Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Džeka Rasela terjeri – aktīvu cilvēku kompanjoni

Par suņiem • 17. Novembris, 2020
Mazs suns ar lielu dvēseli – šis teiciens precīzi atbilst Džeka Rasela terjeriem. Vēsturiski šie suņi izmantoti par palīgiem lapsu medībās, un, lai arī sava mazā izmēra un pozitīvā rakstura dēļ ieņēmuši pastāvīgu vietu pilsētvidē, mednieka instinkti un daba nekur nav zuduši. Šī suņu šķirne noteikti nav piemērota katram savas milzīgās aktivitātes dēļ, bet ir burvīgi sabiedrotie saimniekiem, kuri piekopj aktīvu dzīvesveidu. Kļūstot par Rasela saimnieku, jārēķinās ar milzu enerģijas un pozitīvisma ienākšanu mājās, vēlmi skriet, lēkt un aktīvi piedalīties visos notikumos. Šie mazie, atlētiskie suņi izmēros sasniedz 25–38 cm augstumu skaustā, svars ir robežās no 6 līdz 9 kg, un tie ir pieskaitāmi ilgdzīvojošām šķirnēm – vidēji 12–15 gadu.
 

Azarts un pozitīvisms

Džeka Rasela terjeri ir ļoti lojāli un ātri veido kontaktu ar savu saimnieku. Lai arī izceļas ar spītīgu terjera dabu, ir azartiski un, pozitīva stimula vadīti, ātri apgūst jauno un ir ļoti inteliģenti jaunu komandu apguvē – bumbiņas, rotaļu un kāruma dēļ būs gatavi ātri demonstrēt atbildi uz komandām „sēdi, guli, šurp”. Lai arī izmēros nelieli, var būt ļoti vērsti uz sava saimnieka un teritorijas sargāšanu. Mazais izmērs tos padara par piemērotiem dzīvei dzīvoklī un neapgrūtina kopīgos izbraucienos. Šo suņu apmatojums neprasa lielu kopšanu – to nav nepieciešams regulāri ķemmēt vai doties pie dzīvnieku friziera. Ir grūti nesmaidīt, kad telpā atrodas šis terjers – tā azarts, smaids un aktivitāte pārņem telpu un katru, kas ir šī suņa klātbūtnē.

Suns, kurš prasa laiku

Ja paredzi, ka katru dienu nespēsi nodrošināt aktivitātes, šis suns nebūs pirmā izvēle. Raselam patīk skriet, spēlēties, apgūt jaunas vides. Ilgstoši atstāts vienatnē, tas var savu neapmierinātību izrādīt ar mantu graušanu un visā krāšņumā demonstrēt rakšanas spējas, izpostot kādu rūpīgi iekoptu puķu dobi. Lai arī šie suņi ir lieliski ģimenes locekļi, jo ienesīs daudz prieka un enerģijas mājās, jāņem vērā to vēlme dominēt. Sevišķi jāuzmanās, atstājot šos suņus vienatnē ar bērniem (lai arī neatkarīgi no šķirnes īpašībām bērnus ar suni bez uzraudzības nedrīkst atstāt nekad). Nepietiekamas uzmanības, aktivitātes un trenēšanas gadījumā var aktīvi izpausties terjera dominējošā daba, un suns var rādīt savu vēlmi būt galvenajam, kas nav pieļaujams. Jāņem vērā, ka socializācija jāuzsāk jau kucēna vecumā, lai veidotu draudzīgas attiecības ar citiem sugas brāļiem, jo savu dominanto dabu Džeka Rasela terjers var demonstrēt, stājoties pretī daudz lielākiem suņiem.

Apveltīti ar labu veselību

Runājot par veselības problēmām, kopumā šie suņi ir apveltīti ar labu veselību, bet noteikti jāpievērš uzmanība mutes dobuma veselībai, jo zobu problēmas ir vienas no biežākajām, ko novēro Džeka Rasela terjeriem. Šai šķirnei ir nosliece uz dažādām acu problēmām, tādēļ ir vērts pievērst uzmanību, ja novēro ko neparastu acu apvidū, kā arī, iegādājoties šo burvīgo suni, jānoskaidro, vai vecākiem ir veiktas acu pārbaudes. Nepietiekamu aktivitāšu un pārlieku lielas kaloriju uzņemšanas gadījumā šiem suņiem ir tieksme aptaukoties. Jāņem vērā, ka aktivitāšu laikā šie suņi mēdz iedzīvoties dažādās traumās, bieži tās ir ceļu locītavu traumas, bet dažādas locītavu problēmas var tikt arī ģenētiski mantotas.

Ja meklē kompanjonu aktīvam dzīvesveidam un sportiskām aktivitātēm un esi gatavs enerģijas lādiņam mājās – šis suns ir kā radīts tev.

Attēla avots: pexels.com


Populārākie raksti