Kad ir vispiemērotākais laiks vest kucēnu uz suņu skolu?

Par suņiem • 06. Augusts, 2019
Pirmais dzīves gads ir svarīgākais attīstības posms kucēna dzīvē. Jo vairāk šajā laikā būs iespēja mājdzīvniekā ieguldīt, jo veiksmīgāk veidosies jūsu attiecības turpmākajos gados. 

Ko kucēns iegūst, apmeklējot suņu skolu un, kad ir vispiemērotākais laiks uzsākt mācības, skaidro kluba Rimi Mājdzīvniekiem suņu dzīves eksperte un kinoloģe Ļena Valdmane.

Kad ir īstais laiks uzsākt mācības?
Dažādu šķirņu kucēniem un jaukteņiem bērnības garums mēdz būt atšķirīgs, piemēram, pirmatnējā tipa suņi un terjeri nobriest ātrāk, savukārt dekoratīvie sunīši vai smagnējākas uzbūves kucēni bērnību baudīs ilgāk. Neatkarīgi no individuālajām attīstības iezīmēm visiem kucēniem ir raksturīgi socializācijas, pieķeršanās, baiļu un pubertātes periodi.

Parasti kucēns pievienojas ģimenei pēc 8 nedēļu vecuma, bet uz apmācībām būtu ieteicams doties, sākot no 3,5 – 4 mēnešiem, kad ir pagājis karantīnas periods pēc obligātās vakcinācijas un kucēns jau ir pieradis pie jaunās ģimenes un mājām.

Ko iegūst saimnieks, dodoties ar kucēnu uz skolu?
Jā, tieši tā, suņu skolā mācās ne tikai kucēns, bet arī pats saimnieks. Galvenokārt saimnieks iegūst padziļinātas zināšanas un prasmes produktīvai saskarsmes veidošanai ar suni. Nākamais ļoti svarīgais ieguvums ir tiešā veidā saistīts ar suņa uzvedību. Saimnieks iegūst socializētu, paklausīgu, kontrolējamu, ģimenei un sabiedrībai drošu un pieņemamu mājas mīluli. Protams, ka tu nebūsi vienīgais saimnieks skoliņā un ir liela iespēja iegūt jaunus paziņas un domubiedrus, kā arī došanās uz skoliņu var kļūt par jūsu abu kopīgu, daudzpusīgu un sportisku hobiju.

Kā izvēlēties skoliņu?
Suņu skolas izvēli parasti nosaka saimnieka mērķis un nodarbību pieejamība konkrētajā pilsētā vai reģionā. Vispiemērotākās nodarbības kucēnam ir tieši kucēnu skoliņas un socializācijas nodarbības, kuras Latvijā gan vēl tikai iemanto popularitāti. Ja ir vēlme pamēģināt kucēnu skoliņu, iesaku doties uz klubu “Mans draugs”, savukārt socializācijas nodarbības var izmēģināt Imantā klubā “Dog Fitness Club”. Pamata prasmes var apgūt vispārējā paklausības kursā, piemēram, suņu apmācību klubs “Inter Sport Canis” piedāvā plaša spektra nodarbības dažādos līmeņos. Savukārt, aktīvāku kucēnu īpašniekiem iesaku doties arī uz sporta nodarbībām, piemēram, adžiliti – šķēršļu joslas pārvarēšanu (Vairāk par adžiliti lasi – agility.lv un sunusports.lv).

Neatkarīgi no tā, vai pievienojaties grupu nodarbībām, vai izvēlaties individuālas nodarbības ar instruktoru, jāpatur prātā, ka kucēnu apmācību pamatā jābūt spēles elementiem, pozitīvai motivācijai (kārums, rotaļlieta) un pozitīvai pieredzei, kuru kucēns iegūst nodarbības laikā. Svarīgi kucēnu virzīt, motivēt uz vēlamo uzvedību, savlaicīgi paredzot un nepieļaujot nevēlamās darbības. Viena no izplatītākajām kļūdām kucēnu audzināšanā ir tāda, ka saimnieks nav ierādījis kucēnam, kā ir pareizi, tā vietā sodot kucēnu par nepareizo uzvedību. Taču kucēns izveidos ciešāku saikni ar saimnieku un mācīsies daudz ātrāk, ja tiks slavēts par to, kas ir labi, nevis sodīts par to, ko kucēns nesaprot kā sliktu uzvedību. Kvalificētu suņu apmācību treneru saraksts pieejams Latvijas Kinoloģiskās federācijas mājas lapā - http://www.dogs.lv/lv/apmacibas-sports/trenneri/.

Kas jāliek kucēna skolas mugursomā?
Par ekipējumu, kurš būs nepieciešams kucēna apmācības procesā, precīzas norādes sniegs instruktors, taču šeit piedāvātais saraksts būs labs špikeris ikvienam, kas dodas uz pirmo nodarbību suņu skoliņā.
1) Parastā kakla siksniņa (vēlams, no polsterēta auduma vai mīkstas ādas) vai iemauktiņi. Metāla un savelkamām cilpas kakla siksnām sakām – nē. Vēlams jau savlaicīgi kucēnu pieradināt pie kakla siksniņas (iemauktiņiem), lai pirmajā nodarbībā kucēns justos komfortabli.
2) Visparastākā pavadiņa (1,5–2 m gara). Inerces fleksi pavadām nodarbībās sakām – nē.
3) Daudz kārumu, bet mazos gabaliņos – ieteicams kaut kas smaržīgs, garšīgs, ātri un ērti apēdams. Kārumus var ērti glabāt speciālā kārumu somiņā vai sportiskā jostas somā.
4) Divas rotaļlietas (viena no tām var būt arī jauna), kuras kucēnu interesē un ar kurām ir ērti spēlēties, piemēram, rotaļlietas ar virvi vai riņķis. Vēlams izvairīties no rotaļlietām ar skaņu (pīkstuļiem), grūti satveramām rotaļlietām un bumbiņām, kas viegli novērsīs citu nodarbībā esošo suņu uzmanību.
5) Ūdens bļodiņa un ūdens.
6) Paladziņš jeb vieta kucēna atpūtai.
7) Maisiņi suņu izkārnījumu savākšanai.

Dodoties uz suņu skolu, saimniekam jāatceras arī par sevi, tāpēc nepieciešams ērts, laikapstākļiem un nodarbību norises vietai piemērots apģērbs un apavi, ērta soma kārumiem un ekipējumam, vēlme mācīties un labs noskaņojums.

Zelta princips
Sabiedrībā joprojām ir izplatīts uzskats, ka suņu skola ir nepieciešama tikai darba, sporta vai izstāžu suņiem, savukārt mājas mīlulis būs lielisks draugs arī bez diplomiem. Kucēns, protams, izaugs par lielisku draugu, taču jāpatur prātā, ka liela daļa pieaugušu suņu uzvedības problēmu ir tieši kucēnu vecumā pieļauto kļūdu vai sistemātiskas audzināšanas trūkuma sekas. Tāpēc zelta pamatprincips suņa audzināšanā – neatbalsti un nepieļauj tādu kucēna uzvedību, kuru nevēlies, lai atkārto pieaudzis suns. Tas jāpatur prātā ikvienam kucēnu saimniekam neatkarīgi no tā, vai tiks apmeklēta suņu skoliņa, vai prasmes tiks apgūtas pašmācības ceļā.

Svarīgi atcerēties!
- Motivē kucēnu uz vēlamo darbību, izmantojot pozitīvas metodes;
- slavē, nevis sodi;
- koncentrējies uz savu mīluli un nesalīdzini sava kucēna progresu ar citiem (katrs kucēns attīstās individuāli, arī saimniekiem ir atšķirīga pieredze);
- nesasteidz! Pacietība un labvēlīga attieksme palīdzēs sasniegt rezultātus;
- pielieto iegūtās zināšanas arī ārpus nodarbībām, apmāci kucēnu ikdienā, tikai atceries, ka kucēns ātri nogurst, tādēļ nepārslogo to (dažas minūtes 2–4 reizes dienā būs pietiekami);
- ja šaubies par metodēm vai izjūti diskomfortu apmācību procesā – uzdrošinies jautāt vai meklēt citu instruktoru.

Kinoloģe Ļena Valdmane iedrošina suņu saimniekus nežēlot laiku un enerģiju mīluļa augšanas un attīstības pirmajā gadā. Laika gaitā tas noteikti atmaksāsies!

Attēla avots - www.pexels.com


Populārākie raksti