Kāpēc suns zog ēdienu no galda?

Par suņiem • 09. Oktobris, 2019
Mans suns – garnadzis!? Dagnijas mājās neko svarīgu labāk uz galda neatstāt – to noteikti aizstieps, apēdīs vai sagrauzīs Buča. Kāpēc suns zog mantas un kā uzvedību labot?

Piecus gadus veco sunīti Buču vienmēr māc mūžīgais izsalkums un mūžīgā ziņkāre. Viņa izmantos katru izdevību paķert kaut ko no saimnieku galda.. “No no rīta taisu sev kafiju, nolieku maizītes, kamēr es nāku, šķīvis jau tukšs ir, un tad viņa vēl kurpes stiepa, pārvietoja čības, viņa visu, kas nebija piesiets, tas viss bija pazudis un sapluinīts,” stāsta Bučas saimniece Dagnija Tuča, “mums jau tagad ir gadījies tā, ka viņa pilnīgi paēdusi brokastis, vēders viņai pilns, es ēdu, viņa iet garām un tā kā skudru lācis izšauj mēli un desa pazūd no šķīvja.”

Skola un rotaļlietas nelīdz

Arī suņu skola Bučai nav līdzējusi – komandas saprot, bet līdz paklausībai vēl tālu. “Ja viņa, pieņemsim, nozog to mantu iekšā mājās, es uzkliedzu fu, viņa to mantu momentāli izmet ārā, jo mēs suņu skolu esam gājuši, bet, ja viņa paspēj to mantu izstiept ārā, tad viņa ar to mantu spēlējas, mētā pa gaisu, pluinī,” stāsta Bučas saimniece, “viņa skatās uz mani un viņai nav ne mazākās vainas sajūtas.”
Buča nesmādē arī lietas, ko suņiem noteikti nevajadzētu iekļaut ēdienkartē – paklājus, spilvenus, segas un visa veida konditorejas izstrādājumus. Ja ne apēd, tad iznes pagalmā un saplosa.

Dagnija sunim piedāvājusi interaktīvās rotaļlietas, bet tās Bučai ir par garlaicīgu. Nelīdz arī pastaigas mežā un bumbiņu ķeršana – Bučas enerģija ir tik iespaidīga, ka vienmēr kāds nedarbs tiks pietaupīts mājām. Kā rīkoties saimniecei?

Darba metodes – pozitīva apmācība, spēles, socializācija


Pamata pieredze iegūta darbojoties ar saviem suņiem –taizemes ričbekiem un citiem primitīvā tipa suņiem. Lielākoties ēdiena zagšana nozīme ilgstoši nerisinātu uzvedības problēmu, bet citos gadījumos – to, ka sunim organismā trūkst vitamīnu vai minerālvielu. Tās mīlulis mēģina uzņemt, apēdot to, ko atrod – par spīti tam, ka ir labi paēdis.

“Tā nav tikai tāda vienkārša blēņošanās, tas patiesībā var būt sunim arī bīstami, jo suns var saindēties, apēst kaut ko, kas vēlāk var radīt viņam veselības problēmas vai apdedzināties, paķerot kaut kādu karsto siermaizi vai tamlīdzīgi,” norāda Rimi mājdzīvniekiem eksperte Ļena Valdmane.

Buča tiek barota divreiz dienā ar sauso barību, putrām un konserviem. Svarīgi ir nodalīt parastās ēdienreizes no tām, kad sunim tiek doti našķi.
“Mēs varam piedāvāt arī kaut kādu rotaļlietu kārumu, bet tam arī ir jānotiek citā telpā, prom no galda, no ēdamistabas, no virtuves, vienkārši citā teritorijā, jo garšīgo, visus kārumus suns saņem ārpus virtuves,” atklāj Ļena Valdmane.

Izklausās vienkārši? Buča pieradusi ēst visur – arī no saimnieku galda. Tāpēc galvenais ir suni neprovocēt jeb nekad neatstāt desmaizītes bez uzraudzības un nekādā gadījumā nebarot suni no galda!

Ja suns neklausa

Kā Dagnijai rīkoties, kad Buča tiek pieķerta zogot? Ja suns pazīst aizlieguma komandas “fu” vai “nedrīkst“, pēc saimnieka pavēles dzīvnieks sapratīs, ka darbība jāpārtrauc. Bet ko tad, ja mīlulis neklausa?
“Ja suns to nezina vai nepilda, tad tai komandai nav nekādas jēgas. Tad mums svarīgi būtu novērst suņa uzmanību, uz kaut ko viņu pārslēgt, piemēram, mēs varam kaut kādu skaņu, kaut kādu metāla bļodiņu nomest uz zemes un tādā veidā pievērst suņa uzmanību, izsist viņu no strīpas ārā, jā, lai viņš vienkārši novēršas no tā ēdiena,” skaidro Ļena Valdmane.

“Uzšaušana” nepalīdz

Daļa saimnieku suni joprojām soda fiziski, piemēram, uzšaujot ar avīzi pa degunu – tas ir novecojis paņēmiens, kas slikto uzvedību nekādā gadījumā nelabos! Suns nedrīkst iegūt negatīvas emocijas no sava saimnieka – taču var radīt apstākļus, lai zagt vairs negribētos.
“Tas, ko mēs varam darīt, ir sasaistīt šo te ēdiena zagšanu ar kaut ko sunim ne tik patīkamu. Varbūt nedaudz negatīvu, bet, lai tas nenāk pa tiešo no saimnieka puses,” padomu sniedz Ļena Valdmane, “piemēram, jā, mēs varam atstāt kaut kādu ūdens bļodu blakus, lai suns, lecot uz galda, uzlej sev virsū ūdeni. Šeit arī jābūt ļoti uzmanīgiem, jo, lai tas neieiet kādā citā galējībā, ka suns kļūst pārāk piesardzīgs ar to galdu.”

Uzmanības pievēršana

Savukārt mantu stiepšana ārā no mājas ir tipiska uzmanības pievēršana. Svarīgi ir neskriet pakaļ, jo mīlulis to uztvers kā rotaļu – un turpinās darīt! Arī šajā gadījumā jānovērš dzīvnieka uzmanība uz kaut ko citu, piemēram, bumbiņu, kociņu vai interaktīvo mantu.
“Te ir viens piemērs, kā mēs varam nodarbināt suni, ir šis te ostīšanās paklājs, kurā mēs būtībā paslēpjam šos te kārumiņus,” skaidro Ļena Valdmane, “sākumā saliekam tā, lai suns redz, lai viņam ir vieglāk, kur mēs esam salikuši, pēc tam jau arī var nedaudz sarežģīt to uzdevumu.”
Mantu sunim jādod tikai tad, kad dzīvnieks ir mierīgs. Jāsaprot, ka suns vēlas spēlēties kopā ar saimnieku – tāpēc arī rotaļu laiku un ilgumu nosaka saimnieks.

“Rotaļa - tā ir arī sunim uzslava, ja tas ir brīvi pieejams, tad tas kļūst garlaicīgi, līdz ar to, tie spilveni, tos nedrīkst. Līdz ar to tā interese ir.
Tāpat kā mantu var izmantot arī vecu dvieli, virves gabalu vai citus sadzīves priekšmetus, paslēpjot kaut ko garšīgu. Un jāatceras – ja pareizu uzvedību piekopj viens ģimenes loceklis, tas jādara arī pārējiem – citādi Buča nesapratīs, kādēļ vienam var kāpt uz galvas, bet citam ne!

Skaties video!


Populārākie raksti