Jekaterina Bovtramoviča
Rimi Bērniem eksperte, fizioterapeite

Kā vienkāršā veidā noteikt, vai ar bērna stāju viss ir kārtībā. FOTO

Veselība • 29. Marts, 2017
Ja stāja bērnam nav pareiza, laika gaitā tā var ietekmēt kopējo veselību – var radīt negatīvas izmaiņas mugurkaula stāvoklī, ietekmēt locītavu veselību, radīt muskuļu tonusu jeb saspringumu. Fotopadoms, kā vecāki vienkāršā veidā var pārbaudīt, vai bērna stāja atbilst normai.

Pareizas stājas pazīmes:
- stāv taisni,
- galva un ķermenis atrodas vienā vertikālā līnijā,
- pleci nedaudz ir atvilkti atpakaļ un uz leju,
- abi pleci atrodas vienādā augstumā,
- lāpstiņas atrodas vienādā augstumā un vienādā attālumā no mugurkaula,
- krūšu kurvis ir simetrisks,
- mugurkaula fizioloģiskie izliekumi ir simetriski,
- sānu trīsstūris (veido lejā nolaista roka un ķermeņa sānu kontūra) ir simetrisks,
- kāju garums ir vienāds,
- kājas ir taisnas, iegurnis ir taisns,
- nav plakanās pēdas.


Kā pārbaudīt bērna stāju?
Lai ērtā un patīkamā veidā mājas apstākļos pārbaudītu bērna stāju, ieteicams parūpēties, lai telpā būtu silti. Ne mazāk svarīgi bērnam būt labā noskaņojumā, līdz ar to viņš būs nesasprindzis, rotaļīgs un gatavs sadarboties. Lūdz bērnu novilkt drēbes līdz apakšveļai. Tas ir svarīgi, lai labāk varētu izvērtēt ķermeņa simetriju.

Bērna stāja
Lūdz bērnam nostāties taisni – miera stājā. Tad skaties, vai bērna ķermenis ir simetrisks vai tomēr ir vērojamas kādas asimetrijas pazīmes. Vēro, vai galva atrodas pa vidu, vai arī tā ir nošķiebusies uz kādu no pusēm. Vēro, vai pleci, krūšu zirnīši, iegurņa kauls ir vienā līnijā, vai rokas ir vienā līmenī, vai naba atrodas uz iedomātas vertikālas viduslīnijas. Uzmanību jāpievērš arī tam, vai elkoņi no ķermeņa ir vienādā attālumā - tiem jābūt nedaudz atvirzītiem. 

bērna stāja
Vēro, vai celīši ir vienā līmenī un ir simetriski – dažkārt gadās, ka bērns ķermeņa svaru liek uz vienas no kājām, bet otru griež uz iekšpusi. 

Bērna stāja

Kad bērns ir nostājies ar muguru, vēlreiz pavēro, vai galva atrodas pa vidu, var pavērot, vai austiņas ir vienādā augstumā. Šajā pozīcijā noteikti uzmanība jāpievērš lāpstiņu stāvoklim – arī tām ir jābūt simetriskām, ja tās ir dažādos augstumos, iespējams, bērnam ir stājas muskuļu vājums, ko var labot ar vingrojumiem, ko var ierādīt fizioterapeits. 

bērna stāja

Bērna lāpstiņas ir ļoti nozīmīgs rādītājs, vai bērnam ir pareiza stāja. Jāvērtē ne tikai lāpstiņu stāvoklis attiecībā vienai pret otru, bet arī roku stāvoklis attiecībā pret sāniem – rokām jābūt nedaudz atstatus no tiem. Arī šajā gadījumā vecāki var iedomāties līniju, kas iet no pakauša vidus taisni uz leju pa mugurkaulu, un vērot abu pušu simetriju. 

bērna stāja

Skatoties kājas no mugurpuses, vēro, vai paceles krokas un Ahileja cīpslas ir simetriskas un negriežas uz iekšu. Ja ir aizdomas par to, ka bērns pēdas netur vienādi, ir vērts aprunāties ar speciālistu, kurš arī izvērtēs, vai bērns valkā piemērotus apavus. Starp citu, vecāki paši arī var pavērot, vai bērns nenošķiebj apavus, vai kādā no zoles daļām neveidojas pastiprināts nodilums.

bērna stājas pārbaude 

Apskati bērnu no abiem sāniem! Kad bērns ir nostājies ar sānu, iedomājies taisnu līniju, kas iet no auss ļipiņas līdz potītes kaulam. Vērojot bērnu sānskatā, jābūt sajūtai, ka viņš attiecībā pret iedomāto līniju ir līdzsvarā – galva nav atgāzta vai noliekta pārāk zemu, pleci nav ne uz priekšu, ne pārāk atpakaļ, lāpstiņas var redzēt, bet tās nav kā mazi spārniņi. Vēders drīkst būt apaļīgs, bet ne pārlieku izgāzts, ir jābūt samērīgam muguras izliekumam. Arī celīši nedrīkst būt izliekti uz aizmuguri. 

bērna stāja

Pozā, kad bērns noliecas uz priekšu, galvu un rokas brīvi nokarājot, var pārbaudīt, vai nav vērojama ribu asimetrija, kas var izskatīties, kā kaula izbīdījumi vienā vai otrā pusē. 

bērna stāja

Ja bērnam ir grūti nostāvēt saliektā pozā ar galvu un rokām uz leju, vari lūgt bērnu novietoties nosacītā tupus pozā, galvu brīvi noliekot uz paklāja, rokas brīvi noliekot gar sāniem. Arī šajā pozā, skatoties no augšas, varēs pamanīt ribu asimetriju, ja tāda būs. 

bērna stāja
Kad bērns ir stāvus pozīcijā, uzliec rokas (raugies, lai tās būtu siltas!) uz iegurņa kaula, tādējādi varēsi pārliecināties, vai tas abās pusēs ir vienādā augstumā.


Ja pārbaudes procesa laikā rodas šaubas, vai bērna stāja atbilst normai, ir ieteicams konsultēties ar fizioterapeitu. Labāk lieku reizi pārliecināties, ka viss ir kārtībā, nekā palaist garām kādu problēmu, kas sākuma stadijā ar vingrojumu palīdzību ir viegli koriģējama!

Foto: Kristaps Lapiks


Populārākie raksti