Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Lēnprātīga un šarmanta personība – basets

Par suņiem • 10. Decembris, 2021
Baseti jeb basethaundi ir mierīgi, bet tajā pašā laikā ļoti sabiedriski. Lai gan tie ir medību suņi, varētu teikt, ka šie suņi ir nedaudz slinki un novērtē lēnas, nomierinošas pastaigas.  Šie suņi būs uzticams cilvēka kompanjons visa mūža garumā un lieliski iejutīsies gan dzīvoklī, ja tiem nodrošina gana daudz aktivitāšu, gan mājā.
 

Vēsture
Šķirnes pirmsākumi meklējami 19. gs. Francijā, kad baseti iemantoja plašu atpazīstamību Parīzes suņu izstādes laikā. Tie bija ļoti iemīļoti franču aristokrātu vidū un pēc tam kļuva populāri arī Anglijā. Šiem suņiem pat veltīti vārdi Šekspīra darbā! “Bas” franču valodā nozīmē “zems”, kas labi sasaucas ar šo suņu izskata īpatnībām.

Izskats
Baseti sākotnēji ir bijuši medību suņi – dzinēji, pateicoties izcilajai ožai, spēcīgajam ķermenim un augstajai izturībai, bet jau kopš pirmsākumiem tie augstu vērtēti arī kā kompanjoni un ģimenes mīluļi. Baseti ir vidēja auguma suņi (26–38 cm augsti skaustā, svars 20–29 kg) ar spēcīgu ķermeņa uzbūvi, īsām, masīvām kājām un burvīgām, lielām, nokarenām ausīm. Šiem suņiem pārsvarā ir divu veidu krāsojums: trīskrāsu, apvienojot apmatojumā baltu, melnu un dzeltenbrūnu, vai divkrāsu – dažādu tonalitāšu brūnais ar baltu.

Raksturs
Baseti ir ļoti piemēroti ģimenes suņi, jo šai šķirnei piemīt lēnprātīgs, pacietīgs raksturs un agresija nav šiem suņiem raksturīga īpašība: tie labi saprotas gan ar bērniem, gan citiem suņiem – un arī ar svešiniekiem, tāpēc nebūs mājas sargi. Tiesa, jāņem vērā, ka tiem ir unikāla balss, kas var tikt likta lietā, ja suns ilgstoši jutīsies vientuļš vai nebūs nodarbināts.

Baseti pēc sava rakstura ir mierīgi, ļoti pieķeras saviem saimniekiem, bet tas nebūt nenozīmē, ka tie ir ļoti pakļāvīgi. Lai arī lielisks kompanjons, basets nespēj aizmirst savas mednieka saknes – reizēm var būt grūti atgūt šī suņa uzmanību, ja kāda smarža to ļoti aizrāvusi. Kas attiecas uz dresūru, baseti nebūs paši pakļāvīgākie un entuziastiskākie suņi, bet ar pacietību un noteiktību ir labi apmācāmi, sevišķi izmantojot atbilstošus stimulus, kas basetu gadījumā varētu būt ēdiens. Šīs šķirnes pārstāvji ir piemēroti dzīvei dzīvoklī un mājās parasti uzvedas mierīgi, ja tiek nodrošinātas pietiekamas āra aktivitātes.

Veselība
Ir jāņem vērā vairākas lietas par šīs šķirnes pārstāvju veselību. Pirmkārt, tiem ļoti patīk ēst un sāta sajūta ne vienmēr rodas laikus, tādēļ aptaukošanās ir viena no problēmām, kas, neapdomīgi ēdinot, var skart šos suņus. Basetiem ir garš, izstiepts ķermenis, kas savukārt var radīt problēmas ar muguru, piemēram, disku trūces, sevišķi tad, ja dzīvnieku skārusi jau minētā aptaukošanās. Basetus bieži piemeklē dažādas ādas problēmas, piemērām, sēnīšu infekcijas, jo krokotā āda uz kājām ir izcila vieta, kur veidoties infekciju perēkļiem. Īpaša uzmanība jāpievērš ausu kopšanai – lielā izmēra nokarenās ausis mēdz iekaist, radot sāpīgas problēmas, tādēļ regulāri jāpārbauda baseta ausu stāvoklis. Kopšanas ziņā tie nav sevišķi prasīgi, pietiek ar regulāru nagu, ausu, zobu apkopi, bet tiem mēdz būt īpatnēja smarža un līdz ar to nepieciešamība pēc speciāliem apmatojuma kopšanas līdzekļiem. Tomēr interesants fakts par basetu ausīm – tās nav garas un lielas tikai skaistuma nolūkos, to mērķis ir medību laikā, ostot pēdas, palīdzēt smaržai aizceļot uz degunu, tādēļ ausu veselība ir īpaši svarīga.

Ja tevi apbūris šis īpašais suns, uz kuru nevar neatskatīties, basets kļūs par lielisku un inteliģentu draugu. Tomēr vienmēr atcerēsimies par atbildību mūža garumā, kas gulst uz suņu saimnieku pleciem!


Populārākie raksti