Gudrības, kā ģimenei izbēgt no saaukstēšanās

Veselība • 10. Novembris, 2016
Kā rīkoties, lai nesaaukstētos nedz lielie, nedz mazie, – stāsta bērnu ārste, “Rimi” bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

KO DARĪT, LAI NESAAUKSTĒTOS

Stipriniet ģimenes locekļu imunitāti, ievērojot veselīgu dzīvesveidu! Lai noskaidrotu, vai jūsu ģimenes dzīvesveids ir veselīgs, atbildiet uz šiem 5 jautājumiem (gan par lielajiem, gan par mazajiem ģimenes locekļiem):

  1. Vai jūsu uzturs ir pilnvērtīgs un vitamīniem bagāts? Atcerieties par dārzeņu un augļu lietošanu ik dienu! Ja jūsu ģimenes bērni ir izvēlīgi ēdiena ziņā, atsakoties no daudziem veselīgiem pārtikas produktiem, apsveriet papildu vitamīnu, minerālvielu vai uztura bagātinātāju lietošanu.

  2. Vai ūdeni dzerat pietiekamā daudzumā? Un vai pietiekamā daudzumā to dzer arī bērni? Tīrs, negāzēts, nesaldināts ūdens (daļa šķidruma var būt arī nesaldinātu tēju veidā) katru dienu pieaugušajam jāizdzer apmēram 2–2,5 litri diennaktī, bērnam – apmēram 1–1,5 litri diennaktī.

  3. Vai jūsu miegs ir pilnvērtīgs? Pieaugušam cilvēkam diennaktī vēlams gulēt vidēji 8 stundas, bērnam pēc 5 gadu vecuma – 10 stundas.

  4. Vai laiks mācībām/atpūtai vai darbam/atpūtai ir sabalansēts?

  5. Vai ģimenes garderobe ir piemērota laikapstākļiem? Vai cepuri galvā liek arī pieaugušie?

HIGIĒNAS IEVĒROŠANA VĪRUSU LAIKĀ

Lai pasargātu sevi un savus tuvos no vīrusiem un slimībām, ir jāievēro higiēnas prasības. Pastāstiet par tām arī bērnam.

  • Samaziniet publisko pasākumu apmeklēšanu. Gripas un vīrusu sezonas laikā masveida pasākumus slēgtās telpās apmeklējiet pēc iespējas retāk.
  • Pēc iespējas biežāk mazgājiet rokas. Vislabāk to darīt, izmantojot šķidrās ziepes, jo cietajos ziepju gabalos var saglabāties vīrusi un baktērijas. Tāpat ieteicams lietot roku dezinfekcijas līdzekļus, kas nopērkami aptiekā.
  • Māciet bērnam mazgāt rokas. Pavērojiet, vai bērns rokas mazgā ar ziepēm vai arī tikai veikli noskalo zem ūdens, jo mamma un tētis lika nomazgāt rokas. Pastāstiet un atgādiniet bērnam, ka rokas jāmazgā pirms ēšanas, pirms medikamentu lietošanas, pēc deguna šņaukšanas un klepošanas, pēc tualetes apmeklējuma, pēc pieskaršanās naudai, pēc publisku vietu apmeklēšanas u.c.
  • Nē zīmuļu graušanai! Māciet bērnam nebāzt mutē pirkstus, zīmuļus un citus priekšmetus, jo uz tiem var būt infekcijas izraisītāji.
  • Atgriežoties mājās, pārģērbieties “mājas” drēbēs. To svarīgi atcerēties gan pieaugušajiem, gan bērniem.
  • Slimošanas laikā izvairieties no draudzīgām bučām. Satiekoties ar draugiem, daudziem ir ierasts draudzīgi sabučoties, taču, ja draugi vai pats esat apslimis, no tā vajag atturēties.
  • Nelietojiet kopīgus traukus un galda piederumus.
  • Izmantojiet vienreizlietojamās salvetes. Pēc salvešu lietošanas (deguna šņaukšanas, šķaudīšanas vai klepus) tās jāizmet un jānomazgā rokas.
  • Regulāri vēdiniet telpas un mitriniet iekštelpas.


Populārākie raksti