Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Rotveilers – jauda un spēks

Par suņiem • 13. Janvāris, 2021
Rotveileri ir suņi ar senu izcelsmes vēsturi un tiek uzskatīti par vienu no senakajām suņu šķirnēm. Savos pirmsākumos tie kalpojuši par ganu suņiem un palīdzējuši pārdzīt un apsargāt ganāmpulkus Alpu reģionos, kā arī kļuvuši par savu saimnieku sargiem ceļā un tirdzniecībā. Minēts, ka savus makus pārdevēji tirgū likuši šiem suņiem pie kaklasiksnas, jo zinājuši, ka svešs tos paņemt nespēs. Rotveileriem ir sena vēsture arī kā dienesta suņiem – spēka, izturības un drosmīgā rakstura dēļ, un šīs īpašības raksturo rotveilerus arī mūsdienās.
 

Spēcīgs un liels augums

Rotveileri ir liela auguma suņi ar masīvu, muskuļotu un proporcionāli veidotu ķermeni. Tēviņi izmēros sasniedz 69 cm un svaru līdz 60 kg, mātītes ir izmēros mazākas, sasniedzot 63 cm un teju 50 kg svara. Tiem ir īss, blīvs melnas krāsas apmatojums ar tumši brūnām zonām. Šīs šķirnes kopšana ir salīdzinoši mazprasīga: lai uzturētu rotveilera apmatojumu skaistu un kārtīgu, pietiek to regulāri ķemmēt un, ja nepieciešams, mazgāt,.

Lojāls kompanjons

Rotveileri ir ļoti pārliecināti un gudri suņi, kas apzinās savu spēku. Es tos sauktu par viena cilvēka suņiem: tie neizrādīs mīlestību un aklu uzticību katram, bet milzu lojalitāti savam saimniekam gan – pie pareizas audzināšanas. Šie suņi prasa no saimnieka disciplīnu, stingru nostāju un spēju parādīt, kurš mājās ir noteicējs, pretējā gadījuma šie suņi var savu dominanci vērst pret apkārtējiem. Apmācība ir teju obligāta prasība rotveileru audzināšanā, vēlams, agrīni uzsākta. Mēdz uzskatīt, ka rotveileri ir suņu audzināšanā pieredzējušiem cilvēkiem piemēroti suņi. Dalās domas par šo suņu piemērotību ģimenēm ar bērniem. Nevienu suni neatkarīgi no tā izmēra un šķirnes nedrīkst atstāt ar bērnu bez uzraudzības. Rotveilers viennozīmīgi ir jāapmāca, un apmācības jautājumos šie suņi nenoliedzami ir gudri, ja nonāk īstajās rokās. Rūpīgi audzinot, tie kļūst par uzticamiem, savu ģimeni ļoti sargājošiem suņiem, kam par savējiem nav nekā svarīgāka.

Kas jāņem vērā?

Ļoti būtiski ir izvēlēties rotveilera šķirnes suni no pārbaudīta audzētāja. Labs un atbildīgs audzētājs rūpēsies ne tikai par labu eksterjeru jeb ārējo izskatu, bet noteikti atbildīgi attieksies pret ģenētiskajām nosliecēm rakstura jautājumos, izslēdzot no pārošanas agresīvus suņus. Kā jau visām šķirnēm, arī rotveileriem ir savas tipiskas veselības problēmas – ģenētiska predispozīcija jeb nosliece un gūžas un elkoņu displāzijām. Pirms rotveilera iegādes noteikti jāpārliecinās, ka kucēna vecākiem ir veikti šo slimību izmeklējumi. Biežs rotveileru nāves cēlonis ir onkoloģiskas saslimšanas, viens no biežākajiem – osteosarkoma jeb kaulu vēzis. Vidējais šo suņu dzīves ilgums ir 12 gadu, kas ir salīdzinoši daudz lielo šķirņu pārstāvim.

Rotveilers ir aktīvs suns, kas no saimnieka prasīs regulāras aktivitātes un kopīgu darbošanos. Lai arī liels izmēros, tas nebūt nav nepiemērots dzīvoklim – galvenais ir pietiekams aktivitāšu daudzums vismaz 2 h dienā.

Skaisti, spēcīgi, ar viedokli apveltīti – tādi ir rotveileri. Tie kļūs par cilvēka labākajiem draugiem un sabiedrotajiem, bet saimniekam ir jāspēj turēt līdzi rotveilera rakstura spēkā un jābūt gatavam veltīt laiku šī suņa audzināšanai. Atceries, ka dzīvnieka iegāde ir rūpīgi jāpārdomā, tā nekad nedrīkst būt mirkļa iegriba, jo suns un saimnieks ir savienība uz visu suņa mūžu.


Populārākie raksti