Vai ļaut pasauļoties arī zīdainim?

Veselība • 19. Maijs, 2017
Vai ļaut zīdainim sauļoties un kā pasargāt mazuļa maigo ādu, stāsta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas tiešās pieejamības Capital Clinic Riga un LOR Klīnikas pediatre, Rimi bērniem eksperte Sanita Mitenberga.

bērns sauļojas

Bez saules gaismas un siltuma uz zemes nav iespējama dzīvība. Tāpat saule stimulē D vitamīna veidošanos organismā, līdz ar to stiprina imunitāti, veicina kalcija uzsūkšanos, stiprina sirds un asinsvadu, nervu sistēmas, iekšējās sekrēcijas dziedzeru, asinsrades orgānu darbību. Taču, lai arī saulei ir daudz vēlamu ietekmju uz cilvēka organismu, tai ir arī blaknes – āda var apdegt, var būt alerģiskas reakcijas, pastāv saules dūriena risks, kā arī risks iedzīvoties melanomā jeb ādas audzējā [1].


Mazulītis saulē
Lai arī pilnībā no saules izvairīties nav iespējams, jo mēs taču ejam ārā, atpūšamies dabā, dodamies uz pludmali, par mazuļa ādas pasargāšanu ir īpaši jāpiedomā, tāpēc, ka pētījumi pierāda - jo mazuļa āda vairāk tiks pasargāta bērnībā, jo mazāks risks ir slimot ar dažādām ādas slimībām vēlākā vecumā [2]. Līdz sešu mēnešu vecumam zīdainis nedrīkstētu atrasties tiešos saules staros, jo bērniņa āda ir tik jutīga, ka var apdegt arī salīdzinoši īsā saulē pavadītā laika sprīdī. Ir dermatologi, kuri rekomendē bērna ādu no saules stariem pasargāt līdz pat 3 gadu vecumam. Tāpat vecākiem jāatceras, ka bērnam līdz sešu mēnešu vecumam āda nav piemērota aizsargkrēmam, to var sākt lietot tikai pēc pusgada vecuma sasniegšanas. Vasarā aizsargkrēms uz neapsegtajām ķermeņa daļām jāziež arī tad, ja laiks ir apmācies vai zīdainis guļ ratiņos ēnā [3]. Tāpat vienmēr, esot ārā, galvā jābūt plānai cepurītei.

Pētījumi pierāda - jo mazuļa āda vairāk tiks pasargāta bērnībā, jo mazāks risks ir slimot ar dažādām ādas slimībām vēlākā vecumā.


Kas jāzina par saules stariem?
Saule sevī ietver ultarvioleto starojumu, kas atkarībā no garuma iedalās UVA, UVB un UVC staros. Kaut arī atmosfēra nodrošina dabisku vairogu pret UV stariem, UVA un UVB stari tomēr sasniedz zemes virsmu. Ozona slānis vienīgi aptur UVC starus. UVA starojums izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanu un ietekmē cilvēka imūnsistēmu, savukārt UVB starojums ir tas, kurš veido saules apdegumu. Ideāli būtu izvēlēties aizsarglīdzekli, kas pasargā no abu veidu stariem, kas nonāk līdz zemei.
Parasti konkrētu ciparu no 3 līdz 50+ norāda attiecībā uz saules aizsargfaktoru (SPF), kas pasargā no UVB starojuma un apdegumu rašanos, taču aizsardzību pret UVA stariem tehnoloģiski ir sarežģīti nodrošināt. Lai arī saules aizsargkrēmu SPF indeksu amplitūda ir no 3 līdz 50+, tomēr dermatologi iesaka izvēlēties krēmus ar SPF indeksu, kas nav zemāks par 50+.


Kā saules aizsargkrēmu pareizi uzklāt?
Ir būtiski saules aizsargkrēmu lietot pietiekamā daudzumā. Vidēji uz bērnu vienā reizē rēķina aptuveni trīs tējkarotes krēma.
Kā ikvienam produktam, arī saules aizsargkrēmam ir lietošanas termiņš. Ja lietosit krēmu, kam termiņš ir beidzies, arī tā iedarbība un efektivitāte būs daudz zemāka.
Nereti aizsargkrēms tiek uzklāts brīdī, kad dodamies saulē, taču pareizi būtu ādu sasmērēt aptuveni stundu pirms sauļošanās.
Ja ārā pavadāt ilgāku laiku, pēc pāris stundām krēms jāuzklāj atkārtoti.
Ir krēmi, kuri ir krāsaini. Tas palīdz redzēt, kuras vietas ir noklātas ar krēmu, kuras vēl nepieciešams apsmērēt. Drīz pēc uzklāšanas krāsa izgaist un vairs nav redzama. [4]

Nereti aizsargkrēms tiek uzklāts brīdī, kad dodamies saulē, taču pareizi būtu ādu sasmērēt aptuveni stundu pirms sauļošanās.
Ja ārā pavadāt ilgāku laiku, pēc pāris stundām krēms jāuzklāj atkārtoti.


Ja mazulītis tomēr saulē apdeg...
Ja mazais bērniņš tomēr saulē ir apdedzis, ādiņa uzmanīgi jāiesmērē ar tam speciāli paredzētiem līdzekļiem, kas satur dekspantenolu. Bērnam jāvelk brīvs, viegls kokvilnas apģērbs, lai tas nekairinātu traumēto ādiņu. Ja nepieciešams, mazulim var iedot arī atsāpinošus līdzekļus, kas satur paracetamolu vai ibuprofēnu, attiecīgi devu piemērojot bērna vecumam. Mazulim bieži jādod dzert kaut ko vēsu - ūdeni, tēju. Ja mazulītis zīž mammas krūti, tad to var piedāvāt biežāk. Nepieciešamības gadījumā noteikti jākonsultējas ar ārstu.


Atceries! Arī pieaugušajiem nav vēlams uzturēties saulē laika posmā starp 11:00 un 15:00 un noteikti jāievēro visi drošības pasākumi, piemēram, saules aizsargkrēmu lietošana.

Izmantotā literatūra:
1. Benefits of Sunlight: A Bright Spot for Human Health. Pieejams: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2290997/
2. New Insights About Infant and Toddler Skin: Implications for Sun Protection. Pieejams: http://pediatrics.aappublications.org/content/128/1/92
3. Sun Protection fot Infants. Pieejams: http://www.skincancer.org/prevention/sun-protection/children/infants
4. Sunburn: Treatment and Prevention. Pieejams: https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/skin/Pages/Sunburn-Treatment-and-Prevention.aspx

Foto: Shutterstock


Populārākie raksti