Mazulim šķiļas zobiņi! Kas jāņem vērā

Veselība • 28. Marts, 2017
Pirmo zobiņu mazuļa mutē vecāki gaida gluži kā pirmo dzimšanas dienu – ar satraukumu un prieku. Par zobiņu šķilšanos un kas par to jāņem vērā vecākiem stāsta Rimi bērniem eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.

zobu šķilšanās

Parasti pirmie zobi parādās ap 6.-8. dzīves mēnesi, bet to veidošanās aizsākas jau tad, kad mazulis vēl ir embrija stadijā. Zobiņu kvalitāti nosaka gan iedzimtība, ģenētika, gan arī mātes grūtniecības laikā lietotie medikamenti. Bērniņa smaganās zobi sāk augt jau ap sesto dzīves nedēļu, tikai redzami kļūst krietni vēlāk.
Ir pavisam normāli, ja pirmais zobiņš parādās arī ap ceturto dzīves mēnesi un tāpat nav jāsatraucas, ja piena zobu vēl nav gada vecumā. Uzskata, ka piena zobi var sākt šķilties arī 15–18 mēnešu vecumā. Ja pirmie zobiņi parādās vēlu, tas nenozīmē, ka bērns nav vesels. Tiesa, šis jautājums tad ir jāpārrunā ar ārstu, lai izslēgtu, piemēram, D vitamīna trūkumu, kas arī var aizkavēt piena zobu šķilšanos. Lai zīdainim izšķiltos visi 20 piena zobiņi, kopumā paiet divarpus gadi. Augšējā un apakšējā žoklī ir pa 10 piena zobiem.


Kādā secībā jāšķiļas zobiem

Pēc standarta shēmas vispirms vajadzētu šķilties apakšējiem priekšzobiem, pēc tam augšējiem, vēlāk citiem apakšējiem utt. Tomēr mēdz būt visādi, piemēram, pirmie parādās augšējie priekšzobi. Par vidējiem piena zobu šķilšanās laikiem var uzskatīt šādus:


Apakšžoklis

Centrālie incisīvi (vidējie priekšzobi) 6–10 mēn. Laterālie incisīvi (otrie priekšzobi) 10–16 mēn. Kanīni (acu zobi) 17–23 mēn. Pirmie molāri (dzeroklis) 14–18 mēn. Otrie molāri (dzeroklis) 23–31 mēn.


Augšžoklis
Centrālie incisīvi (vidējie priekšzobi) 8–12 mēn. Laterālie incisīvi (otrie priekšzobi) 9–13 mēn. Kanīni (acu zobi) 16–22 mēn. Pirmie molāri (dzeroklis) 13–19 mēn. Otrie molāri (dzeroklis) 25–33 mēn.

Zobu šķilšanās laikā bērniem pazeminās imunitāte, ir vieglāk “ saķert” vīrusus, parādās nelielas iesnas, var būt paaugstināta temperatūra.

Diskomforts un slimošana zobu šķilšanās laikā Nemierīgs nakts miegs, iesnas, niķi, šķidra vēdera izeja un pasliktinājusies apetīte, siekalošanās un mēģinājumi iedabūt mazajā mutītē visu, kas gadās pa tvērienam – tās ir tipiskākās pazīmes laikā, kad šķiļas piena zobiņi. Zobu šķilšanās laikā bērniem pazeminās imunitāte, ir vieglāk “ saķert” vīrusus, parādās nelielas iesnas, var būt paaugstināta temperatūra - līdz 38 grādiem. Paaugstinātai temperatūrai ir labvēlīga ietekme - slimības, ko pavada paaugstināta ķermeņa temperatūra, var atvieglot zobu iznākšanu, jo pie paaugstinātās temperatūras smaganas tiek labāk apasiņotas un samazinās sāpju sajūta.
Smaganu vieta, kur nāks jaunais zobiņš, var būt pietūkusi un sarkana. Dažreiz tajā vietā veidojas zilgans, izspīlēts pūslis. Ja zīdainim ir ļoti jūtīga āda, zobu šķilšanās laikā var parādīties izsitumi vai saasināties citas ādas slimības. Vienlaicīgi var šķilties arī vairāki zobi, bet tāpēc mazulis ne vienmēr jutīsies sliktāk.

Kā atvieglot zobu šķilšanās sāpes
Zobu šķilšanās sāpju intensitāte katram bērnam ir atšķirīga. Bet, kad zobiņš beidzot ir izlīdis, grūtākais parasti jau ir garām.
Zobu šķilšanos atvieglo gēli, kas paredzēti zobu šķilšanās laikā. Tie satur anestēzijas jeb atsāpinošus līdzekļus. Gēlus var lietot 2 – 3 reizes dienā, vislabāk pēc ēšanas un pirms gulētiešanas. Ja bērnam ir stipras sāpes, pirms naktsmiera var noderēt “Vibrucol” svecītes. Tas ir homeopātisks līdzeklis ar nomierinošu iedarbību, kas atvieglo nepatīkamos simptomus naktī.

Dodiet košļāt vēsu kožamo silikona riņķi, masējiet bērna smaganas ar vēsiem pirkstiem. Šāda masāža veicina gļotādas apasiņošanu, nepatīkamā sajūta pāriet un sāpes mazinās.

Dodiet košļāt vēsu kožamo silikona riņķi, masējiet bērna smaganas ar vēsiem pirkstiem. Šāda masāža veicina gļotādas apasiņošanu, nepatīkamā sajūta pāriet un sāpes mazinās. Ja bērns jau ir tik liels, ka saņem piebarojumu, viņam zelēšanai var dot burkānu. Sausiņu vai maizes garoziņas košļāšanai drīkst piedāvāt no 8 – 10 dzīves mēneša.
Ja bērnam ir stipra caureja vai ilgstoši paaugstināta temperatūra, vislabāk tomēr vērsties pie ģimenes ārsta, lai pārliecinātos, vai tas ir zobu šķilšanās dēļ vai tomēr kāda saslimšana, kurai nepieciešama ārstēšana.
Ir ticējums, ka zobu šķilšanās sāpes samazina dabiskā dzintara kreļļu virtene ap mazuļa kaklu. Zinātnisku pētījumu, kas to apstiprinātu, nav, tāpēc, ja vēlaties likt kreļļu virteni, neaizmirstiet par drošību – tai ir jābūt pēc iespējas īsākai. Lieciet to tieši zem apģērba, lai bērns to nevarētu satvert, ievilkt mutē un sažņaugt sev kaklu. Katrs dzintariņš jānostiprina ar atsevišķu mezgliņu. Ja virtene pārtrūks, nokritīs tikai viens gabaliņš un būs mazāks rists aizrīties ar sīkajiem akmentiņiem. Aizdarei jābūt skrūvējamai. Dzintaram jābūt dabiskam, lai būtu mazāks alerģiju risks.

Ņem vērā!

* Zobi mazulim jāsāk tīrīt jau līdz ar pirmā zobiņa izšķilšanos. Tāpat kā pieaugušajiem arī mazuļiem tie jātīra no rīta un vakarā.
* Aptiekās nopērkami speciāli uzpirkstenīši, ko mamma var uzvilkt pirkstā un parīvēt mazuļa smaganas. Šo uzpirksteni var izmantot arī zobu tīrīšanai.

Foto: Shutterstock


Populārākie raksti