Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Kā stimulēt suni klausīt saimnieku?

Par suņiem • 12. Aprīlis, 2023
Pamata paklausība un komandu praktizēšana kā suņu skolā, tā mājās un citviet ir nozīmīgākā panākumu atslēga, lai suns klausītu saimnieku. Mūsdienu sabiedrība pieprasa, lai suns ir ne tikai cilvēka labākais draugs un mājas sargs, bet arī uzticams kompanjons, kas var veiksmīgi iekļauties sabiedrības dzīvē, piemēram, apmeklēt publiskas vietas, neapdraudot apkārtējos, vai atrasties ārā bez pavadas vietās, kur tas ir atļauts. Tas nenotiek dabiski, jo suns ir dzīvnieks, kas dzīvo, instinktu vadīts, un saimnieka uzdevums ir suni apmācīt.

Pamata paklausībā liela nozīme ir tam, ka suns tiek apmācīts ne tikai mājās un suņu skolā, bet arī publiskās vietās un brīvdabā, lai suns prastu uz saimnieku atsaukties jebkur, jo īpaši tādās vietās, kurās uz suni iedarbojas vairāki ārējās vides faktori – smarža, citi suņi, cilvēki, dzīvnieki utt. Arī suņiem ir nepieciešama disciplīna, lai iegūtās iemaņas nostiprinātos par prasmēm un suns tās spētu pielietot jebkurā situācijā. Viens ir “varēt” vai “spēt” izdarīt, un otrs ir “gribēt” darīt, kas ir būtiska apmācību sastāvdaļa, un tas mūs aizved pie nākamā punkta.

Kā panākt, lai suns gribētu sadarboties ar saimnieku?

Atbilde ir – regularitāte. Nepieciešams ne tikai apmeklēt suņu skolu, kurā saimniekam un sunim ieliek stingrus pamatus paklausībā, bet svarīgi arī to praktizēt, gan sunim esot kucēna vecumā, gan visu pārējo dzīvi.

Tā ir regulāra aktivitāte jeb regulārs jūsu kopā pavadītais laiks. Treniņā suns saņem nedalītu sava saimnieka uzmanību, un tas ir pats lielākais ieguvums. Tas ir veids, kā izveidot ciešu kontaktu ar savu suni, lai jūs viens otra darbības spētu nolasīt un paredzēt, pirms vēl ir dota komanda. Jā, tas ir iespējams! Iesaku katram pamēģināt netraucēti pavērot savu suni aktīvi darbojamies vismaz stundu. Pirms suns grasās ko darīt, tā ķermeņa valoda runā vispirms. Suns sava saimnieka ķermeņa valodu lasa jau no pirmās dienas. Regulārs pamata paklausības treniņš ir sinerģisks darbs. Suns to izbauda, jo suņi visvairāk par visu mīl pavadīt laiku ar savu saimnieku. Jo ciešāku kontaktu izveidosiet, jo paklausīgāks būs suns.

Neliels triks no praktiskās dzīves (tomēr arī var tikt pieskaitīts metodēm, kā suni padarīt paklausīgāku)

Tas ir ēdiens. Sunim patīk paēst, un suņi kalorijas neskaita. Vairums suņu nespēj pretoties ēdienam. Izmanto to! Īpaši treniņu procesa sākuma stadijā vienmēr nēsā līdzi suņa iecienītos kārumus un atrodi iespējas suni apbalvot par pareizu uzvedību arī publiskās vietās. Suņa apbalvošana ar kārumu ir spēcīgs signāls, kas liks sunim

pareizo uzvedību atkārtot vēlreiz. Seko līdzi tam, lai kārums kalpo tikai kā apbalvojums, nevis vienkārši uzkoda, lai suns saprastu, ko tu no viņa sagaidi.

Visbeidzot, bet ne mazāk svarīgi ir ne tikai ievērot disciplīnu un treniņu metodes, bet vismaz reizi dienā atvēlēt laiku rotaļai ar suni. Bez komandām, kārumiem un noteikumiem. Vienalga, vai tas ir mājās, vai pastaigas laikā. Neaizmirsti par šo bezrūpīgo un jautro laiku kopā! Tavs suns to novērtēs.


Populārākie raksti