Veģetārā gaļa – modes lieta vai iespēja saudzēt planētu?

Uzturs • 23. Marts, 2022
Gaļa ir tas produkts, kura ražošana patērē daudz dabas resursu. Lai izaudzētu lopiņiem nepieciešamo barību, kā arī lai transportētu gan barību, gan pēc tam pašu gala produktu, tiek patērēts ļoti daudz resursu, kā arī izdalās ievērojams daudzums oglekļa dioksīda jeb CO2. Ja vēlamies saudzēt planētu, atliek vai nu samazināt gaļas patēriņu, vai meklēt alternatīvas.
 

To, kādas ir iespējas baudīt gaļas garšu videi draudzīgā veidā, pēta “Rimi Bērniem” jauniešu lietu eksperts Klāvs Smildziņš.

Kas ir veģetārā gaļa

Un tik tiešām – ir izgudrota veģetārā gaļa, kas ir teju ar tādu pašu garšu un tekstūru kā parastā, bet kas ir pagatavota ar veģetāriem aizstājējiem. Šādas gaļas izstrādes procesā netiek izmantoti dzīvnieki, tiek saudzēti dabas resursi, bet iegūta gandrīz tieši tāda pati garša kā parastās izcelsmes gaļai.

Kā taisa šo gaļu

Runājot par veģetāro gaļu, atšķirību garšā ir ļoti maz, jo tā ir neparasti līdzīga parastajai gaļai. Bet kā ēdienu eksperti to precīzi atkārto veģetārā formā?

Veģetārā gaļa nav nekas mistisks vai “ķīmisks” – tā tiek gatavota no augu valsts izcelsmes olbaltumvielu produktiem.

Šajā procesā tiek izmantotas vairākas sastāvdaļas, piemēram, augu olbaltumi, soja, kartupeļu olbaltums, zirņu olbaltums, mung pupiņu olbaltums un pat rīsu olbaltums. Šīs sastāvdaļas, apvienojumā ar citām sastāvdaļām, piešķir patīkamu tekstūru un sulīgumu arī veģetārajai gaļai.

Kā tiek atdarināta garša un tekstūra

Sojas tekstūra ir diezgan līdzīga vistas gaļai, taču jautājums rodas, kā tiek atdarināta garša? Precīzu vistas garšu parasti nosaka ar rauga ekstraktu. Rauga ekstraktam ir pikanta garša, kas padara to par piemērotu sastāvdaļu veģetārai vistas gaļai. Lai stiprinātu garšu, tiek izmantotas tādas sastāvdaļas kā sīpoli, ķiploki, sāls un pipari, savukārt cukurs palīdz gaļai piešķirt tumšu nokrāsu. Daudzi veģetārie gaļas zīmoli izmanto arī biešu ekstraktu, lai produktam piešķirtu perfektu krāsu. Eļļas, piemēram, kokosriekstu, saulespuķu vai rapšu, nodrošina veģetārās gaļas tauku avotu.

Vai veģetārā gaļa ir veselīgāka?

Runājot par neveģetāro pārtikas produktu atkārtošanu, tiek izmantota liela daļa uzturvielu. Veģetārie aizstājēji padara tos veselībai draudzīgākus, samazinot nātrija un tauku līmeni, kas ir augsts pārtikas produktos, kas nav dārzeņi. Tie arī kompensē olbaltumvielu līmeni, ko nodrošina augu izcelsmes produkti. Veģetārā gaļa ir revolucionārs izgudrojums un labs risinājums, ja ir vēlēšanās atteikties no neveģetāriem pārtikas produktiem.

Kur to meklēt?

Tāpat kā jau esam raduši veikalu plauktos ieraudzīt dažādus augu pienus, tāpat varam meklēt gaļas izstrādājumus ar atzīmi “veģetārs”.

Tā, piemēram, “Rimi” veikalos pieejami gan veģetārie cīsiņi, gan veģetārās kotletes un desas. Vērts izmēģināt!

Secinājumi? Dabas labad veģetārā gaļa ir opcija, ko ir vērts apsvērt visiem. Domājams, ka līdz ar tās popularitātes pieaugšanu šādiem produktiem cenas arī kritīsies. Turklāt tā garšo līdzīgi kā parastā gaļa, tāpēc ieradums iegādāties veģetāro gaļu gan veicinās dabas nesaindēšanu, gan rūpēsies par jūsu garšas kārpiņām.

Rakstā izmantotie avoti:

www.cnbctv18.com/lifestyle/what-is-vegetarian-meat-the-new-alternative-to-regular-chicken-mutton-11927382.htm/amp

www.safefood.net/healthy-eating/vegetarian-meat-alternatives


Populārākie raksti