Jaungada laimīšu liešana – tradīcijas un skaidrojumi

Svētki • 18. Decembris, 2017
Straujiem soļiem tuvojas Jaunais gads. Gadu mijas naktī iecienīta tradīcija ir laimīšu liešana, taču vai zināt, kā šī tradīcija radusies, un kāda ir sakusušās alvas čupiņas nozīme

Pasaulē laimīšu liešanas tradīcija aktualizējies, pateicoties Senajai Grieķijai, kur meklējami šī nākotnes zīlēšanas veida aizsākumi. Izrādās, pēc tradīcijas ieceļošanas Eiropā, Ziemeļvalstis to pārņēmušas visspēcīgāk, tāpēc tā ir neatņemama svētku sastāvdaļa arī pie mums, Latvijā. Agrākos laikos laimītes Latvijā tika lietas no vaska, taču tagad populārāka ir kļuvusi alvas vai svina laimīšu liešana.

Laimes liešana

Katram laimes lējējam nepieciešama sava laimīte – vislabāk, ja tā ir katra dzimšanas gada horoskopa formā, taču tā var būt arī nākamā gada horoskopa dzīvnieka formā. Lai formiņu izkausētu, ieliec to metāla karotē (tādā, ko vairs nevajadzēs izmantot – pēc laimīšu kausēšanas karote var sabojāties) virs atklātas uguns. Pirmā laimīte kusīs ilgāk, taču kad kausējamā karote būs uzkarsusi – process būs ātrāks. Tiklīdz laimītes forma izkususi viendabīgā masā, no neliela attāluma lej to metāla traukā vai spainī (taču traukam jābūt pietiekami dziļam), kas pildīts ar ūdeni. Uzgaidi, kamēr laimīte atdziest, un izņem to no ūdens. Ievēro, lai laimes liešanas brīdī tuvumā neviens nestāv, bet bērniem noteikti palīdzi pareizi izliet laimītes, lai šis process notiktu bez starpgadījumiem. Sakarsēto metāla kausu noteikti nevar likt ūdens spainī, pēc laimes liešanas tam jāļauj atdzist drošā vietā.

Laimītes “tulkošana”

Izslēdz gaismu, un aplūko izlieto laimīti sveces gaismā tā, lai uz sienas veidotos ēnas, pēc kurām mēģini uzminēt veidolu. Aplūkojot izlieto formu, vari uzzināt, cik daudz naudas gaidāma, kā arī, kādi notikumi un piedzīvojumi varētu tikt sastapti Jaunajā gadā. Laimīšu skaidrojumi:

  • Daudz mazu, apaļu formu gabaliņi – uz naudu;
  • Sēne – dzīvesspars, neatlaidība, ilgdzīvošana;
  • Pūķis – cerību piepildīšanās, bērna dzimšana;
  • Krusts – jāpieņem nopietns lēmums;
  • Ziedi – precības, jauns kavalieris;
  • Kuģis, automašīna – ceļojumus, tuva cilvēka aizceļošana;
  • Cilvēks – liecina, ka tuvumā ir labs draugs;
  • Cepure, mati vai lakats – kļūsi slavens;
  • Zirgs – jauns automobilis
  • Burbuļaina virsma - saistīta ar naudas daudzumu. Jo vairāk šādu burbuļu, jo vairāk naudas būs maciņā;
  • Trausla forma – neveiksme

Protams, laimīšu skaidrojumi nav viennozīmīgi - tā pa īstam tikai katrs pats var ieraudzīt ko izlējis, tāpēc katram savu laimīti noteikti vajag rūpīgi izpētīt, un uzticēties savai intuīcijai.

Izmantotie informācijas avoti:

http://www.sapforums.lv/index.php?t=2440

http://www.viduslaikos.lv/piedavajums/laimesliesana

http://klab.lv/community/pajautaa/1974394.html

http://www.delfi.lv/news/svetku-laiks/noskanas-un-tradicijas/laimes-liesanas-tradicijas-un-skaidrojumi-izlietajam-formam.d?id=45400866

https://skaties.lv/izklaide/sievietei/parego-nakotni-laimisu-liesanas-tulkojums-jaungada-nakti/


Populārākie raksti