Bīstamās rotaļlietas – kuras tās ir un kāpēc?

Veselība • 04. Marts, 2022
Rotaļāšanās ir bērna pamatvajadzība, un spēļmantiņas, protams, mazajiem tik ļoti patīk! Tomēr ir rotaļlietas, kas bērniem var būt bīstamas. Par to vairāk stāsta “Rimi Bērniem” bērnu veselības eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.
 

Lūk, rotaļlietas, kuras var būt bīstamas vai atsevišķos gadījumos pat nāvējošas bērnam.

  • Rotaļlietas ar maziem un spēcīgiem magnētiem

Mazi bērni pasauli izzina caur muti, un mazas bumbiņas var bērnu ļoti ieinteresēt. Taču, norijot šādus vairākus mazus magnētiņus, mazuļa gremošanas sistēmā tie savstarpēji pievelkas, salīp kopā un var izraisīt zarnu perforāciju jeb pārplīšanu, infekciju vai nosprostojumu, kas var būt nāvējoši. Savukārt karstā laikā no magnētiem var izdalīties kaitīgas vielas, kuras ieelpojot var rasties kaitējums veselībai.

  • Rotaļlietas, kas satur baterijas

Muzikālās, gaismu ietverošās mantiņas parasti darbojas uz baterijām. Šeit jāskatās, lai baterijas, kas darbina rotaļlietu, būtu ar drošu – stingru un aizskrūvējamu – aizdari. Bīstamība ir, ja bērns norij bateriju, turklāt dažādas mazās baterijas ir ļoti viegli norijamas. Ja bērns norij bateriju, gremošanas traktā sākas elektroķīmiska reakcija, kura var ātri radīt barības vada, kuņģa un zarnu bojājumus, kas var būt ar letālu iznākumu.

Svarīgi!

Ja bērns ir norijis magnētus vai bateriju, ir apdraudēta viņa dzīvība. Noteikti nepieciešams izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113. Sākumā var nebūt nekādi klīniskie simptomi, kas liecinātu, ka bērns ir norijis bateriju. Vēlāk var parādīties siekalošanās, vemšana, sāpes aiz krūškaula.

Ja bērns norijis bateriju vai magnētus (un arī kādus citus nepiemērotus priekšmetus), neizraisiet viņam vemšanu, nedodiet ēst vai dzert, iekams medicīnas personāls nav apskatījis bērnu.

  • Rotaļlietas no specifiskas plastmasas

Pret mantiņām, kas izgatavotas no plastmasas, jāizturas vērīgāk, īpaši, ja izvēlaties mantu mazam bērnam. Bērni ar rotaļlietām spēlējas intensīvi un aktīvi, mēdz tās “nogaršot”, turēt sev tuvu klāt, bučot. Lai arī ražotāji nereti norāda, ka rotaļlietas izgatavotas no augstvērtīgas plastmasas, vērts sekot līdzi, vai to sastāvā nav ftalāti. Ftalāti ir kaitīgi veselībai, tie var radīt traucējumus reproduktīvajai sistēmai un palielina risku saslimt ar alerģijām. Tāpat neizvēlieties rotaļlietas, kas satur vinilu, PVC, silikonu, bisfenolu A (BPA), krāsvielas, kā arī tādas, kurām ir asa un nepatīkama smaka.

  • Mazas, sīkas mantiņas

Zīdainim un bērnam līdz trīs gadu vecumam bīstamas var kļūt vecāko brāļu vai māsu rotaļlietas, kas satur sīkas detaļas, – Lego konstruktors, mazi zvēriņi un citas lietas. Spēlējoties ar sīkām detaļām, mazam bērnam pastāv aizrīšanās risks.

  • Sadzīves priekšmeti – maks, telefons, pults

Nereti bērnus interesē tieši tas, ko nedrīkst, un jo īpaši vecāku maki un citi sadzīves priekšmeti. Taču, kā uzsver Sanita Mitenberga, šādas lietas nav piemērotas bērniem, tās noteikti nevajadzēt dot mazajam. “Bērns itin viegli var atknibināt vaļā maka rāvējslēdzēju, izņemt monētas un visu, kas tur atrodas. Tas var būt bīstami,” speciāliste norāda, ka sadzīves priekšmeti nav piemēroti, lai tos dotu mazulim.

7 atgādinājumi vecākiem – izlasi un ņem vērā!

  1. Izvērtē, kas ir rotaļlietas ražotājs, īpaši, ja iegādājies rotaļlietu internetā, kur ne vienmēr var izsekot līdzi preces kvalitātei.
  2. Izvēlies bērna vecumam atbilstošas rotaļlietas – ja uz rotaļlietas ir atzīme, ka tā nav piemērota bērniem, jaunākiem par trīs gadu vecumu, tad to vēlams ievērot.
  3. Sadzīves priekšmeti nav rotaļlietas! Nedod bērnam spēlēties ar maku, telefonu, pulti, čaukstošiem maisiņiem, naudu, maksājumu kartēm u. tml.
  4. Iepakojums nav rotaļlieta! Pirms dod mantiņu bērnam, rūpīgi atbrīvo mantu no visa tās iepakojuma.
  5. Laiku pa laikam pārbaudi, vai rotaļlietas ir drošas un “darba kārtībā” – vai tās nav bojātas un nerada apdraudējumu bērnam.
  6. Māci visiem ģimenes bērniem nolikt rotaļlietas tām paredzētajā vietā, lai novērstu negadījumus. Lielo bērnu mantas, kas apdraud mazuli, var novietot augstāk, kur mazais netiek klāt.
  7. Informē ražotāju vai pārdevēju, ja redzi, ka iegādātā rotaļlieta nav droša, – tas var palīdzēt citiem izvairīties no nekvalitatīvas mantas lietošanas.

Lai jums droša rotaļāšanās!


Populārākie raksti