Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Bērna gultiņa: kā to iekārtot? 

Veselība • 06. Janvāris, 2021
Kā vislabāk iekārtot gultiņu gan jaundzimušajam, gan bērnam, kas jau kļuvis kustīgs? Vai mazajam vajag spilvenu, un kāpēc gultā nevajadzētu izvietot mīkstās mantiņas? Rimi Bērniem kustības un stājas eksperte Jekaterina Bovtramoviča dalās padomos, kā vislabāk aprīkot mazuļa gultu.

Iekārtojot gultiņu, vecākiem ir jāņem vērā, ka tā ir vieta, kur bērns atpūšas un guļ, nevis spēlējas vai izklaidējas. Ir svarīgi jau no pašas dzimšanas bērnam mācīt, ka katrai aktivitātei ir sava vieta un gulēšanai ir paredzēta gulta. To ierīkojot, pats būtiskākais ir atcerēties par drošību – jaundzimušais miegā pavada lielāko daļu dienas, tāpēc gulta jāiekārto tā, lai gulēšana mazulim būtu droša. Jāizvēlas arī atbilstošs tās izvietojums. Svarīgi, lai gulta nestāv pie radiatoriem vai vietās, kur ir iespējams caurvējš vai ir pārāk spoža gaisma. Izvēle – tradicionālā redeļu gultiņa vai šūpulītis, vai grozs – ir atkarīga no vecāku gaumes un iespējām.

Gultai, kurā guļ jaundzimušais vai zīdainis, vajadzētu būt pēc iespējas brīvākai, un to nevajadzētu noslogot vai aizkraut ar liekām mantām.

Gultiņas ierīkošana jaundzimušajam
Zīdainim patiks, ja gulta iezīmēs ciešākas, ovālas formas robežas. Tas viņam asociēsies ar atrašanos dzemdē un var sniegt mierinošu sajūtu. Šādu sajūtu var palīdzēt nodrošināt bērna pozicionēšana ar pakaviņu, ovālas formas ligzdiņas, baldahīns, bet pārāk liels plašums jaundzimušo var uztraukt. Savukārt, domājot par drošību, svarīgi ir zināt, ka mantas, rotaļlietas, karuseļi, spilveni ir lietas, kuras jaundzimušā guļvietā nevajadzētu likt.

• Matracis un gultasveļa
Ieteicams izvēlēties cietu matraci – gan jaundzimušajam, gan arī lielākam bērnam vislabāk ir gulēt uz stingra, cieta pamata. Jāseko, lai matrača materiāls ir tāds, kas neizraisa alerģiskas reakcijas. Tāpat būtiski, lai matracis un gultasveļa ir atbilstoša izmēra un ne viens, ne otrs nav par lielu vai par mazu, kas var veicināt matrača saraušanos, saslīdēšanu vai izmainīt guļamās virsmas reljefu, tādējādi radot spraugas, kur var iesprūst mazuļa kāja vai roka. Sega mazulim jāizvēlas viegla, kas nav izteikti cieta, pūkaina vai smagnēja.

• Gultiņa – mazāk noslogota
Gultai, kurā guļ jaundzimušais vai zīdainis, vajadzētu būt pēc iespējas brīvākai, un to nevajadzētu noslogot vai aizkraut ar liekām mantām. Spilveni, dekori, apmales un dažādas gultiņā izvietotas mantas var apdraudēt bērnu – uzgāžoties viņam virsū, mazulim var nebūt spēka atbrīvoties no mantas un var rasties nosmakšanas draudi. Tāpēc jaundzimušā guļvietai jābūt brīvai no liekām mantām.

• Pakaviņš
Ja ir vēlme, jaundzimušo var pozicionēt ar pakaviņu. Mazuli gultiņā ieteicams guldīt uz sāna. Pakaviņu var novietot bērnam aiz muguras, tādējādi balstot viņa muguru, dibenu un pēdas.

• Ligzdiņa
Pēdējos gados populāras ir kļuvušas ligzdiņas – ovālas, ieapaļas pamatnes, kuras izvietot mazuļa vai vecāku gultā un kurās var guldīt bērnu. Šāda forma zīdainim patiks, viņš sajutīs robežas, un tas radīs asociācijas par būšanu dzemdē. Ligzdiņas būs piemērotas tikko dzimušiem bērniem un bērniem līdz apmēram mēneša vecumam, lai palīdzētu adaptēties jaunajā vidē.

• Baldahīns
Ja ir vēlme, baldahīnu var lietot – tas radīs bērnam ierobežotu vidi un mazinās gaismas piekļuvi guļvietai, kā arī veiks dekoratīvas funkcijas. Vienīgi baldahīns var uzkrāt putekļus, tāpēc tas ir regulāri jāmazgā.

• Karuseļi, mantiņas virs gultas ar gaismām vai skaņām – nevēlami
Ņemot vērā, ka gulta mazulim ir vieta, kur gulēt, nav vēlams virs tās izvietot rotaļlietas – karuseļus, grabuļus, muzikālās mantas. Šādas mantas bērnam var traucēt iemigt un jauc asociāciju ar to, ka gultiņa ir vieta gulēšanai, nevis izklaidēm.

• Gultiņa, ko var pievienot vecāku gultai
Ja vecākiem ir vēlēšanās gulēt tuvāk bērnam, kas nereti tiek novērots gadījumos, kad mamma baro mazuli ar krūti, var izmantot tādu jaundzimušā gultiņu, ko var piestiprināt pie vecāku gultas. Tas radīs sajūtu, ka bērns guļ kopā ar vecākiem, mammai būs vieglāk mazajam sniegt kontaktu, un vienlaikus šis variants ir drošāks par gulēšanu kopā.

Zināšanai!
Ja mazulis bieži atgrūž pienu, gultiņas galvgali var pacelt nedaudz augstāk, taču jāskatās, lai bērns nenoslīd uz leju.

Zīdainim, kas ir jau paaudzies
Mazulim augot, mainās gultas iekārtojums. Tas, kam jāpievērš īpaša uzmanība, atkal ir drošība. Jāatceras, ka bērns spēj mainīt savu atrašanās vietu, pat pirms ir iemācījies apvelties vai piecelties četrrāpus. Ap trīs četru mēnešu vecumu mazulis guļot jau ir spējīgs pietuvotos gultas malai, ar roku un kāju kustībām apgāzt vieglākus priekšmetus, kas atrodas tuvumā. Tāpēc atkal ir jāatceras, ka guļvietai jābūt maksimāli atbrīvotai no dažādām liekām mantām – spilveniem, dekoriem, mantiņām, biezām segām. Šie priekšmeti, uzgāžoties mazulim virsū, var traucēt elpošanu un apdraudēt viņu. Bērnam augot rodas interese par apkārtējo pasauli, līdz ar to jau iekārtotās robežas vajadzētu paplašināt, lai veicinātu mazuļa turpmāko attīstību.

Nevajadzētu gaidīt, kad bērns jau veļas vai ceļas četrrāpus, bet gan nolaist gultiņu zemāk jau iepriekš, lai novērstu mazuļa iespējamo izkrišanu no gultas.

• Noregulēt gultiņas augstumu
Ja sākotnēji jaundzimušā gulta ir bijusi noregulēta augstāk, laikā, kad mazulis jau kļūst aktīvāks, tā ir jāpalaiž uz leju. Nevajadzētu gaidīt, kad bērns jau veļas vai ceļas četrrāpus, bet gan nolaist gultiņu zemāk jau iepriekš, lai novērstu mazuļa iespējamo izkrišanu no gultas.

• Apmalītes
Mazam bērnam, kurš nekustas, gultas apmales nav vērts piestiprināt, taču zīdainim, kas jau kustas, šādas apmalītes ap gultas malām var izvietot, lai viņam, atduroties pret redelēm, būtu maigāka saskare ar tām. Jāņem vērā, lai apmalītes nav pārlieku lielas un apjomīgas un būtu droši piestiprinātas pie gultas.

• Stingrs pamats, hipoalerģiski materiāli
Arī lielākam bērnam vēlamāks ir ciets pamats, uz kura gulēt. Gultasveļa un segas jāizvēlas no hipoalerģiskiem materiāliem.

• Spilvenam – nē
Spilvens mazulim pirmajā dzīves gadā noteikti nebūs nepieciešams. To var piedāvāt ap bērna 2,5 gadu vecumu.

• Mantiņas – vēl nē
Arī pusgadu un gadu vecam mazulim gulēšanas laikā nevajadzētu piedāvāt dažādas mantas, kas var radīt risku tās uzvilkt sev virsū.


Populārākie raksti