Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Kā nodarbināt mīluli, ja dodies uz ilgu laiku prom no mājām?

Par suņiem • 31. Maijs, 2023
Lielu daļu savas ikdienas suņi mājās pavada vieni, gaidot, kad to saimnieki atgriezīsies no darba. Dažiem suņiem saimnieka iziešana no mājām un prombūtne ir normāla parādība, citiem savukārt sagādā raizes. Cik ilgu laiku katrs suns pavada mājās viens – tas atkarīgs no saimnieka darba specifikas, tomēr tas nedrīkstētu būt ilgāk par astoņām līdz desmit stundām, ko nosaka arī Dzīvnieku labturības likums.

Patiesībā jau astoņas stundas bezdarbībā ir daudz, nerunājot par vēlmi nokārtoties, kas noteikti ir biežāka, nekā reāli iespējams.

Kā tad nodarbināt suni savā prombūtnē, lai šo laiku vienatnē padarītu vismaz par mazumiņu jaukāku?

Galvenokārt suns obligāti ir jāizved garā un aktīvā pastaigā, lai pa nakti uzkrātā enerģija netiktu izlādēta mājās, pastrādājot ''nedarbus''. Lai arī cilvēki domā, ka tie ir nedarbi, patiesībā 90% suņu tos paveic aiz garlaicības, un vai viņus par to var vainot? Iedomājies sevi suņa vietā – viens pats uz ilgu laiku, katru dienu, bez uzdevuma. Dažreiz šos uzdevumus nākas izdomāt suņiem pašiem, bet ne vienmēr mums tie ir pa prātam. Tāpēc par šādiem ''nedarbiem'' suni nesoda. "Nedarbi" ir signāls, ka tev kaut kas jādara lietas labā, lai suns mājās būtu mierīgs. Tāpēc sāc ar garu un aktīvu pastaigu. Tās laikā ļauj arī sunim kārtīgi izostīt apkārtni un nokārtoties, cik tas vēlas, jo pēc tam to ilgi vairs nevarēs. Tas arī samazinās iespēju, ka suns nokārtosies mājās, kamēr esi prom. Un arī par nokārtošanos tavas prombūtnes laikā suni sodīt nevar, jo, visticamāk, tas nevarēja nociesties.

Lai pati mājās palikšana būtu interesantāka, atstāj savam sunim vairākas interesantas nodarbes.

  • Vairākas rotaļlietas. Neaprobežojies tikai ar vienu bumbiņu, atstāj sunim vairāk rotaļlietu, lai tas var izvēlēties un nomainīt mantiņu, kad sametas garlaicīgi. Sunim jau no kucēna ķepas jāiemāca spēlēties ar rotaļlietām, un to var paveikt, nevis vienkārši nopērkot tās un noliekot uz zemes, bet pašam aktīvi iesaistoties rotaļu procesā. Ne visi suņi prot spēlēties ar rotaļlietām, un ne visiem tas nāk dabiski. Tas ir viens no taviem kā saimnieka pienākumiem – suni iepazīstināt ar šo nodarbi.
  • Īpašās gardumu rotaļlietas. Šobrīd ir pieejams plašs klāsts rotaļlietu, kurās var ievietot suņa iecienītos gardumus, piemēram, zemesriekstu sviestu bez pievienota sāls un cukura. Šāda ar gardumiem pildīta rotaļlieta sunim var nodrošināt vismaz stundu garu mentālā treniņa stimulāciju.
  • Rotaļu paklājs. Šobrīd no "prāta spēlēm" suņiem lielu popularitāti ir guvis rotaļu paklājs, kurā iespējams ieslēpt kārumus, un sunim, izmantojot ožu, tie ir jāatrod. Tādu ir iespējams iegādāties gan no ārvalstu, gan vietējiem ražotājiem un kalpos kā lieliska nodarbe, kamēr suns gaidīs tevi mājās.
  • Suņiem ļoti patīk vērot apkārt notiekošo. Daži suņi stundām var skatīties pa logu. Padomā, varbūt tev ir iespēja iekārtot tam vietiņu pie loga.

Rotaļas sunim ik pa laikam vajadzētu pamainīt. Arī katru dienu spēlēties ar vienu un to pašu var kļūt apnicīgi. Pamēģini ieviest rotaļlietu un aktivitāšu rotāciju ik pa 2–3 dienām. Latvijā ir iespējams nolīgt arī suņu pastaigu "aukli". Tas ir cilvēks, kurš suni var izvest pastaigā dienas vidū, kamēr esi darbā. Tomēr visvairāk suns priecāsies, ja uz darbu to varēsi ņemt līdzi. Iespējams, ir vērts aprunāties ar vadību un lūgt atļauju suni ņemt uz darbu vienu vai pāris dienas nedēļā. Šāda vides maiņa un tava klātbūtne noteikti nāks par labu suņa socializācijas prasmēm. Un atliek tikai radoši padomāt, kā laiku mājās sunim padarīt tīkamāku. Galu galā, viņš ir tavs labākais draugs, kas pelnījis rūpes un mīlestību.


Populārākie raksti