Ko darīt, ja kaķis negrib ēst specializēto barību?

Par kaķiem • 10. Decembris, 2021
Rūpnieciski ražota kaķu barība – sausā, mitrā, dažādi kārumi un piedevas – jau ir kļuvusi par ierastu kaķu ikdienas ēdienkarti, īpaši pilsētās dzīvojošiem kaķiem. Barību klāsts ir ļoti plašs, un specializēto barību var atrast jebkurai gaumei un vajadzībām. Tomēr dažkārt nākas saskarties ar problēmām, proti, kaķis pēkšņi atsakās ēst rūpnieciski ražoto pārtiku. Kas tam varētu būt par iemeslu – centīšos izskaidrot šajā rakstā.
 

Iebērt trauciņā dienišķo devu sausās barības un doties savās gaitās, neuztraucoties par regulārām kaķa barošanas reizēm – tā ir daudziem pierasta ikdiena. Ja pēkšņi tas tā vairs nenotiek, var rasties satraukums un daudz jautājumu. Kāpēc kaķis neēd sauso barību? Iemesli tam var būt vairāki – sākot no veselības problēmām un beidzot vienkārši ar kaķa individuālajām kaprīzēm un iegribām.

Ja jūsu kaķis atsakās ēst sauso barību vai sācis to ēst daudz mazāk, nekā ierasts, tam varētu būt sekojoši iemesli.

Barība ir bojāta. Vienmēr pārliecinieties par rūpnieciski ražotās barības derīguma termiņiem. Ja sausās barības granulas ilgstoši atrodas atvērtā barības traukā, tā ar laiku var zaudēt garšas un smaržas īpašības, pat iegūt nepatīkamu smaku un garšu. Tāpēc ir svarīgi sauso barību kaķim piedāvāt mazās devās un iegādātos barības krājumus glabāt hermētiski noslēgtās tvertnēs.

Veselība. Atteikšanās no ēdiena pilnībā ir viens no pirmajiem trauksmes signāliem, kas liecina, ka jūsu kaķim būtu nekavējoties jāapmeklē vetārsts. Nesterilizēti kaķi var atteikties no barības meklēšanās laikā. Šajā laikā kaķim mainās hormonālais līdzsvars, un virsroku ņem vairošanās instinkts. Līdz meklēšanās laika beigām kaķis maz uzmanības pievērš ēšanai, īpaši kaķenes. Runči šo laiku pārcieš vieglāk, jo tie meklēšanās procesā ir gandrīz pastāvīgi. Tāpat jāpiedomā, vai kaķis nav pakļauts stresam. Tam par iemeslu var būt jauna mājdzīvnieka ienākšana jūsu ģimenē, dzīvesvietas maiņa utt. Dažkārt atteikšanās no barības var būt saistīta ar ožas vai redzēs pasliktināšanos. Kaķim ir svarīga barības smarža un izskats. Šādā gadījumā kaķis var turpināt ēst ierasto barību, bet daudz mazāk nekā parasti.

Tīrība. Kaķis var atteikties ēst barību, ja barības trauki ir netīri vai nepareizi novietoti. Ja tie ir novietoti blakus kaķu tualetei, kaķis var ignorēt šo barību vai sākt nokārtoties citā vietā, tālāk no barības traukiem.

Laikapstākļi un temperatūra. Karsts laiks vasarā var mazināt kaķa apetīti. Karstumā jāseko, lai kaķim vienmēr būtu pieejams svaigs dzeramais ūdens. Tāpat kaķi ir ļoti jutīgi pret barības temperatūru. Tiek uzskatīts, ka ideāla barības temperatūra ir 26–37 grādi pēc Celsija. Siltai barībai ir izteiktākas garšas un smaržas īpašības. Nedodiet kaķim barību, kas tikko izņemta no ledusskapja, ļaujiet tai sasilt līdz istabas temperatūrai.

Straujas izmaiņas ikdienas barošanas paradumos. Nevajadzētu bez iemesla mainīt barību, ja kaķis labi ēd to, ko visu laiku ir ēdis. Var pamainīt sausās barības garšas, piemēram vistu, zivi, liellopu, bet vienas ražotāja markas ietvaros. Kaķiem labāk patīk barība mazos gabaliņos. Biezeņveidīga vai kā pastēte – šāda veida barība piemērota kaķiem, kuriem ir problēmas ar zobiem un smaganām. Pārāk daudz un dažāda veida kārumu arī var izjaukt kaķa pamatbarības uzņemšanas režīmu. Tāpēc kārumiņus vajadzētu dot pa retam un tikai īpašos gadījumos.

Ko darīt, ja kaķis atsakās no sausās barības?

Ja kaķis, kurš visu laiku ir ēdis sauso barību, pēkšņi no tās atsakās, ir pamats sākt uztraukties par kaķa veselības stāvokli. Reizēm kaķi paši sev mēdz sarīkot “atslodzes” dienu, tomēr šādai atturībai nevajadzētu ilgt vairāk par divām dienām.

Kā kaķi pieradināt pie sausās barības? Te būs jābruņojas ar pacietību, bet lielākoties rezultāts ir labs un kaķi, kurš iepriekš ēdis tikai naturālo barību, var pieradināt pie sausās barības. Sākumā piedāvājiet kaķim sausās granulas pavisam mazliet. Tās var izmērcēt ūdenī un pievienot ierastajam ēdienam. Tādā veidā kaķis pamazām iepazīsies ar jauno garšu un drīz vien sāks ēst arī sausos graudiņus. Var mēģināt kaķim sarīkot nelielus atturības periodus no ēdiena, atstājot pieejamu tikai dzeramo ūdeni. Dienas laikā kaķis jau būs pietiekami izsalcis, lai sāktu izrādīt interesi arī par sauso barību. Šādiem atslodzes periodiem nevajadzētu ilgt vairāk par divām diennaktīm. Ilgāka badošanās var radīt nopietnas veselības problēmas.

Bieži notiek tā, ka kaķis pienāk pie sava barības trauka, apēd dažus graudiņus un dodas tālāk savās gaitās. Vai tas ir normāli? Jā, tas ir normāli. Lielākajai daļai kaķu tas ir normāls ēšanas režīms – visas dienas garumā pamieloties mazliet, bet bieži. Tāpēc ir ļoti svarīgi barību dozēt saskaņā ar norādījumiem par ieteicamo dienas devu uz iepakojuma. Nevajag šādā gadījumā uztraukties un sākt mainīt barības un kaķa ēdināšanas paradumus. Un nedrīkst arī aizmirst, ka visu diennakti jābūt pieejamam dzeramajam ūdenim!


Populārākie raksti