Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Ko dod ostīšana? Mājasdarbs saimniekiem

Par suņiem • 04. Septembris, 2023
Kad vedam suni pastaigā, kas ir mūsu prioritātes? Dot tam nepieciešamo fizisko aktivitāti un ļaut nokārtoties. Protams, šīs divas lietas ir ļoti būtiskas, tomēr ir arī vēl trešā, kas būtu jāuztver kā neatņemama katras pastaigas sastāvdaļa, – ostīšana.

Ostīšanai ir liela nozīme, un tā labvēlīgi ietekmē suņa pašsajūtu. Oža ir suņa spēcīgākā maņa, un pārvietojoties suns ožu izmanto primāri, pat pirms redzes, taustes un dzirdes. 20 minūtes tikai ostīšanas var tikt pielīdzinātas pat stundu garai pastaigai, ja vajadzētu salīdzināt ieguvumus no katras aktivitātes. Ostīšanās suņiem ir stimulācijas maksimums. Ja cilvēks pasauli uztver vairāk vizuāli, suni vada smaržas. Pirms došanās noteiktā virzienā suns vienmēr paosta gaisu, lai sajustu smaržas, kas nāk no tās puses. Ja suns mēģina saskatīt kaut ko tālumā, tad aktīvi tiek darbināts arī deguns, lai iegūtu izpratni par priekšā notiekošo. Satiekot cilvēku vai citu dzīvnieku, suns to vispirms sveicina ar apostīšanu. Ieejot jaunā telpā, suns to iepazīst caur smaržām. Ostīšana ir jāuzskata par pilnvērtīgu, atsevišķu nodarbi sunim un noteikti jāiekļauj ikdienas rutīnā.

Ostīšana mazina stresu, dod sunim priekšstatu par pasauli, uzlabo tā pašsajūtu un galvenokārt ir primārais tā smadzeņu centra dzinulis un stimulators normālam psihoemocionālam stāvoklim. Ļauj savam sunim apostīt apkārtni pastaigas laikā un nerauj to nost to apostāmās vietas! Dod laiku šai nodarbei.

Esmu sagatavojusi divus uzdevumus, kas, iekļaujot ikdienas rutīnā, nodarbinās suņa ožu.

“Snifari” – “Sniffing safari”, ko latviski varētu nosaukt par “ožstaigu”, ir īpašs pastaigas paveids.

Vismaz reizi nedēļā velti laiku ožstaigai, kuras laikā pastaigu vada tikai suņa deguns. Protams, ievērojot sabiedriskos noteikumus, bet, kamēr viens tas ir likuma normās, dodieties tikai tur, kur tevi ved suns jeb kur suni aizved tā deguns. Var gadīties, ka suns automātiski aizies pa ierasto maršrutu, tomēr vēlāk jau tas pakļausies smaržas stimulācijai un pastaiga var uzņemt jaunus virzienus. Var arī gadīties, ka pastaiga būs īsāka, nekā ierasts, un pēc kāda laika suns jau vēlēsies atgriezties mājās, kas ir pilnīgi normāli, jo šī ir patiesi izlādējoša mentālā aktivitāte.

“Atrodi kārumu” ir iekštelpu spēle, kas var aizņemt ilgu laiku, un sunim tas ikdienas ierasto vidi padarīs interesantāku.

Labi smaržojošus kārumus paslēp sunim pieejamās vietās un ļauj tam vienu pēc otra atrast. Šo uzdevumu vari arī atstāt sunim, kad dodies prom no mājām. Kārumu slēpšanai ir arī īpaši paredzētas suņu rotaļlietas, kas ir viens veids, kā izspēlēt šo uzdevumu. Tomēr es ieteiktu ar laiku pamainīt slēpšanas taktiku, lai sunim nodarbe saglabātos saistoša un tas ne tikai automātiski izkasītu kārumus no mantas (jo jau zina, ka tur tie ir), bet patiesi liktu lietā savu ožas aparātu, lai atrastu kārumus mājas vidē.

Oža ir spēja, ar kuru suns piedzimst un kuru instinktīvi lieto darbībā, tomēr tā ir arī spēja, ko var attīstīt vēl vairāk un labāk. Ir iespēja suņa ožu attīstīt īpašos treniņos profesionāļu vadībā. Tāpat tu vari pats vērst uzmanību uz šo lielisko un sunim dabisko nodarbi un ļaut draugam to praktizēt patstāvīgi.


Populārākie raksti