Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Pēkšņs enerģijas uzplūdums. Kāpēc tādi rodas, un kas ir “zūmiji”?

Par suņiem • 21. Aprīlis, 2023
Teju katrs suņa saimnieks ir piedzīvojis pēkšņus sava suņa prieka un enerģijas uzplūdus, kad tie mājoklī vai ārā amizanti skrien uz riņķi. Parasti suns ar ķermeni ir pieplacis tuvāk zemei, veic straujus pagriezienus, aste ir nolaista zemu, un notiek straujas virziena maiņas. Kāpēc suņi tā dara, un ko tas nozīmē?

Zūmijs ir normāla suņa uzvedība, veids, kā tie pauž prieku un izliek sakrāto enerģiju. Nereti to novēro pēc ēšanas, citiem suņiem tie raksturīgi pirms gulētiešanas, lai patērētu lieko enerģiju, ļoti bieži suņi zūmijus veic pēc mazgāšanas, slaukoties paklājos un gultās, kā arī treniņu vai apmācību procesā.

Zūmijus pamatā izraisa uzkrātā enerģija, kura tiek atbrīvota ar šiem pēkšņajiem trakošanas un enerģijas uzplūdiem. Parasti ar gadiem šī uzvedība kļūst retāka. Lai arī zūmiji ir normāla uzvedība, jāņem vērā, ka sava bīstamība tajā ir. Straujo kustību laikā suņi mēdz nepamanīt mēbeles un objektus to ceļā. Ja zūmiji notiek iekštelpās uz slidena grīdas seguma, suns var paslīdēt, traumēt saites un locītavas, tādēļ šādu uzvedību uz slidenām virsmām nevajadzētu veicināt, bet novirzīt to vietās, kur ir neslīdošs pamats, piemēram, paklājs.

Jāņem vērā, ka suņi zūmijus bieži veic arī tad, kad tiek palaisti vaļā no pavadas. Saimnieks tajā brīdī automātiski grib skriet pakaļ sunim, lai to notvertu un pasargātu no izskriešanas uz ielas, bet suns tajā brīdī var uztvert to kā spēli un turpināt bēgt. Šajā situācijā labāks risinājums ir stāvēt uz vietas vai doties pretējā virzienā, lai suns saprastu, ka ir jāatgriežas pie saimnieka, nevis jāspēlē “ķerenes” un no saimnieka jābēg, tādā veidā sevi potenciāli apdraudot.

Ja zūmiji tiek novēroti ļoti bieži, saimniekam ir jāizvērtē, vai suns ir pietiekami nodarbināts. Šāda enerģijas izlikšana var liecināt par nepietiekamu aktivitāšu daudzumu, un tādā gadījumā ir jāpalielina pastaigu garums un jānodrošina suns ar aktivitātēm, kā arī interaktīvām spēlēm un treniņiem.


Populārākie raksti