Velobraukšana, drošības inventārs un sporta disciplīnas

Sports • 17. Maijs, 2017
Sākoties siltajam laikam tā vien gribas doties laukā un apmest kādu nelielu lociņu ar velosipēdu. Rimi bērniem eksperts Kārlis Birmanis iepazīstina ar nepieciešamo drošības inventāru, velosipēdu veidiem, kā arī velosipēdu disciplīnām, ja esi nolēmis riteņbraukšanai pievērsties nopietnāk.


“Riteņbraukšana ir izturības sporta veids, kas trenē sirdi un elpošanas sistēmu, atbilstošs inventārs ir “puse no uzvaras”, lai velobraukšana sagādātu prieku,” stāsta fiziskās sagatavotības treneris Kārlis Birmanis.

Paši mazākie velobraukšanu var iepazīt, izmantojot līdzsvara divriteni jeb skrejriteni. Mazos sēdināt uz šāda braucamā var sākt no 2 gadu vecuma, kad mugurkauls ir pietiekami stabils. Skrejritenis iemācīs līdzsvaru, kā arī stūrēšanu.

Ja esi neziņā, cik lielu velosipēdu savai atvasei iegādāties pirms vasaras, tad izskati tabulu, kas precīzi ataino, cik collu ritenis ir jāizvēlas attiecībā pret bērna vecumu un augumu. Ja velosipēds būs par lielu un iegādāts ar domu “gan jau izaugs”, tad bērns no riteņbraukšanas negūs lielu prieku – stūre būs par tālu, pedāļi teju neaizsniedzami – tas viss rada papildu bīstamību uz ceļa.

Riteņa izmērs (collas) Bērna vecums Bērna augums
12'' 2 - 3 gadi 65 - 105 cm
14'' 3 - 4 gadi 95 - 115 cm
16'' 4 - 5 gadi 105 - 120 cm
20'' 5 - 8 gadi 120 - 135 cm
24'' 8 - 11 gadi 135 - 150 cm
26'' no 11 gadu vecuma virs 150 cm


Sēdekļa augstums

Velosipēda sēdekļa augstumu var noregulēt divos veidos. Pirmais - apstājies sēdeklim blakus un tam jābūt tik augstu, cik gurna kaula augša.

Otrais - apsēdies uz sēdekļa, pedāli noregulē tā, lai tas atrastos zemākajā pozīcijā, uzliec pēdu un ceļa locītavai jābūt minimāli ieliektai. Ja sēdekļa augstums būs noregulēts atbilstīgi augumam, tad riteņbraukšana būs patīkama ar iespēju attīstīt labāko ātrumu minoties.

Drošības ekipējums

"Ķivere – vissvarīgākais drošības ekipējums. Tās var iegādāties dažādos izmēros, iesaku izvēlēties kvalitatīvu ķiveri, jo tās uzdevums ir pasargāt galvu, absorbējot triecienu. Ja pie stipra kritiena ķivere ir saplīsusi, tas nenozīmē, ka tā ir slikta. Deformējoties ķivere veic savu uzdevumu un saplīsušu ķiveri obligāti jāaizstāj ar jaunu," rekomendē Rimi bērniem eksperts Kārlis Birmanis.


Ja esi vēl iesācējs, tad ceļu, apakšstilbu, gurnu un elkoņu sargi, kā arī cimdi ir ieteicami. Piedzīvojot kritienu, visbiežāk piezemēšanās notiek uz elkoņa, pleca, gurna un ceļgala. Noderīgi var būt arī apakšstilbu sargi, lai apakšstilbi netiktu apdauzītu pret pedāļiem. Papildus drošības ekipējumu jāizvērtē katram individuāli, bet ķivere līdz 12 gadu vecumam ir obligāta prasība - tas ierakstīts arī Ceļu satiksmes noteikumos.

Esi redzams – riteņbraucējs ir ļoti neaizsargāts satiksmes dalībnieks. Arī pārvietojoties pa dzīvojamu māju rajonu vai meža ceļiem vēlamas košas krāsas drēbes - atstarojošā veste ir izcili pamanāma. Ne tikai vakara stundās, bet arī pa dienu ieteicams spilgtas krāsas drēbes. Spēcīgi mirgojošas sarkanas un baltas LED lampiņas arī gaišā dienas laikā riteņbraucēju padara pamanāmu.


Riteņbraukšanas sporta veidi - izvēlies piemērotāko

Šosejas riteņbraukšana. Šajā sporta veidā vissvarīgākā fiziskā īpašība ir izturības attīstīšana. Pozitīvi, ka "ne-sezonas" laikā, kad ar divriteni ārā nevar braukt, treniņus var aizvadīt telpās uz speciāliem velotrenažieriem un veloruļļiem, izturības trenēšana mijas ar distanču slēpošanu, kas Latvijā ir populāra un iespējas slēpot ziemā ir daudz.

Ar BMX sacensībām paredzētiem divriteņiem treniņus var uzsākt jau no 5 gadu vecuma. Šai riteņbraukšanas disciplīnai ir nepieciešamas ļoti labas specifiskās braukšanas prasmes, lai pārvarētu trases šķēršļus un tramplīnus. Braukšana ir azarta pilna un treniņi ir sportistiem interesanti - tie ir daudzveidīgi. Braucējam ir jābūt fiziski stipram un veiklam, vispusīgi attīstītam, lai trasē varētu stabili braukt un būt konkurētspējīgs.

BMX skeitparkiem un tramplīniem. Šis ekstrēmais riteņbraukšanas veids jau labu laiku ir populārs Latvijā un joprojām tiek izveidoti jauni skeitparki lielās un mazās pilsētās Latvijā, kur ar BMX divriteņiem jaunieši var doties apgūt prasmes un mācīties trikus. Braucot uz skeitparku īpaši jādomā par drošības ekipējumu, jo traumu risks ir salīdzinoši augsts.

Kalnu divriteņu sacensības. Velobraukšana notiek kalnainā apvidū, jāpārvar stāvi kalni un nobraucieni. Šosejas riteņbraukšanas izturība jāapvieno ar braukšanas iemaņām mežos, kur strauja bremzēšana, virzienu maiņa, šķēršļu pārvarēšana un ātra braukšanas uzsākšana pret kalniem ir normāla.

Velokross - Latvijā strauji aug popularitāte šai disciplīnai. Tas ir kalnu riteņbraukšanas atvasinājums, kur sacensībās tiek veikti vairāki apļi, kopējā distance var būt īsāka kā kalnu riteņbraukšanas maratonos, taču trases ir tehniski sarežģītākas un mēdz būt ar papildus šķēršļiem.

Velotriāls - riteņbraukšanas disciplīna, kurā ar divriteni ir jāpārvar augsti un sarežģīti šķēršļi, labas iemaņas nepieciešamas līdzsvarā un veiklībā, kas prasa daudzus jo daudzus treniņus.


Foto: Artūrs Martinovs un Shutterstock.com


Populārākie raksti