Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Bērna pēdu veselība + vingrojumi muskuļu stiprināšanai

Veselība • 19. Oktobris, 2018
Bērnu pēdu veselība un muskuļu stiprināšana nav jautājums, ko vienreiz var atrisināt un pēc tam par to aizmirst. Par to jādomā regulāri. Kas par bērnu pēdu attīstību jāzina vecākiem, stāsta “Rimi bērniem” eksperte, sertificēta fizioterapeite Jekaterina Bovtramoviča.

Jaundzimušā vispārējo veselības stāvokli slimnīcā parasti novērtē uzreiz pēc piedzimšanas. Tostarp speciālists pārliecinās, vai nav kādu redzamu ortopēdisku problēmu, piemēram, nepareizs kāju izvērsums vai greizas pēdas. Savukārt vēlāk bērna augšanas gaitā vecāki par mazuļa kustību un arī stājas attīstību var runāt ar ģimenes ārstu, kā arī ar fizioterapeitu. Jāteic, ka ir svarīgi laikus konstatēt iespējamās stājas problēmas, ja tādas ir, jo savlaicīga rīcība var būtiski uzlabot situāciju.

Kāpēc, runājot par pēdu veselību, uzreiz minam stāju? Tāpēc, ka pēdas ir ļoti, ļoti būtiska ķermeņa daļa, kurai ir svarīga nozīme, lai veidotos pareiza stāja. Pareiza stāja nozīmē arī labu muguras veselību un spēju normāli veikt ikdienišķas darbības – iet, skriet, kāpt. Pēda kopumā ir sarežģīts veidojums, kas sastāv no pēdas pamata, pēdas pleznas un pirkstu kauliem, bet kopumā pēdā ir 26 kauli, 33 locītavas, vairāk nekā 100 muskuļu, cīpslas un saites, asinsvadu un nervu tīkls, kā arī citi mīkstie audi. Savukārt pēdu notur pēdas velves, kas staigāšanas laikā izlīdzina ķermeņa svaru uz visu pēdu, kā arī palīdz pēdai adaptēties dažādām virsmām.

Pēdas ir ļoti, ļoti būtiska ķermeņa daļa, kurai ir svarīga nozīme, lai veidotos pareiza stāja. Pareiza stāja nozīmē arī labu muguras veselību un spēju normāli veikt ikdienišķas darbības – iet, skriet, kāpt.



Kas jāzina par bērna pēdām
Ir vērts zināt, ka balsta funkcijai bērna pēdas nav paredzētas līdz aptuveni gada vecumam. Mazuļa pēdu saites un balsta aparāts vēl nav nostiprinājies, tāpēc veicināt viņa spējas slieties kājās, ja mazais pats to nav sācis darīt, ir nepareizi. Tas var negatīvi ietekmēt gan pēdas, gan kāju formas un mugurkaula attīstību. Bērns piecelsies un sāks staigāt brīdī, kad būs tam gatavs.

Lai arī ir dažādas pēdu veselības problēmas, vecākiem visbiežāk rodas jautājumi par plakanās pēdas profilaksi un to, kā iztaisnot x veida kājas.
Tēma par plakano pēdu parasti aktualizējas brīdī, kad bērns sāk staigāt. Tad rodas jautājumi par pirmo apavu izvēli, par masāžu nepieciešamību un pazīmēm, kas liecina par novirzēm no normas.

Ja vecākiem ir aizdomas, ka atvasei ir plakanā pēda, visbiežāk satraukumam nav iemesla, jo mazuļiem līdz 2–5 gadu vecumam plakanā pēda ir norma – pēdas velves vēl tikai attīstās. Populācijā ir līdz 25% cilvēku, kam veidojas šāda novirze no normas. Te uzreiz jāteic, ka vingrojumi, izmantojot rotaļas, ir lielisks veids, kā stiprināt bērna pēdu muskulatūru un veicināt pareizu to attīstību.

Ja vecākiem ir aizdomas, ka atvasei ir plakanā pēda, visbiežāk satraukumam nav iemesla, jo mazuļiem līdz 2–5 gadu vecumam plakanā pēda ir norma – pēdas velves vēl tikai attīstās.



Pēdu vingrināšana

Iespēju robežās staigāšana basām kājām ir viens no labākajiem profilakses veidiem, kā parūpēties par bērna pēdu veselības stāvokli ilgtermiņā. Vēsajos gada mēnešos, protams, iešana ārā basām kājām ir faktiski neiespējama, taču šāda opcija paliek telpās. Ja istabas ir vēsas, var mazulim kājās vilkt zeķes ar neslīdošo pēdas daļu.
Vecāki istabās var rūpēties par attīstošiem elementiem uz grīdas. Piemēram, uz grīdas var nolikt pusapaļas bumbas, pa kurām staigāt, nūjas, koka ripas, kas vienlaikus veicinās arī līdzsvara izjūtu. Tāpat var organizēt īpašas sajūtu kastes, kurās sabērti dabas materiāli, pa kuriem tad nu var staigāt vai vienkārši pamīcīties, masējot pēdas.

Efektīvs paņēmiens ir regulāra staigāšana dažādās pēdu pozīcijās – uz papēžiem, pirkstgaliem, pēdu iekšmalām un ārmalām. Tāpat efektīva ir stiepšanās uz pirkstgaliem. Pilnīgi pietiekami, ja šīm aktivitātēm velta dažas minūtes dienā.

Rotaļas veidā varat piedāvāt bērnam interesantu nodarbi – pārcelt dažāda izmēra un faktūras priekšmetus no viena trauka otrā. Pārcelšanai labi derēs kastaņi, ozolzīles, mazi kociņi, nelieli akmentiņi. Pārcelt var arī klučus un krāsainos zīmuļus, diega spolītes un knaģus. Galvenais, lai pārceļamās lietas patiešām ir dažādas.

Vēl kāds labs vingrojums, kas bērniem parasti arī patīk, ir papīra plēšana ar pēdām. Kā to dara? Papīru (virtuves salvetes vai avīzes lapu) noliek uz grīdas, nostājas uz tā un cenšas, pēdas virzot dažādos virzienos, saplēst.

Kādā mierīgā brīdī, piemēram, kad bērns klausās pasaku vai vienkārši atpūšas, sēžot dīvānā, mamma vai tētis var maigi pamasēt viņa pēdas, gan viegli uzspiežot ar pirkstiem, gan arī apļojot.

    • Staigāšana basām kājām
    • Staigāšana dažādās pozīcijās
    • Priekšmetu pārcelšana ar kāju pirkstiem
    • Papīra plēšana
    • Pēdu masēšana

Populārākie raksti