Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Kurchārs: medību kompanjons un uzticams ģimenes draugs

Par suņiem • 11. Maijs, 2021
Kurchārs jeb vācu īsspalvainais putnu suns ir īsts mednieka sapnis. Šajā sunī apvienotas daudzpusīgas medību spējas, un vienlaikus kurchārs ir lielisks ģimenes mīlulis. Kurchāru izcelsme meklējama Vācijā, savukārt Latvijā tas lielu popularitāti iemantoja pirms Otrā pasaules kara. Selekcionējot šo šķirni medībām, vācieši vēlējās radīt kompanjonu, kas būtu uzticams ģimenes draugs, un tas viņiem izdevās izcili. Kā medību suns Kurchārs apvieno gan izcilas putnu suņa prasmes, gan dzinēja spējas.
 

Raksturojums

Raksturojot kurchārus, bieži var sastapt apzīmējumus “aristokrātisks”, “cēls”, “stalts” – tieši tā arī tie izskatās, kad ar interesi pēta apkārtni, stāvot spēcīgā, graciozā stājā. Vācu īsspalvainajiem putnu suņiem ir harmoniski un proporcionāli veidots ķermenis, tie apveltīti ar spēju ātri skriet un ir ļoti izturīgi. Skaustā tie sasniedz 53–64 cm, svarā – 20–30 kg, tēviņi ir lielāka izmēra. Šo suņu vidējais dzīves ilgums ir 12–14 gadu. Apmatojuma krāsas kurchāriem ir dažādas, populārākie ir šokolādes brūni ar baltu, tie mēdz būt arī balti ar melnu un melni.

Raksturs

Rakstura ziņā kurchāri ir labestīgi, bez tieksmes uz agresiju, labi saprotas ar cilvēkiem, kas tos padara par lieliskiem ģimenes suņiem. Kurchāri var dzīvot kopā ar citu suni vai kaķi, bet, protams, katrs suns ir individuāls – arī kurchārs var izrādīt agresiju pret citu mājdzīvnieku un var būt nepieciešama saradināšana kopš bērnības. Būtiski paturēt prātā, ka primāri kurchārs ir medību suns. Tas nenozīmē, ka sunim obligāti jābūt mednieka sabiedrotajam, nebūt ne, tomēr kurchārs nebūs mājās sēdētājs. Tas piemērots aktīviem cilvēkiem, kuri dodas dabā un garās pastaigās, skrien, brauc ar riteni un nebaidās suni iesaistīt aktivitātēs. Ja tas tiek nodrošināts, šo suni var droši turēt dzīvoklī – visu nosaka aktivitāšu daudzums. Kurchāri nav sargsuņi, tomēr savus ģimenes locekļus mēdz aizstāvēt un ar skanīgo balsi vokalizēt par briesmām. Šie suņi ir apveltīti ar inteliģenci, vēlmi mācīties un labām komandu apgūšanas spējām, tomēr saimnieka raksturam jābūt apveltītam ar lielu gribasspēku un stingrību.

Veselība un kopšana

Kurchāri ir izturīgi un veselīgi suņi. Ikdienas kopšanas ziņā tie ir salīdzinoši mazprasīgi – tiem ir īss apmatojums un friziera apmeklējumi nebūs nepieciešami, pietiks ar apmatojuma kopšanu, vajadzības gadījumā to mazgājot un ķemmējot. Lai arī ar īsu apmatojumu, kurchāri ir piemēroti mūsu klimatiskajiem apstākļiem, jo arī ziemā pie aktīvām kustībām jutīsies labi, bet vajadzības gadījumā iespējams tos pieradināt pie apģērba. Liela uzmanība jāpievērš, lai pēc ēšanas šie suņi nelēktu un neskrietu, jo kā liela auguma suņi ar šauru, dziļu krūškurvi ir riska grupā uz kuņģa sagriešanos. Visbiežākās raizes par veselību mēdz sagādāt gremošanas traucējumi, kā arī vairāk uzmanības jāpievērš acu un ausu veselībai. Kā katram sunima, arī kurchāram jānodrošina regulāras vizītes pie veterinārārsta, lai to profilaktiski pārbaudītu, apstrādātu pret parazītiem un, ja nepieciešams, vakcinētu.

Katram saimniekam šķiet, ka viņa mīlulis ir pats labākais. Kurchāru saimnieki par to nešaubās ne mirkli!

Attēla avots: Unsplash.com/


Populārākie raksti