaķenīte auga kā parasts kaķis, bet 7–8 mēnešu vecumā sāka notikt neparastas lietas – tā sāka zaudēt spalvu. Sākumā uz galvas, vēlāk arī uz muguras. Protams, atbildīgā saimniece centās kaķeni ārstēt, jo nolēma, ka tā saslimusi. Tomēr kaķim bija lieliska apetīte, aktīvs dzīvesveids un nekādas slimības pazīmes netika atrastas. Tomēr apmatojuma uz ķermeņa palika arvien mazāk un mazāk. 1988. gadā Varvaru parādīja kaķu audzētājai Irinai Ņemikinai, kura bija šokā par neparasto kaķa izskatu. 70. gados jau bija parādījusies informācija, ka Ziemeļamerikā piedzimuši kaķēni bez spalvas, kuri nodēvēti par sfinksiem, tomēr neviens negribēja ticēt, ka kaut kas tāds varētu gadīties arī Krievijā. 1990. gada februārī Varvarai piedzima kaķēni, un viens no tiem tika uzdāvināts Irinai Ņemikinai. Kaķēnu nosauca par Čitu. Arī Čitai pēc kāda laika sāka pazust apmatojums. Tieši Čita ir likusi pamatus jaunas šķirnes pirmsākumiem Krievijā – Donas sfinksiem. 1998. gadā šī šķirne guva starptautisku atzinību un apstiprinātus šķirnes standartus. Savu nosaukumu šķirne ieguva, pateicoties pilsētai pie Donas, kur atrasts pirmais šis neparastais kaķis. Sfinkss – tāpēc, ka pirms tam Amerikā jau bija parādījušies kailie Kanādas sfinksi. Kaili kaķi minēti jau senāk – Ēģiptes rakstos, kur atrodami arī sfinksu attēli.

Kaķa izskats

Kāpēc kaķis ir kails, bez apmatojuma? Tā ir dabiska gēnu mutācija, un cilvēks nav pielicis savu roku, lai kaķim nebūtu spalvas. Sfinksa āda ir krokaina uz pieres, vēdera, skausta – tā ir viena no šīs šķirnes kaķa īpatnībām, kas iekļauta arī šķirnes standartā. Kaķa ausis ir bez apmatojuma un izskatās mazliet caurspīdīgas, īpaši saules gaismā. Šāds neparasts kaķis ir radies dabiskā veidā, bet felinologi un kaķu audzētāji ir palīdzējuši šim kaķim kļūt par starptautiski atzītu šķirni. Tā kā sfinksi ir kaili, cilvēkiem šķiet, ka tie ir trausli un ar veselības problēmām. Bet tā nav – sfinksiem ir lieliska veselība un teicama imunitāte!

Veselība un šķirnes kopšana

Neskatoties uz to, ka šiem kaķiem nav apmatojuma, tiem nav jānodrošina siltumnīcas apstākļi. Istabas temperatūra līdz +25 grādiem tiem būs ļoti komfortabla. Tomēr gulēt tie ļoti labprāt izvēlēsies zem segas un noteikti blakus saimniekam vai kādam citam ģimenes loceklim. Siltums sfinksiem ļoti patīk! Aukstajos gadalaikos, kad vēl nav pieslēgta apkure, sfinkss neatteiksies arī no silta apģērba – adīta džemperīša vai trikotāžas jaciņas, kuru savam mīlulim varat darināt arī paši. Ziemā šie kaķi labprāt guļ uz radiatoriem, tāpēc tiem ļoti patiks šajā guļvietā uzklāta plāna sedziņa. Tomēr atcerieties, ka nedrīkst šos kaķus turēt vēsās telpās, kā arī karstā saulē, tie ļoti ātri var dabūt saules dūrienu.

Īpaša kopšana šai kaķu šķirnei nav nepieciešama. Tomēr dažām lietām būtu jāpievērš uzmanība. Spalvas vietā sfinksa ādu aizsargā speciāls aizsargslānis, kas līdzinās mīkstam vaskam, un tam mēdz būt specifiska smarža. Tāpēc vēlams kaķi dažkārt mazgāt, izmantojot tikai kaķiem domātos šampūnus, vai vismaz noslaucīt ar speciālām mitrajām salvetēm. Regulāri vajag iztīrīt arī sfinksa lielās ausis ar tam paredzētā losjonā samitrinātu vates plāksnīti.

Sfinksa ķermeņa temperatūra ir 38–39 grādi, un, tā, kā tam nav apmatojuma, glaudot šķiet, ka kaķis ir karsts. Tā kā kaķis ir kails, lai saglabātu ķermeņa temperatūru, tam nepieciešams daudz enerģijas, tāpēc tam ir lieliska vielmaiņa un apskaužama apetīte. Sfinksiem nav nepieciešama īpaša barošana, tie jābaro tāpat kā jebkurš cits kaķis – ar augstvērtīgu un sabalansētu kaķu barību. Pieauguša kaķa svars runčiem ir 5–7 kg, kaķenēm – 3,5–5 kg. Vidējais sfinksa mūža ilgums ir 12–15 gadu.

Raksturs

Sfinksiem ir neparasts raksturs. Viņi ir pārsteidzoši uzticīgi savam saimniekam, tāpēc rada asociācijas drīzāk ar suni, nevis ar kaķi, “kas staigā, kur pašam patīk”. Šiem kaķiem nepiemīt agresijas pazīmes, tie ir ļoti draudzīgi un lieliski jūt saimnieka garastāvokli. Būtu ieteicams ar tiem “sarunāties” laipni, jo tie labi jūt cilvēka balss intonācijas – sapratīs, kad tos slavē vai izsaka aizrādījumus. Sfinksi reizēm mēdz apvainoties, ja viņiem netiek izrādīta pienācīga uzmanība – pastāvīgas rūpes no saimnieka puses un silta vietiņa blakus uz dīvāna. Šie kaķi raksturā ir līdzsvaroti, taču ļoti rotaļīgi, tāpēc nepieciešams, lai tiem būtu daudz dažādu rotaļlietu, pretējā gadījumā sfinkss atradīs rotaļlietas pats – no jūsu mājas interjera.

Izvēloties par savu mājas mīluli Donas sfinksu, iegūsiet uzticīgu draugu, azartisku rotaļu biedru un saņemsiet daudz jo daudz mīlestības no šī neparastās šķirnes kaķa.

Attēla avots: pexels.com


Populārākie raksti