Anete Kalniņa
Mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste

Tagad arī suņi var nodot asinis un kļūt par supervaroņiem

Par suņiem • 18. Septembris, 2023
Liela sabiedrības daļa vismaz reizi dzīvē ir ziedojusi asinis donoru centrā. Vai zinājāt, ka iespēja ziedot asinis pastāv arī suņiem?

Latvijā ir atklāta pirmā asins banka suņiem! Tas nozīmē, ka ikviens suns, kas ir 1–8 gadus vecs, vakcinēts, klīniski vesels, sver vismaz 25 kg un savas dzīves laikā pats nav saņēmis pārlietas asinis, var kļūt par donoru. Šo iespēju nodrošina Universitātes veterinārā klīnika Jelgavā, kas savās telpās iekārtojusi visu nepieciešamo, lai donori savas asinis varētu ziedot, tās varētu atbilstoši uzglabāt un izmantot tiem, kam tas ir nepieciešams.

Kāpēc tas ir tik nozīmīgi?

Nonākt situācijā, kurā sunim ir nepieciešama asins pārliešana, nevēlas neviens. Šajās situācijās līdz šim talkā nākuši sociālie tīkli, palīgā saucieni draugu un radu lokam, kā arī veterinārās klīnikas parasti apzina savus zināmos potenciālos donorus, tomēr tas ne vienmēr notiek nepieciešamajā laikā un ne vienmēr izdodas vajadzīgās asinis iegūt. Šajā gadījumā asins banka un asins ziedošana ir iespēja izglābt dzīvību citam sunim, un kas var būt vēl labāk, kā uzdāvināt otru iespēju, lai kāds saimnieks varētu paturēt savu labāko draugu!

Situācijas, kurās suņiem ir nepieciešama asins pārliešana, ir dažādas. Ļoti bieži tās nepieciešamas traumu rezultātā, onkoloģisku saslimšanu gadījumos, smagu operāciju laikā, kā arī saindēšanās gadījumos un ērču pārnēsāto slimību radīto seku dēļ. No sirds aicinu tos, kuru suņi atbilst asins donoru nosacījumiem, ziedot asinis. Suns donors saņems bezmaksas klīnisko izmeklēšanu, asins analīzes, ērču pārnēsāto slimību testu, kā arī lielo barības maisu dāvanā. Suņiem asins grupu ir krietni vairāk nekā cilvēkiem, un, ziedojot asinis, varēs noteikt arī to. Cilvēkiem ir 4 asins grupas un mums nosaka rēzus faktoru, kas var būt pozitīvs un negatīvs. Turpretim suņiem ir 13 asins grupas – starptautiski ir atzītas 8, un tās apzīmē ar DEA (dog erythrocyte antigens – suņu eritrocītu antigēns) un cipariem, kas izklausās krietni sarežģītāk nekā cilvēkiem, tomēr saimniekiem par to lieki nav jāraizējas un pirms jebkuras asins pārliešanas starp donoru un saņēmēju saderība tiek pārbaudīta.

Vai asins ziedošana suņa veselībai nodara kaitējumu? Nē, asinis atjaunojas, un šajā atjaunošanās procesā ir veselībai pozitīvi ieguvumi.

Daudzus saimniekus satrauc, ka asins ziedošana notiek anestēzijā, bet mūsdienās tas ir droši, līdzās būs pieredzējušu speciālistu komanda, turklāt stress, ziedojot asinis bez sedācijas, ir daudz kaitīgāks par medikamentiem, kas procesu padara ātrāku un

nesāpīgu, un tādā veidā arī varam izvairīties no vēnu bojājumiem. Pat cilvēkam, kurš apzināti un labprātīgi dodas ziedot asinis, tas ir stress, un dūriens ir biedējošs. Sunim paskaidrot, ka tas būs ātri un nesāpīgi, ir grūtāk, tādēļ no medikamentu lietošanas nevajadzētu baidīties, sevišķi ņemot vērā, ka suns pirms tam tiks rūpīgi izmeklēts. Un, manuprāt, lielākais ieguvums – izglābta dzīvība. Mēs nekad nezinām, vai arī pašiem dzīvē var rasties situācija, kad asinis būs nepieciešamas. Apziņa, ka varam izglābt kādu citu, uzdāvināt laiku cilvēkam kopā ar savu suni, ir lieliska. Un to būs paveicis tavs suns!

Lai pieteiktu savu suni asins ziedošanai un tas varētu kļūt par donoru, dodies uz saiti: https://www.vk.lbtu.lv/lv/sunu-asins-banka


Populārākie raksti