5 labas idejas rotaļām ar suni istabā

Par suņiem • 09. Augusts, 2019
Ikvienā vecumā sunim ļoti svarīga ir rotaļāšanās, jo tā  gan nodarbina, gan nomierina tavu mājas mīluli. 

Turklāt, rotaļājoties tiek apmierināts suņa barības meklēšanas instinkti un zinātkāre, kā arī tiek attīstītas koncentrēšanās prasmes. Rimi Mājdzīvniekiem suņu dzīves eksperte un kinoloģe Ļena Valdmane iesaka piecas vienkāršas idejas, kā nodarbināt suni iekštelpās, neatkarīgi no dzīvnieka vecuma, rakstura un izmēra.

Rotaļlieta, kurā noslēpts kārums
Dzīvniekiem paredzētajos veikalos nopērkamas rotaļlietas no kaučuka vai cita izturīga materiāla, kurās iespējams ievietot suņa iecienītāko kārumu. Tie var būt gan visparastākie sausās barības graudiņi (varat samitrināti ūdenī līdz putras konsistencei), gan cita veida gardumi, kurus suns labprāt ēd. Sākumā ieteicams izvēlēties tādu kārumu, kas suni patiešām interesē, lai būtu lielāka motivācija to iegūt. Arī rotaļlietas sarežģītības līmenim jābūt piemērotam suņa spējām. Ļoti svarīgi, lai šīs rotaļas noslēgumā suns kāroto gardumu iegūtu! Piemēram, populāra un kvalitatīva rotaļlieta kongs, (dažāda izmēra un izturības).

Gardumu paklājiņš
Nomierinoša rotaļlieta, kas būs īpaši piemērota nemierīgiem mājas mīluļiem – gardumu paklājiņš. Rotaļlietu var aizpildīt ar konserviem vai citu barības masu, kas sunim garšo. Karstākā laikā gardais paklājiņš var kalpot kā atvēsināšanās līdzeklis, piemēram, iepriekš piepildīt to ar buljonu un sasaldēt. Latvijas tirgū šī rotaļlieta vēl nav plaši pieejama, taču, aizgūstot ideju, var izmantot lielveikalā nopērkamas lietas, piemēram, pārtikas silikona cepamformu vai želejkonfekšu izgatavošanai paredzētas formas.

Interaktīvā rotaļlieta – puzle
Šī ir nedaudz sarežģītāka rotaļlieta un darbojas pēc līdzīga principa kā pārējās – suns tiek motivēts izmantot savas prāta spējas, lai iegūtu kārumu. Interaktīvu rotaļlietu var nopirkt zooveikalā vai izgatavot arī mājas apstākļos, piemēram, izmantojot kēksiņu formu un dažādas rotaļlietas, zem kurām paslēpt kārumus. Svarīgi, lai rotaļlieta ir droša mīlulim un tajā nav smalku detaļu, kuras suns var norīt (piemēram, koka puzle nevis plastmasas). Ieteicams, lai interaktīvās rotaļlietas atrisināšanā piedalās arī saimnieks. Sākotnējā posmā parādot sunim, kur tieši ir paslēpts kārums un nepieciešamības gadījumā palīdzot to iegūt. Svarīgi, lai saimnieks arī paslavē mājas mīluli par izpildīto uzdevumu.

Ostīšanas paklājiņš
Aizraujoša deguna spēle, kas nodarbinās mājas mīluli ilgāku laiku. Lai to spēlētu, audumu paklājiņā var paslēpt suņa iemīļotās sausās barības gabaliņus vai kādu citu našķi. Ostīšanas paklājiņus var viegli darināt mājas apstākļos, taču jāatceras, ka ar laiku audums pārņems kārumu smaržu un suns (īpaši kucēns) var sākt košļāt un pat norīt audumu. Tādēļ būtu vēlams, lai suns šo uzdevumu pilda saimnieka uzraudzībā un pats paklājiņš tiek regulāri atjaunots. Ostīšanas paklājiņš ir lieliska nodarbe suņiem –senioriem (piemēram, suņiem, kuriem ir redzes vai dzirdes traucējumi) vai suņiem, kuriem ir ierobežotas fiziskās aktivitātes (piem. atveseļošanās procesā pēc traumām).

Kārumu vai rotaļlietu meklēšana
Vēl viena ožas spēle, kurā var atklāties ne vien suņa spējas, bet arī saimnieka talants saimniecībā mazvērtīgas lietas pārvērst par vērtīgu nodarbi sunim. Šajā spēlē var izmantot vecus džinsus vai dvieļus, kas sasieti mezglā, dažādus kartona iepakojumus, kurpju kastes, olu iepakojuma kastes un citus drošus materiālus, kuros slēpt vērtīgo resursu – kārumu vai rotaļlietu. Svarīgi sākt ar vienkāršāku uzdevumu, paslēpjot kārumu vai rotaļlietu tā, lai suns redz, kur tieši tā ir paslēpta, un pakāpeniski sarežģīt spēli. Kad sunim ir skaidri spēles noteikumi, saimnieks var pakāpeniski pielietot komandu, piemēram “Meklē”.

Kinoloģe Ļena Valdmane uzsver, ka šādas nodarbes ir tikai kā papildinājums pilnvērtīgām suņa ikdienas ēdināšanas reizēm, pastaigām un aktivitātēm. Visas augstākminētās rotaļas ir paredzētas suņa individuālajai nodarbināšanai, ar vai bez saimnieka uzraudzības. Vairāku suņu iesaistīšanās kārumu meklēšanas spēlē var veicināt konkurenci un suņa vēlmi sargāt iegūto gardumu, tādejādi provocējot konfliktu.


Populārākie raksti