Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Vingro kopā ar mazuli!

Sports • 10. Novembris, 2016
Atgūt formu pēc dzemdībām, pavadīt laiku kopā ar bērnu un veicināt viņa fizisko attīstību – tās visas ir priekšrocības, ja vingrosi kopā ar savu mazuli.

Ar zīdaini, kurš vēl neprot noturēt galvu saviem spēkiem, nebūtu ieteicams vingrot. Pirmos trīs mēnešus mazulis cenšas pierast pie jaunās vides, kur apkārt tik daudz kairinājumu – gaisma, smaržas. Tāpēc jāļauj gan viņam, gan mammai adaptēties jaunajā situācijā.

Par vingrošanu kopā ar bērnu var sākt domāt, kad mazajam ir aptuveni trīs mēneši. Pirmām kārtām vingro mamma, uzlabojot savu formu un pašsajūtu, taču ir arī tādi vingrojumi, kur līdzi mammai vingro arī bērns, tā veicinot viņa fizisko attīstību. Šādi mazulis mācās, piemēram, velties, noturēt līdzsvaru un sajust savu ķermeni.

Vingrojumi piemēroti veikšanai kopā ar aptuveni 8–10 mēnešus vecu bērnu, kurš prot sēdēt.

1. Paņem bērnu klēpī ar muguru pret sevi, savu roku turi uz bērna krūtīm, bet ne zem padusēm. Nostājies, kājas novietojot plecu platumā, un sāc šūpoties, pārnesot svaru no vienas kājas uz otru. Kad svars ir uz labās kājas, bērnu turi labajā pusē, kad uz kreisās – pārvieto ar abām rokām uz kreiso pusi. Tā turpini no vienas puses uz otru 10–15 reižu.

2. Joprojām turi bērnu klēpī. Labo kāju, saliektu celī, pavirzi uz priekšu, kreiso iztaisnotu – nedaudz atpakaļ. Izpildi 10–15 seklus pietupienus, nedaudz šūpojot bērnu augšā un lejā. To pašu veic ar otru kāju.

3. Bērnu turi tāpat kā iepriekš. Kājas novieto plecu platumā un veic 10–15 dziļus pietupienus, muguru turot taisni.

4. Ar mazuli klēpī apsēdies uz grīdas vai vingrošanas paklājiņa. Bērnu noliec ar muguru pret sevi, viņa labā kājiņa ir uz tavas labās kājas, kreisā – uz tavas kreisās. Sāc it kā soļot, celī saliecot vienu savu kāju, tad otru. Vēro, lai tad, kad saliec savu kāju, bērns pārnestu svaru uz tās pusi, bet, kad saliec otru, tad mazulis pārnestu svaru uz otru pusi. Tas attīsta viņa līdzsvara izjūtu.

5. Nogulies, kājas saliec ceļos. Bērnu iekārto sev virsū sēdus ar skatu pret sevi. Raugoties uz viņu, veic vēdera preses vingrojumu, ceļot ķermeņa augšdaļu augšā un laižot lejā. Vingrojumu izpildi 10–15 reižu.

6. Turpini gulēt zemē, bērnu joprojām turot sev virsū sēdus. Paņem plaukstās viņa rokas un “cep ar tām kukulīti” – ceļot gaisā abas savas kājas, ver vaļā bērna rokas un, laižot kājas lejā, saplikšķini mazā plaukstiņas vienu pret otru.

7. Apsēdies, liec bērnu guļus uz savām kājām. Cel kreiso kāju, virzot uz labo sānu, un, turot bērnu, vel viņu nedaudz pāri savām kājām, lai viņa plaukstas atbalstītos pret grīdu. Tad atgriezieties sākotnējā stāvoklī. Veiciet vingrojumu 5–10 reižu, pēc tam uz otru pusi.

8. Vingrojums piemērots, kad bērns piekūst. Noliec viņu sev blakus, lai paspēlējas ar rotaļlietām, bet pati ieņem četrrāpus pozīciju. Iztaisnojot cel gaisā labo roku un kreiso kāju. Tad veic to pašu ar kreiso roku un labo kāju. Vingrojumu izpildi 10–15 reižu.

9. Ja mazulis prot rāpot, tad lielisks vingrojums ir rāpošana kopā ar viņu, jo tas stiprina muguras muskuļus, turklāt bērns ir priecīgs, ka mamma rāpo kopā ar viņu.

10. Izstaipīšanās vingrojums. Paliec četrrāpus un virzi gurnus atpakaļ, rokas turot taisni sev priekšā. Savukārt bērns tā var mācīties piecelties stāvus, pieturoties pie tavas muguras.

  • Konsultē fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča
  • Modeļi: mamma Mārīte Kuzņecova ar dēlu Viestardu (8 mēneši)
  • Foto: Mikuss Kļaviņš

Populārākie raksti