Monta Priede
Monta Priede kinoloģe

Nutribalance rakstu sērija mīluļu draugiem: Suņa jaunā ģimene

Par suņiem • 21. Aprīlis, 2021
Mīluļa ienākšana no patversmes ir atbildīgs lēmums, ap kuru apvīti gan dažādi mīti, gan patiesības. Ielūkojies 4 nozīmīgās atziņās, kas palīdzēs tam sagatavoties un kļūt par labāko draugu kādam, kas vēl tikai gaida savu ģimeni ierodamies.
 

Mīlestību un rūpes ir pelnījis ikviens

Ir vairāki iemesli, kāpēc suņi nonāk patversmēs, tomēr lielākoties tie ir suņu īpašnieku tieši vai netieši radīti, nevis paša suņa vaina. Dzīvesvietas maiņa, suņa iegāde pēc bērna pieprasījuma, īpašnieka nāve un tā radinieku nevēlēšanās pieņemt suni savās mājās, negribēšana vairs uzņemties rūpes par suni vai suņa neatbilstība īpašnieka sākotnējām vēlmēm, kas parasti ir balstīta steidzīgā lēmumu pieņemšanā, impulsīvos spriedumos, suņa izvēlē pēc izskata, nerūpīgā vai vispār neesošā sugas vajadzību un šķirnes īpatnību izpētē. Tā daudzi suņi nonāk savās mājās, no kurām pēc tam tiek patriekti. Tas nenozīmē, ka viņi ir slikti suņi, bet gan norāda uz lielo sabiedrības nolaidību attiecībā pret šo un nespēju uzņemties atbildību par savā apgādībā pieņemto dvēselīti. Suns ir pilnībā atkarīgs no sava cilvēka.

Lielu lomu suņu lielajam skaitam Latvijas patversmēs spēlē tieši suņu nelegālā pavairošana un cilvēki, kas šādus suņus iegādājas, tādējādi ietaupot pāris eiro, bet tā vietā iegūstot suni, kas nav atbilstošs tā šķirnes standartam un nāk komplektā ar vairākām ģenētiskām un nepareizas aprūpes rezultātā iegūtām slimībām. Nezinātājs nespēj atšķirt, vai kucēns tā priekšā izaugs tāds, kādu to nosaka šķirnes standarts. Tas viss suņa jaunajam īpašniekam izmaksās ļoti dārgi, un bieži vien šādus suņus atdod patversmē.

Tas nozīmē, ka patversmēs ir liela izvēle ar suņiem, kas ir pilnībā piemēroti dzīvei mājās un ģimenē. Izvērtē iespēju adoptēt.

Pieņem lēmumu ar galvu, nevis sirdi

Ir viegli iemīlēt suni no pirmā acu skatiena, tomēr to, vai jums būs laba saderība, parādīs tikai laiks. Lielākoties viņi visi ir sajūsmas pilni, rej un lec, kad patversmes teritorijā ierodas jauns cilvēks un aplūko voljēros mītošos suņus. Daži ir satraukti un ieraujas stūrī, skatās caur pieri un baidās cilvēka pieskāriena. Šāda sākotnēja uzvedība uzreiz neparāda suņa rakstura iezīmes, kā arī cilvēks, kas jau ir izlēmis adoptēt suni, ir ar “plašu sirdi”, un tam var šķist, ka visi suņi ir viņa liktenīgie. Tāpēc šāds lēmums ir jāpieņem prātīgi un suņa iepazīšanai jānotiek pakāpeniski.

Sākotnēji konsultējies ar patversmes darbiniekiem, izklāsti savas vēlmes, iepazīstini ar ģimenes stāvokli, savu ikdienu un pastāsti par dzīves apstākļiem, kādus vari nodrošināt. Darbinieki ar patversmes suņiem ir pavadījuši daudz laika, un tiem ir bijusi iespēja novērot suni dažādās situācijās, tamdēļ būs spējīgi tev palīdzēt izdarīt izvēli, tomēr paturi atvērtu prātu.

Iepazīsti suni vairākās satikšanās reizēs. Dažiem suņiem ir nepieciešams ilgāks laiks, lai pilnībā atvērtos tikko satiktam cilvēkam. Atceries, ka to uzticību jau reiz kāds ir nodevis. Tāpat dažiem suņiem ir nepieciešams ilgāks laiks, lai tie spētu uzvesties mierīgi tikko satikta cilvēka klātbūtnē, jo tam tik ļoti pietrūkst kontakta ar cilvēku. Izved suni garā pastaigā un ļauj tam sākumā pierast pie tavas klātbūtnes. Vēro suņa uzvedību, vai tam ir vēlme ar tevi komunicēt pēc tam, kad lielais prieks par pastaigu ir norimies. Pieņemot gala lēmumu, vienmēr izvēlies suni, vadoties pēc tā, kāda ir tava ikdiena, spēja tam veltīt laiku un finansiālos līdzekļus.

Suns izmainīs tavu ikdienu

Suņa ienākšana ģimenē izmainīs tās ikdienas ritmu. Jaunais suns patērēs lielu daļu tava laika. Tas ne tikai jāved pastaigās, bet arī jāapmāca. Iespējams, ka patversmes suns būs jāapmāca nokārtoties tikai ārā. Tāpat tam būs jāiemāca, ka mājās ir noteikta ēšanas, gulēšanas kārtība, ka tas nedrīkstēs bojāt mantas. Suni vajadzēs socializēt ar citiem suņiem, cilvēkiem un vietām. Sunim būs jāapmeklē suņu skola, kurā tam ne tikai iemācīs pamatpaklausību, bet tas arī ir lielisks veids, kā izveidot un nostiprināt kontaktu ar suni. Tas viss nav jāpieņem kā apgrūtinājums. Suns ir arī lielisks iemesls, lai dotos pārgājienos, pastaigās gar jūru, mežos, dažādos izbraucienos dabā.

Suns ir arī finansiāla atbildība. Tev būs jāatvēl noteikta ikmēneša ienākumu daļa tā uzturēšanai. Sunim ir jāsaņem laba barība, tam būs nepieciešama pastaigu pavada, iemaukti un kakla siksna, kā arī regulāra veselības un higiēnas aprūpe.

Attēls no pexels.lv


Populārākie raksti