Izmežģīta potīte – kāda ir labākā taktika tās sadziedēšanai

Veselība • 09. Jūnijs, 2022
Nav jābūt lielam sportistam, lai vasarā gadītos izmežģīt potīti. Kādreiz šķiet, ka paši vai bērns to samežģa teju uz līdzenas vietas. Kāpēc tā gadās un kā traumu efektīvāk sadziedēt, stāsta “Rimi Bērniem” eksperts, sporta treneris Kārlis Birmanis.

Izmežģīta potīte ir locītavas saišu sastiepums. Ja tā gadījies, tas nozīmē, ka locītavas saite tika iestiepta daudz tālāk, nekā saites to dabīgi ļautu. Parasti tas notiek lecot, skrienot vai pat vienkārši ejot.

Kāpēc kāja saļogās

Kāpēc tā notiek? Piemēram, ja kāja saļogās, piezemējoties uz slīpas virsmas, potītes locītava tādā situācijā nav bijusi pietiekami stipra. Tam savukārt var būt divi iemesli. Viens – iespējams, potīte jau iepriekš bijusi traumēta un nav kārtīgi sadziedēta, saites kļuvušas elastīgākas un nav stingri nostiprinātas. Otrs iemesls varētu būt tas, ka šo konkrēto kustību kāja nav bieži pieredzējusi. Ja ķermenis ir netrenēts piedzīvot dažādas pozīcijas, ja kustības, ko veicam, ir jaunas, nepieredzētas, rodas traumu risks.

Pampums – tas ir labi!

Samežģot kāju, ja trauma ir nopietnāka, parasti veidojas uztūkums. Sporta treneris mierina – tas ir labi! “Organisma aizsargreakcija traumas gadījumā ir veidot uzpampumu. Tas ir kā organisma dabīgais ģipsis! Ja ir bijusi trauma, kāja sapampst, un to nevar pakustināt. Taču, ja traumēto vietu kustina, sāp vēl vairāk. Ja nerespektēsi sāpes, organisms atradīs efektīvāku veidu, kā radīt vēl lielākas sāpes, lai paliktu mierā,” teic Birmanis.

Sāpes ir ķermeņa signāls, ka kaut kas nav kārtībā. Un tas obligāti jāņem vērā – jāpaliek mierā.

Viņš arī norāda, ka sastiepta potīte, ja veidojas uztūkums, būs silta. “Siltums nozīmē asiņu pieplūdi, bet tas savukārt – skābekļa piegādi un traumas dziedēšanu,” skaidro Birmanis. Ja pampumam tur klāt aukstumu un iekaisīgo procesu mēģina apstādināt, apstādinām arī skābekļa piegādi, kas ir svarīga traumas sadziedēšanai.

Kāda var izskatīties potīte

Saišu sastiepuma gadījumā var parādīties arī zilums – asinsizplūdums. “Tas, vai veidosies zilums, ir atkarīgs no katra cilvēka organisma īpatnībām. Jo spēcīgāka kapilāru sistēma un atlētiskāks cilvēks, jo viņam spēcīgāka sirds, elpošanas un asinsvadu sistēma, jo retāk būs zilumi. Jo plānāka āda, jo zilumi būs izteiktāki,” skaidro eksperts.

“Zinot, kā ķermenis parasti reaģē uz traumām, var apjaust ievainojuma nopietnību. Ja cilvēkam zilumi ir reti, bet traumas gadījumā rodas izteikts zilums, tas nozīmē, ka situācija ir nopietna.”

Kā rīkoties, ja bērns sastiepis potīti

  • Ļauj sāpēm sevi vadīt. Ja jūti sāpes, paliec mierā. Jā, nāksies taisīt pārtraukumu sportošanā vai vienkārši pārtraukt aktīvu skraidīšanu. Ir svarīgi zināt – ja netiek respektētas sāpes un saites ir kairinātas, tās nespēj labi sadzīt. Ja saite nespēj labi sadzīt, ir risks gūt atkārtotas traumas.
  • Iztiec bez pretsāpju līdzekļiem. Ja vien neesi profesionāls atlēts, kam jādodas uz sacensībām, no kurām ir atkarīga nākotne un finansiālā stabilitāte, labāk iztikt bez ziedēm. Tās ir īstermiņa risinājums. Jā, sāpes mazinās, atkal kustamies, palielinot vielmaiņu. Ja izmanto līdzekļus, kas ļauj ātrāk pārdzīvot nepatīkamo posmu, saites kļūst vaļīgākas, jo tām nav bijis pietiekama atjaunošanās un sadzīšanas posma.
  • Arī bez aukstuma būs labāk. Siltums, kas rodas potītes apvidū, patiesībā palīdz to sadziedēt. Aukstums ir svarīgs tajā brīdī, ja nepieciešams doties uz sacensībām un apstādināt visus organisma procesus, kas palīdz sadzīt kājai dabīgā ceļā.
  • Nosaitēt nav nepieciešams. Ja potīte ir sapampusi, spiedošs pārsējs pirmo 20 minūšu vai dienas laikā rada ārēju spiedienu. Ja tad arī potīte netiek kustināta, tūkums neveidosies pārāk liels. Tomēr pats labākais traumētai kājai ir palikt pēc iespējas miera stāvoklī un kustēties tik, cik atļauj sāpes. Aukstums, spiedošs apsējs, uz augšu pacelta kāja mazina asinsriti traumētajā vietā, bet kavē arī dabīgu un svarīgu organisma aizsargreakciju, kas dziedē.
  • Vecāku atbalsts. Kad aktīvā vasarā vai sezonas spēļu karstumā bērnam pēkšņi tiek iegrožotas kustības, var rasties dusmas, bēdas un pretestība. Šajā gadījumā var palīdzēt vecāku atbalsts un pieejamība. Labāk bērnam paskaidrot, cik svarīgi ir ļaut kājai kārtīgi sadzīt, nevis apslāpēt sāpes ar ziedi.
  • Cik ilgi jāpaliek mierā? Tas atkarīgs no katra organisma īpatnībām un traumas – varbūt vienu nedēļu, varbūt trīs. Atceries, ka kustība jāatsāk pakāpeniski!

Pazīmes, ka nav labi

Ja pāris stundu laikā locītavā zūd kustība, jānoskaidro, kas tieši noticis.

Jāņem vērā, ka katram cilvēkam ir gan savs sāpju slieksnis, gan arī emocionālā noturība.

Kāds ļoti satrauksies no mazliet iestieptas potītes, kāds ar lauztu kāju nospēlēs spēli, jo adrenalīns un mērķis ņems virsroku pār sāpēm. Ja vecākiem rodas šaubas, ka ar kāju kaut kas nav kārtībā, vai bērns sūdzas par ļoti lielām sāpēm, labāk meklēt mediķu palīdzību.


Populārākie raksti