Anita Štelfa
Kaķu dzīves eksperte

Skotu nokareno ausu burvība

Par kaķiem • 05. Aprīlis, 2023
Skotu nokareno ausu kaķa pievilcība slēpjas tieši “saldās sejiņas” izteiksmē, lielajās, aizkustinoši naivajās acīs, un šo skatu, protams, papildina uz priekšu noliektās austiņas, kas ir dabiskas mutācijas rezultāts.

Ieraugot tādu īpatnēju radījumu, rodas milzīga vēlme to paņemt rokās, piespiest cieši pie krūtīm, samīļot, un tava sirds būs iekarota uz mūžu.

Kāds saka, ka šie kaķi izskatās līdzīgi pūcei, citiem šķiet, ka tie atgādina vāveri, jo skotiem raksturīga īpatnēja sēdēšanas poza – šie kaķi prot apsēsties kā vāverītes ar paceltām priekšķepiņām.

Skoti ir mīļi ne tikai pēc izskata, tie parasti ir mīlīgi arī pēc rakstura. Šīs šķirnes pārstāvji populāri visā pasaulē – jo īpaši Amerikā un Krievijā, kā arī tepat, Baltijas valstīs, kur tie gūst aizvien lielāku popularitāti.

Jāsaka gan, ka par šīs šķirnes attīstības pareizākajiem virzieniem lauzts ne mazums šķēpu. Taču vienmēr bija un būs progresīvi, domājoši un radoši audzētāji.

Audzētājiem rūpīgi sastādot pareizu ciltsdarba programmu un izkopjot šķirnei raksturīgās un vēlamās īpatnības, ir izdevies iegūt arvien vairāk ļoti kvalitatīvu šīs šķirnes pārstāvju. Šādus rezultātus nodrošina arī ģenētiskais potenciāls, kas sasniegts, selekcijā veicot mērķtiecīgu dzīvnieku atlases, novērtēšanas un visvērtīgākā vaislas materiāla izmantošanas darbu.

Ciltsdarba līkloči

Skotu nokareno ausu kaķi nav parasta šķirne, iegādājoties šo kaķi un cerot uzreiz kļūt par šo kaķu audzētāju, ar mīlestību vien nepietiek – nepieciešamas pamatīgas zināšanas un milzīga atbildība. Tas saistīts ar sarežģīto ciltsdarbu. Šī šķirne ir pievilcīga ar savu ārkārtīgi lielo daudzveidību, jo faktiski, domājot par šo šķirni is, jārunā par četrām skotu kaķu varietātēm:

  • īsspalvainie skotu nokareno ausu kaķi jeb skotu foldi (Scottish fold shorthair);
  • īsspalvainie skotu stāvausu kaķi jeb skotu straiti (Scottish straight shorthair);
  • garspalvainie skotu nokareno ausu kaķi jeb Hailendas foldi (Highland fold);
  • garspalvainie skotu stāvausu kaķi jeb Hailendas straiti (Highland straight).

Garspalvainie skotu kaķi ir Skotijas kalnienes kaķi – apburoši skaisti, savdabīgi dzīvnieki. Stāvausu kaķi eksterjera ziņā atšķiras no nokareno ausu kaķiemtikai ar stāvajām austiņām, bet šīs šķirnes selekcijā tiem ir ļoti būtiska nozīme.

Nokareno ausu gēna nostiprināšanas mēģinājumu laikā, veicot pārošanu starp diviem nokareno ausu kaķiem (Fold+Fold), audzētāji saskārās ar negatīvām mutācijas izpausmēm. Šādu pārošanu pēcnācējiem bija dažādas iedzimtas problēmas – deformēts mugurkauls, saauguši mugurkaula skriemeļi, locītavu problēmas, kas dzīves laikā kaķim var radīt milzīgas sāpes, un dažkārt liekas – šie kaķi nemaz tik mīlīgi nav. Ļoti bieži skaidrojums ir meklējams veselības problēmās – kaķim sāp, un tas nebūt nepriecāsies, ja ņemsiet to rokās, lai samīļotu.

Tāpēc, veicot vaislas darbu ar šo šķirni, visās kaķu felinoloģiskajās sistēmās eksistē kopīgs likums jeb aizliegums – AIZLIEGTS PĀROT NOKARENO AUSU KAĶUS AR NOKARENO AUSU KAĶIEM!

Savulaik Eiropā nokareno ausu kaķus pāroja ar britu īsspalvainajiem, līdz ar to skotu kaķi sāka arvien vairāk līdzināties britiem, atšķīrās vien ausu forma. Tas noveda pie uzskatu domstarpībām starp Eiropas skotu kaķu audzētājiem: vieni atzina par labu esam britiem līdzīgos skotus, citi uzskatīja, ka šādi tiek bremzēta šķirnes attīstība un tas noved šķirni strupceļā, turklāt ciltsdarbs sāk izvērsties par vienkāršu un zināmā mērā komerciālu pavairošanas procesu. Tostarp Amerikā, pārojot nokareno ausu kaķus ar Amerikas īsspalvainajiem, bet vēlāk ar skotu straitiem, šī šķirne tika izkopta. Tie bija harmoniski dzīvnieki, vidēja izmēra, ar cieši pieguļošām ausīm un lielām, apaļām acīm, ar dažādām krāsu varietātēm.

2004. gadā beidzot arī Eiropas audzētāji vienojās par jaunu šķirnes attīstības politiku – pārtraukt foldu starpšķirņu pārošanu ar britu šķirnes kaķiem un turpmāk selekcijā izmantot tikai straitus, atzīstot tos par atsevišķu, izstādēs vērtējamu šķirni, kurai ir savs standarts. Tas bez šaubām palīdzējis pilnveidot skotu nokareno ausu kaķu šķirni, iegūt veselīgus pēcnācējus un nostiprināt tikai šai šķirnei raksturīgākās īpašības.

Aizspriedumiem nav pamata

Savulaik, pētot skotu nokareno ausu kaķu šķirnei raksturīgo ģenētisko iedzimtību un pazīmju pārmantojamību, tika uzskatīts, ka gēns, kura dēļ dzimst kaķi ar nokarenām ausīm, rada daudz citu nevēlamu anomāliju. Aizspriedumi par skotu nokareno ausu kaķu slikto veselību saglabājušies vēl no tiem laikiem, kad pirmie kaķi ar nokarenām ausīm pārsvarā dzima baltā krāsā un bija kurli. Taču jāņem vērā, ka jebkuras šķirnes albīniem ir iespējamas problēmas ar dzirdi, bet noteikti ne to īpatnējās nokareno ausu formas dēļ. Laikam ritot, skotu šķirne ir pilnveidota, un, pareizi pārojot tās pārstāvjus, bažām par šo kaķu veselīgumu nopietna pamata nav.

Tiesa, mugurkaula deformācija un locītavu problēmas šiem kaķiem ir iespējamas, tāpēc selekcijas darbam ir jābūt atbildīgam.

Nokareno ausu kaķi radušies dabiskas mutācijas ceļā un pirmoreiz parādījušies Skotijā, kas ir noprotams no šķirnes nosaukuma. 1961. gadā kaķi ar nokarenām ausīm tika atklāti Skotijā, Pertšīrā, kur aitu gans Viljams Ross kādas fermas kaķenes metienā

ieraudzīja baltu kaķēnu ar nokarenām austiņām. Šo runcīti nosauca par Sniega Piku. Un drīz vien šis runčuks piesaistīja kaķu audzētāju uzmanību.

Skotijas nokareno ausu kaķim raksturīga britu kaķu ķermeņa uzbūve – vidēji liels, muskuļots ķermenis ar spēcīgām kājām. Galva – apaļa, ausis plati novietotas, to noapaļotie galiņi noliekti uz priekšu. Apmatojums – līdzīgs britu kaķu apmatojumam, biezs, īss vai pusgarš. Lai gan šo kaķu izskats ir visai savdabīgs, to raksturs ir maigs. Šie kaķi labi satiek ar citiem mājdzīvniekiem, kaķiem un bērniem, mīl cilvēku sabiedrību. Šiem kaķiem ir maiga, klusa balss. Interesantā izskata dēļ šie kaķi pasaulē ir diezgan izplatīti, sastopami arī Latvijā.

Jāatzīmē, ka vienā metienā var piedzimt visu četru varietāšu kaķēni. Bez tam visi kaķēni sākotnēji ir ar stāvām austiņām, un tikai apmēram trīs vai četru nedēļu vecumā austiņas sāk noliekties, un tikai tad var redzēt, kuri būs nokareno ausu kaķi un kuri – stāvausu.


Populārākie raksti