Kā sagatavot bērnu pirms ārsta vizītes

Veselība • 17. Aprīlis, 2019
Kā pieradināt savu mazuli pie ārsta vizītēm, kā viņu sagatavot, lai speciālista veiktā apskate noritētu pēc iespējas veiksmīgāk, – padomu sniedz psiholoģe, Rimi Bērniem eksperte Iveta Aunīte.


Emocijas ir lipīgas
Bērni ir dažādi. Kādam neliels sasitums uz ceļa šķiet baiss un ir liels pārdzīvojums, cits pēc ieskriešanas durvīs mierīgi pieceļas un ar lielu punu pierē rotaļājas tālāk, it kā nekas nebūtu bijis. Līdzīgi ir ar ārsta apmeklējumu. Ir bērni, kuri ar sajūsmu dodas pie speciālista uz kādu no pārbaudēm, jo viņiem ir interesanti, ko šīs profesijas pārstāvis darīs. Taču bieži esam redzējuši poliklīnikas gaiteņos arī radošus bērnus, kuri neparko nevēlas doties ārsta kabinetā.

Pastāstiet atvasei, ko, iespējams, darīs – apskatīs ausis, paklausīsies muguru vai salabos zobus –, un neslēpiet, ka tas kādā brīdī varētu būt ne visai tīkami

Viens no iemesliem, kāpēc mazais tik ļoti pārdzīvo, ir vecāku nepareiza attieksme. Atcerieties – emocijas ir tikpat lipīgas kā jebkurš vīruss. Bērns vēro pieaugušos, un, ja viņa vecāki kaut tikai savā starpā par injekcijām vai zobu urbšanu ir runājuši ar šausmām un nepatiku, diemžēl šo sajūtu viņi nepiedomājot nodod savai atvasei.

Esiet godīgi
Nemāniet bērnu, sakot: “Tev tur neko nedarīs, māsiņa tikai paskatīsies, tev nesāpēs…” Sagatavojot mazo pirms vizītes, esiet godīgi. Ja mānīsieties, bērns būs vīlies un visi nepatīkamie pārsteigumi liks sevi manīt turpmākajās reizēs, kad atkal būs nepieciešama medicīniskā palīdzība. “Pastāstiet atvasei, ko, iespējams, darīs – apskatīs ausis, paklausīsies muguru vai salabos zobus –, un neslēpiet, ka tas kādā brīdī varētu būt ne visai tīkami. Taču, lai mazo nomierinātu, apsoliet, ka būsiet līdzās, samīļosiet viņu un mierināsiet, ja tas būs vajadzīgs,” ieteic psiholoģe.

Ja bērna paša pieredze izrādīsies sliktāka par vecāku pirms tam stāstīto, viņš nekad jums vairs neuzticēsies. Priecājieties kopā, kad procedūra beidzot ir galā. Procedūras laikā slavējiet bērnu, tas palīdzēs izturēt līdz galam. Nevajadzētu mazajam teikt: “Ja tev nepatiks, varēsim doties mājās.” Šī frāze nepalīdzēs sadarboties ar mediķiem, bet pavērs iespēju bērna manipulācijām.

Viens no veidiem, kā samazināt trauksmi, ja vien iespējams, ļaut, lai ārsts pārbauda mazo pacientu, viņam sēžot mammas vai tēta klēpī

Izmantojiet lomu spēles
Lielas bažas vecākos rada brīdis, kad mazais jāved pie zobārsta. Kā nu būs? Psiholoģes ieteikums pirms pirmā zobārsta apmeklējuma ir iegādāties dažādus “stomatologu” komplektus bērniem un kopā ar atvasi izspēlēt lomu un sižetu spēles. Ļaujiet bērnam būt gan ārstam, gan pacientam. Arī elektriskās zobu birstes iegāde var palīdzēt pierast pie jocīgās skaņas un kustīga svešķermeņa mutē. Līdzīgi varat izspēlēt situācijas arī pirms citu speciālistu apmeklējuma.


Un kā ar apbalvojumu?
Arī ārstam vajadzētu iesaistīties. Bērni bieži vien baidās no ārsta kabineta, jo ​​telpa izskatās tik atšķirīgi no mājām, kuras viņš pazīst. Viens no veidiem, kā samazināt trauksmi, ja vien iespējams, ļaut, lai ārsts pārbauda mazo pacientu, viņam sēžot mammas vai tēta klēpī. Bērns varētu sajusties droši, ja ārsts vispirms “nosimulē”, ka izmeklē kādu no vecākiem, pirms to pašu dara ar viņu. Un ir labi, ja par drosmi mazais tiek apbalvots ar kādu uzlīmi vai veselīgu našķi. Šādas balviņas diezgan veiksmīgi nostrādā, lai nākamreiz ārsta vizīte šķistu jau daudz patīkamāka. Arī paši vecāki, dodoties mājup, var mazo drosminieku atalgot ar našķi vai kopīgu pasākumu. Taču nekārdiniet bērnu un nesoliet viņam neko pirms vizītes, lai tā ir kā negaidīta balva un patīkams pārsteigums. “Piekukuļošana nav īsti laba metode, taču medicīniska rakstura manipulācijas nav ikdiena, un, atzīsim godīgi, tās ne vienmēr ir jaukas, tāpēc mazs izņēmums ir pieļaujams,” piebilst Iveta Aunīte.


Populārākie raksti