Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Ko vērts zināt par suņu ausu stutēšanu

Par suņiem • 25. Jūnijs, 2024
Suņa ausu stutēšanai var būt vairāki iemesli, un ne visi no tiem ir legāli. Bieži dzīvnieku ausu modifikācijas tiek veiktas subjektīvu, ne bioloģisku apsvērumu dēļ, tāpēc ir svarīgi zināt, kādas procedūras dzīvniekam ir pārlieku invazīvas un kādas – pieļaujamas. Kopumā pasaules prakse virzās uz to, ka suņa izskats netiek pakļauts īpašām pārmaiņām.

Ausu transformācijas

Ausu transformācijas ietver to piepacelšanu un pacelšanu uz augšu. Ausu stutēšana, kas neiekļauj ausu kupēšanu, kopumā nav neētiska un nenodara sunim fiziskas ciešanas. Tās ir vizuālas izmaiņas suņa izskatā, kas nepieprasa ķirurģisku iejaukšanos.

Piemēram, Rodēzijas ridžbeku ausis ir nokarenas, bet to augšējo daļu ieloka vietā dažreiz mēdz piepacelt. Šāda ausu formas izmainīšana var būt ietverta šķirnes standartā. Tas vairāk skar vaislas suņus, kas piedalās ciltsdarbā un apmeklē suņu izstādes.

Ir dažādas radošas metodes, kā tas tiek panākts. Ir redzēti paņēmieni, kad ausis tiek nosietas ar marlēm vai teipiem. Piemēram, dobermaņu ausīm mēdz piesiet klāt stingrāku, nelokāmu materiālu, kas ausis palīdz noturēt augšā. Mūsdienās ir arī iespējams iegādāties speciālas uzlikas ausu formā, ko sunim uzvelk uz ausu, pieres, pakauša daļas. Ilgums, cik ilgi tās jālieto, ir individuāls katram sunim. Parasti tās lieto pāris pirmās dienas un tad noņem, lai pārbaudītu, vai ausis ir ieņēmušas vēlamo pozīciju. To atkārto, līdz tiek sasniegts rezultāts.

Neētiska un nelegāla Latvijā – ausu kupēšana

Viens no izplatītākajiem iemesliem, kāpēc tiek veikta ausu stutēšana, ir to noturēšana stāvus pozīcijā pēc ausu kupēšanas operācijas. Latvija ir viena no Eiropas valstīm, kas ar likumu aizliedz suņu ausu kupēšanu, taču, neskatoties uz aizliegumu, daudzās valstīs tā joprojām ir bieži sastopama prakse.

Ausu kupēšana ir ausu formas mainīšana vai ausu nogriešana, ko veic estētisku iemeslu dēļ. Kur tas ir pieļaujams, operāciju veic persona ar atbilstošu izglītību veterinārijā ar atsāpinošiem līdzekļiem kucēna pirmajos dzīves mēnešos. Populārākā šķirne, kurai veic gan ausu kupēšanu, gan stutēšanu, ir dobermaņi; tikpat bieži ausis kupē kane korso un vācu dogiem. Pastāv uzskats, ka izmainītas formas, spici augšup stāvošas ausis dobermaņiem piešķir vizuāli iespaidīgāku un biedējošāku tēlu, kas cilvēkus uzrunā.

Gana bieži suņu saimnieki mēdz aizbildināties, ka ausu formas izmainīšanai ir praktisks pielietojums, taču tas ir diskutabls apgalvojums. Darba līnijas dobermaņi ir spējīgi savu darbu veikt pilnvērtīgi arī bez izmainītas ausu formas, un tieši tie dobermaņi, kas ir mājas mīluļi, lielākoties tiek pakļauti ausu transformācijām. Ir kritiski jāizvērtē manipulāciju praktiskums un godīgi jāapsver to veikšanas patiesie iemesli.


Populārākie raksti