Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Cilvēkiem ar īpašām vajadzībām suns pavadonis ir viņu rokas un acis

Par suņiem • 20. Jūlijs, 2023
Suņi pavadoņi mūsdienu sabiedrībā nav nekas jauns. Tie ir īpaši trenēti suņi, kuri palīdz noteiktai cilvēku grupai pārvietoties droši un mierpilni.

Šādam darbam suņus apzināti sāka trenēt ap 1780. gadu Parīzē, bet ātri vien šie uzticamie kompanjoni ieguva atzinību visā pasaulē. Lai arī suņus nevar iemācīt precīzi vadīt cilvēku pa pilsētām un citām lokācijām, attiecības starp pavadoni un cilvēku var salīdzināt ar lidmašīnas vadīšanu. Cilvēks ir kā navigators, kuram jāzina, kā no vienas vietas nokļūt līdz citai, un suns ir tas, kurš prot to izdarīt droši.

Jau daudzviet pasaulē uz suņiem pavadoņiem neattiecas tie paši noteikumi, kas uz mājdzīvnieku atrašanos noteiktās publiskās vietās. Šādi speciāli marķēti suņi drīkst atrasties sabiedriskajā transportā, restorānos, veikalos un pat lidostās un lidmašīnās. Šo suņu atpazīšanas zīme ir īpaša pavadoņu veste un iemaukti.

Populārākā šķirne, ko izmanto pavadoņu apmācībās, ir labradori, jo to izmērs un īsā spalva ir piemēroti šādiem darba apstākļiem. Tāpat tie ir relatīvi viegli apmācāmi, un to maigais, bet neatlaidīgais raksturs labi pakļaujas komandu izpildei. Daudzās skolās sāk izmantot arī standarta pūdeļus. Agrāk plaši tika apmācīti ar vācu aitas suņi, tomēr ņemot vērā, ka suņa saimniekam to ikdiena jāuztur ļoti aktīva, ātri kļuva skaidrs, ka cilvēkiem ar grūtībām pārvietoties nav iespējams nodrošināt nepieciešamo aktivitāti.

Vairākkārt ir pētīta suņa pozitīvā ietekme uz cilvēku, un ir pierādīts, ka tā klātbūtne ikdienā uzlabo psiholoģisko, fizioloģisko un sociālo aspektu cilvēka dzīvē. Suņi pavadoņi nav izņēmums.

Vairāki neredzīgi cilvēki ir snieguši atsauksmes, ka, dzīvojot un piedaloties sociālajā dzīvē kopā ar suni pavadoni, ir kļuvuši pārliecinātāki un ieguvuši drošības sajūtu, kuras iepriekš trūcis. Suns pavadonis ir labākais un tuvākais draugs, bez kura dzīve vairs nav iedomājama. Tāpat vairāki ir atzinuši, ka suns pavadonis ir iedrošinājis būt vairāk fiziski aktīviem un doties ārpus mājām. Šie suņi var kalpot arī kā labs sarunas temats, tādējādi noved pie aktīvākas komunikācijas ar apkārtējiem cilvēkiem. Šie visi ir būtiski aspekti, kas jāņem vērā, jo cilvēka kognitīvās spējas un emocionālā labsajūta lielā mērā ir atkarīga no iespējas socializēties un netikt atšķirtam no sabiedrības.

Suņi pavadoņi vada cilvēku un norāda uz iespējamiem objektiem vai citiem apstākļiem, kas varētu apdraudēt Tas ir daudz ātrāks un efektīvāks pārvietošanās veids nekā iešana ar balto spieķi. Daudzi atzīst, ka pārvietošanās ar suni pavadoni

padara nezināmo par mierpilnu pieredzi. Tāpat liela daļa šo cilvēku atzīst, ka ceļošana un lidošana ir kļuvusi daudz ātrāka un drošāka.

Attiecības starp suni pavadoni un cilvēku ir ļoti īpašas un ļoti tuvas. Šie suņi ir kā ģimenes locekļi. Tomēr, kad šie suņi strādā, pret tiem ir jāizturas kā pret darba suņiem. Tātad, ja redzi šādu suni darbībā, tu nedrīksti novērst tā uzmanību no uzdevuma izpildes. Cilvēkiem bieži ir maldīgs uzskats par to, ka šie suņi tiek nodarbināti visu laiku. Patiesībā šie suņi strādā tikai tad, kad to saimnieks atstāj dzīvesvietu. Cilvēks sunim pasaka, uz kurieni tas vēlas doties, un šie suņi ir īpaši apmācīti tam, lai ceļā bloķētu saimnieku no došanās tur, kur tas nav iespējams.

Šie suņi ir jāuztver kā cilvēka labā roka. Pārvietojoties tie ir kā viens vesels un nekādā veidā, ne ar kādiem noteikumiem nedrīkst tikt atdalīti. Ārpus cilvēka dzīvesvietas tie abi ir jāuztver kā viena persona.


Populārākie raksti