Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

5 priekšnoteikumi, kā izvēlēties otru suni

Par suņiem • 02. Decembris, 2021
Otra suņa ienākšana ģimenē ir lēmums, kas jāpieņem tikpat atbildīgi, kā izvēloties pirmo suni. Jaunais ģimenes loceklis ienesīs mājās mazliet vairāk nekārtības, mazliet vairāk trokšņa un ļoti daudz mīlestības. Tomēr, lai arī varētu šķist, ka otrā suņa izvēle ir tieši atkarīga no tavām vēlmēm un simpātijām, tā vis nav.
 

To, kādam vajadzētu būt tavam otram sunim, nosaka tas, kāds ir tavs pirmais suns, kā arī tava apņēmība nodrošināt pilnvērtīgu dzīvi abiem suņiem. Kritiski jāizvērtē savas dzīvesvietas plašuma atbilstība diviem suņiem, kuriem vajadzīga kustību brīvība, un ienākumi – vai tie ir pietiekami, lai nodrošinātu abiem suņiem labu barošanu, veterināro aprūpi, labturību mājoklī un ārpus tā.

Ja nedzīvo viens, ne mazāk svarīgi apzināties, vai arī pārējie mājinieki piekrīt otrā suņa ienākšanai ģimenē. Izvērtē, vai tavā ikdienā ir pietiekami daudz laika abu suņu treniņiem un apmācībām suņu skoliņā un mājās un vai tu spēj nodrošināt pietiekamu daudzumu pastaigu abiem suņiem. Otra suņa uzdevums nav būt par tava pirmā suņa rotaļu biedru, kamēr tu esi prombūtnē. Tas var būt vilinošs iemesls otra suņa iegādei, bet nedrīkst būt galvenais. Atceries, ka rūpes par suni ir jāuzņemas tieši tev, nevis tavam sunim vai kādam citam cilvēkam.

Savukārt attiecībā uz otru suni īpaši jāņem vērā un jāizvērtē 5 galvenie kritēriji.

Izvēlies šķirni ar līdzīgu temperamentu

Savā starpā labāk sadzīvos suņi, kuriem ir līdzīgi vai vienādi temperamenti. Nav ieteicams izvēlēties suņus, kuru ikdienas aktivitātes līmenis krasi atšķiras. Aktīvākas dabas suņi var emocionāli un fiziski nogurdināt mierīga rakstura suņus, ja saimnieki nepievērš tiem uzmanību vai arī nav spējīgi noteikt abu suņu komunikāciju un uzvedības izpausmes. Suņi ar līdzīgu temperamentu varēs vieglāk atrast kopīgu valodu un nodoties rotaļām, kas abiem ir pa prātam.

Tajā pašā laikā būtiski ir ne tikai abiem suņiem lieliski sadzīvot, bet arī tas, ka suņus ar līdzīgu temperamentu varēs iekļaut vienās un tajās pašās socializācijas aktivitātēs, sporta treniņos, un tas krietni atvieglos tavu ikdienu un samazinās laika patēriņu, lai piepildītu suņu pamatvajadzības.

Izvēlies sociālas dabas suni

Suns, kas labprāt vēlas iesaistīties ģimenes aktivitātēs un ir viegli iekļaujams sabiedrībā, būs piemērotāka izvēle ģimenei, kurā jau ir suns. Gadījumā, ja adoptē jau pieaugušu suni no patversmes, konsultējies ar patversmes darbiniekiem un noskaidro, kāds raksturs ir šim sunim un vai tajā ir izpaudusies agresija pret citiem suņiem, kaķiem, patversmes darbiniekiem, bērniem, svešiem cilvēkiem. Daudziem patversmes suņiem ir uzvedības problēmas, tiem nepieciešama īpaša aprūpe, apmācību process, un daudzi no tiem nebūs atbilstoši dzīvei ar citu suni.

Ņem vērā otrā suņa dzimumu un vecumu

Statistiski visvairāk agresīvu starpgadījumu suņu vidū notiek starp divām kucītēm. Drošākas kombinācijas būs kucīte ar suni vai suns ar suni. Tomēr vēlos atgādināt, ka, izvēloties otru suni, savs suns ir jāpazīst un jāzina, kā viņš reaģē uz sava vai pretējā dzimuma suņiem. Ne vienmēr vispārpieņemtos apgalvojumus var attiecināt uz visiem suņiem. Ja tu zini, ka tavs suns daudz labāk sadzīvo ar sava dzimuma suņiem, pat ja tie ir sieviešu dzimuma suņi, tā arī būs labākā izvēle, ja jaunpienācējs ir kucēna vecumā. Ja ģimenē pieņem jau pieaugušu suni, jānoskaidro, kā uz dažādu dzimumu pārstāvjiem reaģē jaunais suns, un jāizvēlas tāda kombinācija, kas abiem suņiem nerada diskomfortu.

Vecuma starpība var diktēt to, vai šie suņi “būs uz viena viļņa” un vai to ikdienas aktivitātes līmenis būs līdzvērtīgs. Piemēram, ja tavs suns ir seniora vecumā, enerģisks kucēns tam var likties traucējošs, kas ilgtermiņā var kļūt par pamatu agresīvai vecākā suņa uzvedībai. Ja tev mājās ir pieaudzis suns, labākā izvēle būs otrs suns tādā pašā vecumā, gadu vecāks vai gadu jaunāks. Labi savā starpā sapratīsies divi kucēni ar līdzīgu temperamentu, bet izvērtē, vai divi hiperaktīvi kucēni būs pa spēkam tev pašam.

Ņem vērā otra suņa auguma apkārtmērus un garumu

Ieteicams izvēlēties suņus, kas izmēros ir līdzīgi. Nav teikts, ka liela izmēra suņi nav spējīgi sadzīvot ar maza izmēra suņiem, tomēr liela izmēra sunim pastāv lielāka iespēja mazāko suni netīšām savainot, piemēram, rotaļas laikā. Daži lielāka izmēra suņi var būt enerģiskāki, un tas savukārt prasa cita veida ikdienas režīmu. Izmērs nav noteicošais faktors otra suņa izvēlē, bet to ir vērts ņemt vērā, atceroties, ka dažāda izmēra suņiem ir vajadzīga dažāda aprūpe.

Izvēlies ģimenēm piemērotu šķirni

Lai arī suņa apmācībai un audzināšanai ir noteicošā loma suņa rakstura veidošanā, jāņem vērā arī šķirnes specifika. Dažas šķirnes ir labāk piemērotas dzīvei kopā ar citiem suņiem un bērniem, un ar šādiem suņiem sadzīve būs vieglāka, turklāt tiem nav vajadzīga īpaša apmācību pieeja.

Atceries, ka tavs galvenais mērķis ir, lai abi suņi savā starpā labi sadzīvotu!

Attēla avots – pexels.com


Populārākie raksti