Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Vasaras sporta inventārs bērniem. Ieguvumi un riski

Sports • 04. Jūnijs, 2020
Vasara bez aktīvām kustībām ir neiedomājama. Izspurguši ārā no skolas solu un ekrānu dzīves, bērni labprāt laiku pavada kustībā, īpaši, ja vecāki ir sagādājuši speciālu aktīvās atpūtas inventāru.



Rimi Bērniem eksperte, sertificēta bērnu fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča stāsta, kā vislabāk izmantot populārākos aktīvās atpūtas rīkus, ko pozitīvu tie dod bērna fiziskajai attīstībai, kā arī par kļūdām, kuras nevajadzētu pieļaut, lai negūtu traumas.

Batuts
Privātmāju pagalmos ļoti populārs un iemīļots aktīvās atpūtas rīks ir batuts. Pilnīgi visu vecumu bērni un jaunieši ļoti labprāt pa to lēkā, veic trikus vai vienkārši uz tā pavada laiku.
Batuts var būt ļoti efektīvs trenažieris, ko no 3–4 gadu vecuma vecāku uzraudzībā mazuļi var izmantot veiklības un kustību koordinācijas pilnveidošanai. Lēkāšana un pat staigāšana pa batutu palīdz izjust arī ķermeņa orientāciju telpā. Pētījumi rāda, ka lēkāšana pa batutu būtiski uzlabo skābekļa patēriņu, kas palielinās pat divas reizes. Lecot uz batuta, izstrādājas serotonīns un endorfīni, kas uzlabo garastāvokli, veicina asinsriti, zarnu trakta darbību, kā arī attīsta izturību, tiek trenēts vestibulārais aparāts.

Batuts ir arī viens no traumatiskākajiem aprīkojumiem, ja tā lietošanas laikā neievēro drošības noteikumus


Svarīgi! Izmantot batutu nebūtu vēlams, ja ir bronhiālā astma smagā formā, cukura diabēts smagā formā, sirds un asinsvadu, mugurkaula slimības un citas nopietnas hroniskas slimības.

Batuts ir arī viens no traumatiskākajiem aprīkojumiem, ja tā lietošanas laikā neievēro drošības noteikumus. Katru gadu vairāki desmiti bērnu vēršas slimnīcās pēc palīdzības ar lauztiem locekļiem, traumētu galvu un pat lauztu mugurkaulu. Batutu nedrīkst izmantot, ja tam apkārt nav aizsargtīkla, pa to vienlaikus drīkst lēkāt ne vairāk par vienu cilvēku! Ja ir iespējams, vismaz vienu reizi pirms batuta aktīvas izmantošanas būtu vēlams aprunāties ar instruktoru. Lietojot batutu nepareizi, var iegūt arī ļoti bīstamas traumas.

Skrituļslidas
Bērniem ļoti patīk braukt ar skrituļslidām. Vislabāk ar tām sākt braukt, kad bērna balsta un kustību aparāts ir nostiprinājies. Optimālais vecums ir 9–10 gadi, kad kāju muskuļi ir pietiekami nostiprinājušies, ir izveidojusies potīšu stabilitāte, kā arī refleksi, kas atbild par aizsargreakcijām, proti, krītot bērns jau labāk spēj kontrolēt ķermeni, līdz ar to viņam var iemācīt krist pareizi.
Skrituļslidas palīdz nostiprināt visas muskuļu grupas, uzlabo stāju, attīsta reakcijas ātrumu un koordināciju.

Svarīgi! Ar skrituļslidām nevajadzētu skrituļot bērniem, kuriem ir iekšējo orgānu slimības, skolioze un citas mugurkaula slimības, nopietnas sirds un asinsvadu slimības, kā arī izteikti traucēts līdzsvars un koordinācija.

Skrituļslidas palīdz nostiprināt visas muskuļu grupas, uzlabo stāju, attīsta reakcijas ātrumu un koordināciju


Obligāti ir jāizmanto ķivere, aizsargi uz ceļiem, elkoņiem un plaukstām.

Lecamaukla
Sens un populārs vingrošanas palīglīdzeklis ir lecamaukla. Ar lecamauklu var sākt darboties no 4–5 gadu vecuma. Agrāk to neiesaka darīt, jo pēdas un apakšstilbu muskuļi vēl nav pietiekami stipri, lai izturētu šāda veida slodzi. Svarīgi ir izvēlēties lecamauklu atbilstoši vecumam un bērna augumam. Lai piemeklētu īsto garumu, ar abām kājām jāuzkāpj uz lecamauklas un ar rokām tā jāvelk uz sevi. Ja aukla stiepjas vismaz līdz padusēm, tad atrasta īstā.

Lecamaukla iemāca bērnam lēkt augstāk, trenē izturību un veiklību, muskuļu spēku rokās un kājās, uzlabo līdzsvaru un koordināciju. Lecamaukla nāks par labu bērnam, kuram ir liekais svars, jo intensīva fiziskā slodze labvēlīgi iedarbojas uz vielmaiņas procesiem. Tiek trenēta sirds un asinsvadu sistēma.

Svarīgi! Nav ieteicams izmantot bērniem ar nopietnām sirds un asinsvadu slimībām un ja ir balsta un kustību aparāta slimības.

Vingrošanas riņķis
Vingrošanas riņķis agrāk bija visu mazo meiteņu mājās. Drošs rīks sportiskām aktivitātēm, ko brīvi var izmantot skolas vecuma bērni vai arī pieaugušie.

Pirms vingrošanas riņķa griešanas vēlams stundu neēst un nedarīt to ar pilnu vēderu. Šī aktivitāte palīdz nostiprināt muguras un vēdera muskuļus, līdzsvarot sirds ritmu un vielmaiņu, uzlabo lokanību, kustību koordināciju un zarnu trakta darbību, kā arī labi ietekmē vestibulāro aparātu.

Bumbu var izmantot spēlēm, jau sākot no zīdaiņa vecuma. Bumba prasa aktīvas kustības, tāpēc vispirms ir svarīgi izveidot drošu vidi, kur to spēlēt


Svarīgi! Nav ieteicams izmantot bērniem ar iekšējo orgānu slimībām, īpaši zarnu un nieru slimībām, ja ir problēmas ar mugurkaulu, kā arī tad, ja bērnam ir ādas slimības vai bijusi mugurkaula traumas un trūces.

Bumba
Šis ir sporta inventārs, kuru var atrast gandrīz katrā mājā. Bumbu var izmantot spēlēm, jau sākot no zīdaiņa vecuma. Bumba prasa aktīvas kustības, tāpēc vispirms ir svarīgi izveidot drošu vidi, kur to spēlēt. Spēles, kurās iesaistīta bumba, palīdz attīstīt spēku, reakcijas ātrumu, izturību, veiklību, līdzsvaru un ķermeņa koordināciju. Komandas spēles uzlabo saskarsmes spējas, kā arī palīdz nodibināt labas attiecības ar vienaudžiem.

Svarīgi! Prātīgi ieteicams izmantot bumbu bērniem ar psihiatriskām slimībām un kognitīvo funkciju traucējumiem, jo šiem bērniem ir traucēta apkārtējās pasaules izpratne. Viņi var izskriet pakaļ bumbai uz brauktuves, nenovērtējot riskus.


Populārākie raksti